Fotbalistů se neptáte, jestli jsou pro ně motivací peníze

Titulní obrázek

„Vy někdo znáte ještě něco jiného než peníze, co nás obecně motivuje? To, že naše zdravotnictví je kvalitní, ale jede už na rezervu, je příznakem počátku všeobecného krachu. Politická situace tomu ještě nahrává,“ píše pro Zdraví.Euro.cz Tomáš Rozsíval…

Redakce Zdraví.Euro.cz vyzvala čtenáře, aby posílali své názory na téma – co je pro vás největší motivací k práci? Co vás naopak od snažení v profesi odrazuje? Za příspěvky získávají čtenáři hodnotnou medicínskou literaturu od předních vydavatelů. Následující příspěevk zaslal MUDr. Tomáš Rozsíval

Jsou stále pro vás motivací peníze? A to jako pro koho? Vy se ptáte, jako by pouze lékař byl cosi vytrženého z kontextu, kdo není snad motivován ke své práci penězi, ale ještě nějakým vyšším principem mravním?

Nebudu se stále dokola opakovat, konečně svůj názor jsem veřejně vyjádřil již v roce 2005. Mnozí tam farizejsky zakrývali podstatu a význam peněz, odměny za svoji motivaci k práci sáhodlouhými úvahami a jakoby omluvami, aby z nich nakonec vylezlo, že také oni v prvé řadě považují za jedinou motivaci peníze.

Ano, jistě ke své práci potřebujeme různé další atributy, ale ty jsou pro nás nepsaným zákonem a o tom se jaksi vůbec nediskutuje!

Ti, kteří mají hodně peněz za nic, nebo za nějakou činnost, která je podle většiny lidí až nemorálně přeplacena, viz ty kopálisty, kteří se za stovky milionů honí za merunou, aby vzápětí dráždily celý národ jako ty nejpodřadnější primadony, těch se neptáte, co je motivuje k jejich „práci“ ! Proč?

Chcete získat hodnotnou medicínskou
literaturu od předních vydavatelů?
Napište nám svůj názor i vy:
bezdekova@mf.cz

Seznam nabízených knih najdete ZDE.

Co by vám asi řekli? A co si myslíte, že vám po třech letech znovu a znovu budou vykládat lékaři, jejichž dehonestace a sprosté útoky primitivů nabývají na obrátkách?

Za tři roky se hodně změnilo. Ale bohužel k horšímu. Naše zdravotnictví je relativně velmi výkonné, úspěšné, ale neefektivní. Je stále více podfinancováno a sem počítám i finanční ocenění lékařů a zdravotníků jako celku.

Zdravotnictví je také stále dražší. Jen úplný blázen by si ještě dnes mohl myslet, že zdravotní péči dostává zdarma, nebo pochybovat o tom, že musí připlácet na mnoho výkonů protože on si přece „celý život na své zdraví platí! “ Vysvětlovat tato klišé dnes už snad nemá ani valného smyslu. Že by už i Svaz pacientů pochopil, co to znamená průběžné solidární financování zdravotní péče, atd.? O panu Olejárovi jaksi není vůbec slyšet a paní Bošková zase rezignovala na vše.

Naše zdravotnictví potřebuje nutně reformu. K tomu ale chybí stále srozumitelné vysvětlování, oč vlastně jde. Že to nejsou jenom jakési Julínkovy poplatky. Bohužel máme sice reformního ministra s jakýmsi kulatým stolem, ale těmto pánům bohužel nikdo nerozumí.

Kdyby řekli veřejně a zcela jednoduše, že našich 7% HDP na zdravotnictví už zdaleka nestačí dnes, natož,aby stačilo za pět let, protože logicky naroste počet starších lidí, kteří budou spotřebovávat stále více péče. Že budeme potřebovat stále kvalifikovanější lékaře, protože ti mladí nám odcházejí do ciziny a přicházejí na to, že tam jsou daleko lépe honorování a daleko více si váží jejich práce, než v jejich rodné zemi. A tak jsme opět okruhem zpět u peněz.

Vy někdo znáte ještě něco jiného, co nás obecně motivuje? To, že naše zdravotnictví je kvalitní, ale jede už na rezervu, je příznakem počátku všeobecného krachu. Politická situace tomu ještě nahrává.

Díval jsem se dnes na film o revoltě studentů a pracujících ve Francii v roce 1968. Jenom se modlím, ať nejsme tak horkokrevní jako v zemi galského kohouta……

MUDr. Tomáš Rozsíval, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!