ČRo Dvojka: Jak to vidí Ivan Hoffman

mikrofon, rádio, přepis

Zita SENKOVÁ, moderátorka: Dobrý den. U poslechu Jak to vidí vás vítá Zita Senková. Naším dnešním hostem je Iva Hoffman, komentátor Deníku a spolupracovník Českého rozhlasu. Přeji do Zlína dobrý den. (část needitovaného přepisu pořadu)

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Protikorupční policie obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle několika médií, například České televize, jde zřejmě o exministra Tomáše Julínka. Je tady případ dalšího politika, kterému vypadl kostlivec ze skříně?

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

Anebo strany které vypadl. Je to taková, já bych řekl, že Občanská demokratická strana má vysloveně smůlu, protože z jedné strany přišli se sérií opatření, kterými chtějí vypadat přátelsky a udělat korekci té svojí nepopulární politiky, aby odvrátili propad volebních preferencí a aby znovu se stali stranou, které její voliči mohou věřit a tak dále. To znamená, přicházejí s opatřeními chytrými. A jenom, abych vyjmenoval, ministr Kuba začíná couvat v otázce těch energetických štítků, což je jeden vylobbovaný nesmysl, začíná uvažovat, jak se by se to dalo udělat, aby nebyly povinné a každý nemusel nechat si ověřovat budovu, když ji chce prodávat anebo a tak dál. Jsou opatření, která mají lidem zjednodušit život, aby nebylo tolik papírování a tak dál. Také ODS ustupuje od některých požadavků na vyšší daně a …

Zita SENKOVÁ, moderátorka

To je, promiňte, 3 ministři vlastně za ODS minulý týden odvolávali, co odvolali nebo slíbili, co slíbili.

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

… přesně, to znamená vypadá to, že doopravdy mají zájem znovu si nějak naklonit občana. Ale do toho přichází takovéto kauzy, jako je kauza ministra bývalého Julínka, kdy uzavřel v roce 2008 smlouvy se soukromou společností leteckou na …

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Vrtulníky letecké …

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

… nějakých 135 tisíc 258 korun na hodinu, přičemž armáda umí stejnou službu udělat za 50 tisíc na hodinu. To je tak nešikovné a tak průhledné, že z toho se mu bude velmi těžko vyvlékat. To znamená, je to řekl bych neštěstí. Já mám pocit, že ODS by teď potřebovala si nějak odpočinout, nadechnout se, ale zdá se, že k tomu nedostávají moc příležitostí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Pojďme ještě k úplně jinému tématu. Tarify mobilních operátorů za volání a SMS prožívají revoluci. Operátoři dramaticky snižují ceny. Jak je možné, Ivane, že najednou lze služby využívat za polovinu? Není to podezřelé? Jaká je v tom past?

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

Je to podezřelé. Experti, když se člověk podívá, tak samozřejmě v téhle té problematice každý může najít renomované odborníky, který mu především teď radí, nic nepodepisovat na dva roky. Celá ta finta spočívá v tom, že operátoři zlevňují volání, aby si udrželi zákazníka.

Ale činí tak zaprvé pod tlakem, protože hrozí, že mezi ty, kteří si rozdělili trh, najednou přijdu další a tu cenu doopravdy je možné velmi podstatně snížit tak, aby nepřišli o stávající zákazníky, tak proto snižují teda tu cenu.

Zadruhé oni zlevňují službu, která v budoucnu nebude hlavně zdrojem zisku. Vydělávat se bude především na mobilním přenosu dat, ten dneska tvoří nějakých 20, 30 % jejich zisku, ale během několika let to bude přes 50. To znamená, tady ty nabídky vůbec nejsou tak velkorysé, pokud jde o přenos dat. A jde o to, co se s tím mobilem v budoucnu bude dělat. To se dá v podstatě nějakým způsobem předjímat. To znamená ta cena, která dnes lidem může připadat výhodná, za dva roky už tak výhodná nebude. Naopak ten podpis dnes, může se ukázat do budoucna nevýhodným.

To znamená taková rada odborníků je, nic nepodepisovat, ale já, když někdo mi dneska řekne, že určitě ta cenová válka nekončí, že je to tak, že určitě to bude levnější všechno, tak já si tím vůbec nejsem jist, protože na případě všech energií, elektřiny, plynu, ale dejme tomu i vody anebo nafty vidíme, že ten princip konkurenčního prostředí dávno nefunguje, v té soutěži pokaždé nakonec vyhraje nejsilnější, ten diktuje ceny a my se buďto potkáváme s monopolem anebo s kartelem a taková ta představa, že si vybereme a že je nějak přechytračíme ty lidi, kterým platíme, ta je v podstatě naivní.

To znamená tady já doopravdy si vůbec neumím představit, jakým způsobem se má občan bránit a jakým způsobem si v tomto prostředí a v takto nastaveném vybírat a jak být za chytrého. Myslím, že to skoro nejde.

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Právě, jak, omlouvám se, jak poznáme, podle čeho, že jsme uzavřeli dobrou nebo chceme-li výhodnou smlouvu? Můžeme se vůbec orientovat dostatečně v tom konkurenčním prostředí?

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

Asi nejlepší je doopravdy nepodepisovat nic na dlouhou dobu. Radši teda neustále uvažovat, k čemu ten telefon používáme, jestli doopravdy všechno musíme mít, jestli musíme doopravdy dlouho volat, jestli musíme všude svítit, jestli musíme stále všechno ohřívat. musíme být šetrní, ale jak říkám, ve chvíli, když občané jsou šetrní, tak potom se zvyšují paušály a nakonec platíme za to, že jsme šetrní. To znamená, my jsme v obrovské pasti, já nevím úplně jak z ní.

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Ještě máme půl minutky. Které služby podle vás jsou u nás řekněme předražené, kde byste viděl prostor ke zlevnění?

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

Tak to jsou všechny, ale problém je v tom, že spíš, jak to udělat, abychom se znovu dobrali tomu, co bylo na začátku a co mělo být naší vlastně výhodou. A to je ke konkurenci. Já mám pocit, že jediným způsobem, jak docílit znovu konkurenčního prostředí, ve kterém se soutěží, je zakázat všechno, co je velké.

A tady by měla nastoupit nějaká regulace. Ve chvíli, kdy je všude jenom jeden velký hráč a ten všechno ovládá, no, tak tomu ten, tu licenci vzít a velké celky rozdělit na malé a znovu všechny přinutit k soutěži. Ale to se nedá udělat jenom na jednom malém trhu. To musí globální rozhodnutí. A kdo ho udělá?

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Konstatuje Ivan Hoffman, komentátor Deníku, který byl dnešním hostem pořadu Jak to vidí. Děkuji a přeji příjemný den. Mějte se hezky.

Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník

I vám hezký den.

Zita SENKOVÁ, moderátorka

Děkuji. Zítra ve studiu usedne ekonomka Ilona Švihlíková. Příjemný den všem přeje Zita Senková. Na slyšenou.

Ohodnoťte tento článek!