Chtějí likvidovat soukromé lékaře

„Kultivace sítě zdravotnických zařízení, optimalizace smluvních vztahů -za takto nevinné termíny skrývají pojišťovny svoji snahu zlikvidovat přibližně 2000 soukromých lékařských praxí. Tedy ambulancí, do jejichž vybudování vložili lékaři statisíce korun ze svých úspor, aby pak mohli v souladu se svou kvalifikací poskytovat péči pacientům,“ píše Milan Kubek, předseda Lékařského odborového klubu -Svaz českých lékařů…

Kultivace sítě zdravotnických zařízení, optimalizace smluvních vztahů -za takto nevinné termíny skrývají pojišťovny svoji snahu zlikvidovat přibližně 2000 soukromých lékařských praxí.

Tedy ambulancí, do jejichž vybudování vložili lékaři statisíce korun ze svých úspor, aby pak mohli v souladu se svou kvalifikací poskytovat péči pacientům.

Pojišťovny se tradičně snaží šetřit na pacientech, místo aby se zamyslely nad oprávněností svých nákladů. Zatímco FN Motol za špičkovou péči o desetitisíce pacientů inkasuje za rok 4,5 miliardy, spotřebuje VZP pro vlastní provoz 3,5 miliardy korun ročně. Každý klient přispívá tak na její chod částkou 500 Kč za rok. Jsou to skutečně účelně utracené peníze?

Oborová pojišťovna zaměstnanců bank již názorně předvedla, co může lékaře a pacienty čekat. Skutečnost, že části jejích partnerů vypršela platnost smluv již koncem roku, použila k tomu, aby třem stovkám soukromých lékařů smlouvy neprodloužila, pokud nepřistoupí na nevýhodné podmínky.

Postižená zdravotnická zařízení se musela smířit s tím, že budou svým pacientům smět předepisovat pouze menší množství léků a že dostanou za práci hůře zaplaceno. Ti méně šťastní pak dnes již nemohou pacienty Bankovní pojišťovny s výjimkou akutních případů léčit vůbec.

V demokratické společnosti s tržní ekonomikou by člověk očekával, že soukromý lékař s patřičnou kvalifikaci, který ve své řádně vybavené ordinaci poctivě pracuje, nemůže zkrachovat, pokud o jeho služby mají pacienti zájem.

V ČR tato logika zatím neplatí. Místo aby o příjmech lékařů rozhodovali pacienti tak, že si kvalitní doktor, kterému důvěřuje větší množství nemocných, více vydělá, zatím co jeho méně schopnější kolega bude muset prodělávající praxi postupně zavřít, chtějí o osudech českých lékařů rozhodovat úředníci z pojišťoven, a to bez jakýchkoliv pravidel. Občanům zbývá pouze právo platit. Ať žije korupce!

Lékaři se však již nechtějí podřizovat diktátu pojišťoven. Proto jsem v prosinci zahájil s pojišťovnami jednání. Požaduji smlouvy na dobu neurčitou pro všechny soukromé lékaře, o jejichž práci mají pacienti zájem.

Tyto nové smlouvy by pak pojišťovny mohly vypovědět pouze těm, kteří by podváděli nebo nepracovali kvalitně. Lékaři by ale mohli od smlouvy odstoupit v případě, že by jim například pojišťovna neplatila včas a v zákonné výši. Nechci nic víc než rovnoprávné postavení lékařů vůči pojišťovnám.

Současné krátkodobé kontrakty lékařům totiž ani neumožňují investovat do vybavení ordinací. Zkuste například požádat banku o úvěr za situace, kdy nevíte, zda za půlrok nějaký ouřada z pojišťovny nerozhodne o faktické likvidaci vaší firmy.

Na smlouvách jsme existenčně závislí, neboť v ČR je prakticky veškerá péče hrazena z pojištění. Bez smlouvy s pojišťovnou se tedy lékaři až na specifické výjimky nemohou uživit.

Mým cílem je existenční jistota pro kvalitní lékaře a doufám, že se ke mně připojí všechny organizace lékařů, které skutečně hájí zájmy svých členů. Pokud by se nám společně do června nepodařilo pojišťovny přesvědčit, že jejich klienti – naši pacienti mají právo na péči lékaře, kterého si svobodně zvolili a k němuž mají důvěru, pak bude muset rozhodnout ministr zdravotnictví.

Věřím, že si je kolega Rath vědom, že blaho pacientů je důležitější než klídek ředitelů zdravotních pojišťoven.

Milan Kubek, Právo

Předseda Lékařského odborového klubu -Svaz českých lékařů

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Mgr. Kalman

To jsou mi věci. Donedávna dr. Kubek horoval pro nemocnice a najednou je

mu líto ambulantních a praktických lékařů. Že by svědomí? S dr. Rathem je jedna ruka, tak ať mu promluví do duše a řekne mu, že to dělá špatně. To nejsou pojišťovny, ale státní diktát, který tenhle marast působí. Pan dr. Kubek ale tohle všechno určitě ví, tak mu držím palce, aby vytrval.

MUDr. Petr CHLADIL

Ad Mgr. Kalman – vzhledem k tomu, že pan kolega dr. Kubek pracuje i v privátním sektoru se jeho postojům nemůže nikdo divit. Je to přesně tak.

ivana borovkova

Kazde rano si musim unovu opakovat – ne – neni to zly sen,je to pravda Pocity frustrace a nejistoty maji i mnozi mi kolegove pediatri.Jak kultivovoat sit?Bude-li to tak jako v Cechach vsechno,tak kultivace zrejme probehne dle vzoru kdo da vic a koho mame radi a jiste si mnozi vzpomenou,ze takhle uz to tady jednou bylo.Pripada mi doslova urazlive,ze po 15 letech tvrde prace bude nekdo kultivovat neco,co nikdy stat nechte zpruhlednit a ted nakonec to zase jako vzdy dopadne na ty na konci,ty kteri pracuji a leta „drzi hubu“ jen aby mohli pracovat .Je mozne,ze tohle nikoho nezajima? Ani nasi komoru? dr BorovkovaOhodnoťte tento článek!