Co čeká zdravotní pojišťovny?

Titulní obrázek

„Druhé kolo reformy zdravotnictví, které by dokončilo transformaci našeho zdravotnictví z přídělového systému v regulovaný trh, se zdá na dohled. Jeho jádrem není ani zavedení regulačních poplatků, ani nová módní fazóna kategorizace léčiv, ale dotažení změn v oblasti zdravotního pojištění,“ píše ve svém komentáři MUDr. Pavel Vepřek…

Druhé kolo reformy zdravotnictví, které by dokončilo transformaci našeho zdravotnictví z přídělového systému v regulovaný trh, se zdá na dohled. Jeho jádrem není ani zavedení regulačních poplatků, kterými zákonodárci atakují jedno z tabuizovaných témat českého zdravotnictví, ani nová módní fazóna kategorizace léčiv, ale dotažení změn v oblasti zdravotního pojištění. Právě kvalita položení „poslední míle“ reformy rozhodne o tom, zda se naplní očekávání optimistů, kteří si od ní slibují hladce fungující zdravotnictví, nebo skeptiků, kteří se obávají nové zlaté horečky a tunelů jak v gibraltarské skále.

Přes všechny výhrady, které k němu můžeme mít, je náš systém zdravotního pojištění dobře založený a už dlouho čeká na poslední čtyři úpravy – jinou právní formu zdravotních pojišťoven, aby se snažily, účinný dohled, aby nezvlčely, definici rozsahu a podoby péče hrazené z veřejného pojištění, abychom věděli, co máme předplaceno a co ne. A konečně to nejdůležitější a v diskusích politiků zatím tiše přehlížené – rozdělení zdravotního pojištění na část solidární, plněnou procenty z příjmů a podléhající přerozdělení, a část individuální, s pevnou cenou podle typu pojistky a nevstupující do přerozdělení. To, co koncem devadesátých let vypadalo jako utopie, vstupuje reálně do evropských zdravotních systémů a je dnes už druhým rokem k vidění třeba v Nizozemsku. Naši ministerští měli v plánu vytvořit legislativní normy pro prvé tři kroky a zdá se, že pokročili natolik, že máme nad čím diskutovat. Takže debatujme, hledejme lepší alternativy, odhalujme vady viditelné i skryté. Tuhle překážku bychom měli skočit správně hned napoprvé, druhý pokus nebude.

Je zbytečné předstírat, že ve zdravotnictví nejde o peníze až na prvním místě, a to i přes vyšší než průměrný výskyt různých typů altruistů. Aby nám peníze utrácené za zdravotní služby přinášely co největší užitek, potřebujeme, aby ti, kdo nám je spravují, měli důvod se snažit to dělat co nejlépe. Proto je proměna zdravotních pojišťoven v akciové společností logickou cestou, kterou do zdravotnictví mohou vstoupit standardní procesy řízení, normální motivace a kontrola. S větším prostorem pro kreativní chování pojišťoven je spojeno i větší riziko cinknutého jednání. Uvidíme, jak si s ním poradí dozorový orgán a jeho veličenstvo Trh.

MUDr. Pavel Vepřek, Sdružení občan

Ohodnoťte tento článek!