Bye-bye Reformo!

Titulní obrázek

„V souvislosti s reformou bych chtěl upozornit na jeden poněkud opomíjený aspekt: kritika reformních kroků Ministerstva zdravotnictví a vlády byla až dosud brzděna uvědoměním si cimrmanovského „Das ist doch die erste Phase“ a mnozí spíše vyčkávali, až budou k dispozici první písemné dokumenty, ze kterých by se dalo usuzovat, jak bude další vývoj českého zdravotnictví probíhat,“ píše pro Zdraví.Euro.cz lékař Zdeněk Poledna…

Je mi jasné, že mezi současnou záplavou článků a komentářů, které škodolibě strouhají mrkvičku směrem ke klopýtajícím tvůrcům zdravotnické reformy, bude můj příspěvek působit dojmem nošení dříví do lesa.

Chtěl bych však upozornit na jeden poněkud opomíjený aspekt: kritika reformních kroků Ministerstva zdravotnictví a vlády byla až dosud brzděna uvědoměním si cimrmanovského „Das ist doch die erste Phase“ a mnozí spíše vyčkávali, až budou k dispozici první písemné dokumenty, ze kterých by se dalo usuzovat, jak bude další vývoj českého zdravotnictví probíhat.

Teď ta chvíle už měla nastat – a ono nic. Část zákonů půjde do legislativního procesu, část nikoliv. Podle všeho to však vypadá, že nové zákony budou pouze doplňujícím seznamem toho, co všechno musíme a nesmíme a v každodenní praxi se nezmění vůbec nic.

My Středoevropané máme totiž již od dob c&k mocnářství vytříbený smysl pro jemné obcházení nesmyslných opatření a nařízení. Takže nejspíš nehrozí slibovaná překvapení, že pojišťovny budou každému „šít na míru“ pojištění a „nakupovat kvalitní péči“, nebo že „pacient bude vtažen do systému“.

Ten kdo čekal zlepšení, bude zklamán. Ten kdo zůstal realistou (tj. bylo mu od začátku podezřelé, že reformátoři nehledají podporu mezi lékařskou veřejností), ten na tom bude o stupínek lépe a může si uchovat duševní svěžest a vnímavost pro skutečná řešení. Důvod k beznaději není, stačí si jen pro začátek uvědomit, že zdravotnictví a medicína nejsou totéž.

Jen jedno asi vydrží delší dobu. Poplatek třiceti korun nejspíš při nejbližší příležitosti někdo zruší – viz Slovensko – ale v paměti národa zůstane uložena informace, že ošetření u lékaře je levnější než panák kořalky. Čeká nás hodně práce.

Zdeněk Poledna, www.Zdravi.Euro.cz

zubní lékař

Ohodnoťte tento článek!