Další e-pokusy ministerstva zdravotnictví za půl miliardy

Ministerstvo zdravotnictví se ještě neotřepalo z otřepané kauzy IZIP, z poslaneckého nápadu plošných e-receptů, ostatně ani z krachu svých nadstandardů, připlácení za nadlékaře, elektronických aukcí na léky a dalších nekonzumovaných ustanovení, které si do zákonů halasně prosadilo, a už je i tiše opravuje, a už zase kvapí utratit 500 milionů korun za další pokus o e-health, elektronické zdraví či elektronické zdravotnictví.

Seje tak další plevel, tedy e-plevel, který bude muset za čas zase někdo vyplevelit. Kde není zdraví přirozené, elektronické zdraví nepomůže.

Pan ministr Heger sní na jedné straně svůj top-sen o odstátnění státních nemocnic a oslabení role nemocného státu ve zdravotnictví, na druhé straně se data odevšad a o všem budou nákladně zestátňovat a stát se bude z nemoci datově léčit, respektive e-léčit. Koaliční tezi o nezbytné decentralizaci naplní ministerstvo zbytnou centralizací za půl miliardy.

V našem zdravotnictví je samozřejmě mnohé po léta elektronizováno. Bez vstupu do počítačových systémů se nedá provést ani vyšetření moče a už vůbec se nedá vyúčtovat. O všem, co se kolem pacientů šustne, mají už léta záznamy zdravotní pojišťovny čili správci veřejné zdravotní daně, spravující také veškeré údaje o diagnostických a léčebných výkonech, a doufejme i diagnózách. svých pojištěnců.

Ministerstvo navíc ještě ani neprozkoumalo, které z jím uzákoněných registrů jsou pro chod medicíny nezbytné, které možná zbytné a které si do zákona prosadilo zbytečně. Které další registry řádnou funkci plní, aniž je zákon vůbec uchopil. Průzkum reálných poměrů na bojišti nelze nahradit e-poznáním od stolu stejně jako ministerskou nekomunikaci nelze nahradit virtuální e-komunikací.

Celý komentář si můžete přečíst na blogu autora nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!