Dodržování přestávek u řidičů kontrolují policisté

Titulní obrázek

„Nemyslím si, že je práce lékaře méně náročná než např. práce profesionálního řidiče, kterému dodržování přestávek v práci kontroluje i policie. Smyslem regulace pracovní doby ve zdravotnictví není ani tak chránit zaměstnance před nefér požadavky zaměstnavatele, ale především ochrana pacienta před vyždímaným lékařem,“ píše MUDr. Josef Janeček, předseda o.s. Rodiče proti lhostejnosti…

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby zdravotníci v pracovním poměru by měli možnost prodloužit si základní pracovní dobu o osm hodin týdně. Ministerstvo tak reaguje na dnešní situaci, kdy část odpracovaných hodin přesčas vykazují lékaři přes dohody o pracovní činnosti nebo jiné smlouvy. Co tomuto záměru ministerstva říkáte vy? Pomůže vyřešit současnou situaci? Chápete lékaře, kteří se tomuto návrhu brání? Odpovídá MUDr. Josef Janeček, předseda o.s. Rodiče proti lhostejnosti

Regulace pracovní doby je nezbytným předpokladem pro odpovědný výkon náročného povolání. Nemyslím si, že je práce lékaře méně náročná než např. práce profesionálního řidiče, kterému dodržování přestávek v práci kontroluje i policie.

Smyslem regulace pracovní doby ve zdravotnictví není ani tak chránit zaměstnance před nefér požadavky zaměstnavatele, ale především ochrana pacienta před vyždímaným lékařem.

Pokud v řadě zdravotnických zařízení zákoník práce obcházejí ke všeobecné spokojenosti, pak jde sice o normu, která není vyhovující, to ale neznamená, že je možné zpochybňovat samotný smysl regulace pracovní doby. Takové „jednoduché“ ekonomické úspory mohou přijít velmi draho.

Jistě lze diskutovat o tom, zda je možné pracovní dobu v konkrétním případě prodloužit, ale taková věc musí být dohodou a nikoliv vítězstvím jedné ze stran, protože tím, kdo by prohrál, by byl pacient.

DÁLE ČTĚTE:
Zrušme omezení pracovní doby a zvyšme příjmy
48 hodinový týden je nesystémové řešení
Honorářový systém by měl platit i pro české lékaře
Dvanáct suchých krajíců, deset sklenic vody

Nedostatek lékařů přece nevzniká ze dne na den, ale je to problém, který má své kořeny již v počtu přijímaných studentů na lékařské fakulty.

Prodloužení pracovní doby bez dohody a odpovídající odměny může situaci naopak zhoršit. Může to být onen moment, který přesvědčí lékaře ke změně státu, ve kterém bude pracovat.

MUDr. Josef Janeček

předseda o.s. Rodiče proti lhostejnosti

Ohodnoťte tento článek!