Přejít na obsah

Drastické snížení platů lékařů by bylo posledním hřebíčkem do rakve českého zdravotnictví

zpět
3.9.2010
Tarifní platy
zvětšitTarifní platy
Autor: ČLK

Tarifní platy | Autor: ČLK

 

Návrh ministra práce a sociálních věcí Ing. Drábka (TOP-09) na drastické snížení platů lékařů a zdravotních sester je zcela mimo realitu a jeho realizace by byla zřejmě posledním hřebíčkem do rakve českého zdravotnictví.

Nemocnice v současnosti marně shání více než 700 lékařů, řada jejich oddělení je personálně zdevastována a Česká lékařská komora již ani dnes nemůže garantovat občanům, že budou vždy a všude ošetřováni dostatečným množstvím patřičně kvalifikovaných lékařů. Vlna emigrace lékařů z ČR sílí, když za prvních osm měsíců letošního roku odešlo do zahraničí více lékařů (ČLK vystavila 377 certifikátů pro práci v zahraničí) než za celý loňský rok (ČLK vystavila 336 certifikátů pro práci v zahraničí). Více než 3 000 lékařů podepsalo prohlášení, že ke konci roku 2010 podají výpověď z pracovního poměru, pokud jim nebudou platy zásadním způsobem zvýšeny. Schválení návrhu ministra práce a sociálních věcí by z ČR vyhnalo do emigrace tisíce kvalifikovaných lékařů.

     Návrh je ekonomicky nesmyslný, neboť plánované snížení platů zaměstnanců veřejného sektoru o cca. 15 mld. Kč povede ke snížení koupěschopnosti obyvatel a v důsledku snížení jejich spotřeby, způsobí prohloubení ekonomické krize. Dojde k poklesu výběru pojistného na zdravotní a sociální pojištění, což způsobí kolaps důchodového systému a rozvrácení veřejného zdravotního pojištění. Chronicky podfinancované zdravotnictví v ČR, která mezi státy OECD patří do čtveřice zemí vydávajících na zdravotnictví nejnižší procento HDP, se zhroutí.

     Česká lékařská komora v rozporu s prohlášeními ministra Hegera, že Ministerstvo zdravotnictví má zájem o spolupráci s profesní lékařskou samosprávou, nedostala vůbec možnost připomínkovat návrh, který přitom drasticky zhoršuje profesní podmínky tisíců jejích členů. V rozporu s politickou korektností se pak ministr Drábek nakonec rozhodl předložit do vlády jiný návrh, než který mohly některé subjekty připomínkovat. A tento návrh nejvíce postihuje právě zdravotníky, kteří mají přijít o svoji speciální tarifní tabulku, kterou pro ně před léty vyjednal Lékařský odborový klub.

     Plánovaný pokles platů má být skutečně drastický a nejvíce postihuje kvalifikované lékaře s dostatečnou praxí, kteří jsou pro naše zdravotnictví nenahraditelní. Má to být zřejmě trest za léta trpělivé práce pro blaho pacientů za nízký plat a ve špatných pracovních podmínkách.
 
     Zdravotnická zařízení nejsou financována ze státního rozpočtu a úspory na platech zdravotníků nemohou tedy nijak zlepšit bilanci státního rozpočtu. Ujišťování Ministerstva zdravotnictví, že k poklesu platů ve skutečnosti ve zdravotnictví nedojde, neboť pokles jejich nárokové složky může být kompenzován zvýšením osobních příplatků, je falešné, neboť sám předkladatel návrhu v důvodové zprávě uvádí, že díky poklesu příjmu zdravotníků dojde k úsporám ve výši 6,4 mld. Kč z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
     Je naprosto nepochopitelné, že ministr zdravotnictví docent Heger, jehož primární povinností je hájit zájmy svěřeného resortu, k tomuto nesmyslnému, a pro Českou lékařskou komoru zcela nepřijatelnému návrhu, neuplatnil žádné připomínky. Patrně má připravený nějaký nouzový plán, že péči o pacienty od ledna příštího roku na místo lékařů převezmou, babky kořenářky, mastičkáři a šarlatáni…
 


Klíčová slova

Autoři

MUDr. Milan Kubek - prezident ČLK, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

22.6. Odchody lékařů za prací do ciziny ohrožují pacienty nemocnic Odchody lékařů za prací do ciziny ohrožují pacienty nemocnic
31 příspěvků

Komentovat článek: Drastické snížení platů lékařů by bylo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Drastické snížení platů lékařů by bylo…

Komentáře

dalších 29 komentářů
pacientka vždyť nic neumí  | 8. 09. 2010 16:15

Pavle,jděte za těmi psychiatry,oni radí i se sociálními problémy a zas tak hloupí.aby to nepochopili s vaším vysokým tlakem,nejsou. Leckdy pomůžou a poradí.

MUDr Jiří Kilian vždyť nic neumí  | 8. 09. 2010 14:19

Podle diskusního vlákna reagujete na můj příspěvek, ale já níc neříkám, jen píšu a pokud něco ode mne slyšíte, nebude nejspíše Váš problém v oblasti ORL. Vy jste mi ale nesdělil, zda jste tam šel, i proto jsem se slušně optal na výsledek oné psychiatrické péče, který jsem z Vašeho popisu neshledal a ani nyní neshledávám. Nikde jsem nenapsal, že nic nevím, pokud něco takového vnímáte, také to asi nebude problém ophtalmologický.

Pavel vždyť nic neumí  | 7. 09. 2010 22:49

Tady pro toho jak furt říka,že je doktor.To,že jsem byl posílán na psychiatrii s krevním tlakem 240/130,neznamená,že jsem tam šel.Prosím Vás navštivte znovu ZŠ,aby jste se naučil číst.Vy by jste asi taky posílal lidi s vysokým tlakem na psychiatrii.Zde se obracím s důležitou výzvou ke všem psychiatrům,aby si koupili OMRON a měřili svým pacientům krevní tlak,ušetří si spoustu práce.Šťastní pacienti se určitě složí.Ano VPMD,věkem podmíněná makulární degenerace.Mámě neléčením zničili zrak,věděli to.Řekli jí to až bylo pozdě.Léčí se to potravinovými doplňky,pak je to asi jako rýma.Když nic nevíte,jak říkáte, měl by jste se vrátit na lékařskou fakultu.A dále,šikanovaný MUDr.Jurkovič,kterého Slovenská doktorská mafie dohnala až k soudu.Léčil podle Dr.Matthiase Ratha a dobře.No pokračujem.Extra třída MUDr.Dupač z Kladenské polikliniky,co zabil chodce na silnici.Láme pacientům klouby na palci,Kladenská nemocnice po něm musí dělat reoperace.Měl zákaz do srpna 2010,ale vesele si léčil dál.Pacienti si na něj stěžují,že je cítit alkoholem.Kolik je tady Dupačů 100,1.000 nebo 10.000? A co my?Dřem,žijem na hranici životního minima,někdy pod,stát by nám mohl dát aspoň auta,abychom se mohli s vámi soudit.Možná,že bychom mohli požádat Německo,jestli by nás nevzali jako další spolkovou zem.Řeč se naučíme,jsme skromní,pracovití,když děláme 36.hodinové směny za 22,-KČ na hodinu. Konečně bychom byli právní stát a mohli se léčit u Dr.Matthiase Ratha.Lidé by se mohli konečně léčit u pořádného doktora,né u atrapy.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné