Hejtman Pavel reaguje na glosu…

Titulní obrázek

„Snad už naposledy bych chtěl zareagovat na „Glosu“ pana Petra Zahradníčka, týkající se auditu hospodaření Karlovarské krajské nemocnice a uvést na pravou míru zavádějící a nepřesné informace: 1) Audit provedený v krajské nemocnici neprověřoval hospodaření za uplynulé dva roky,“ píše v komentáři pro Regionální deník hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel…

Snad už naposledy bych chtěl zareagovat na „Glosu“ pana Petra Zahradníčka, týkající se auditu hospodaření Karlovarské krajské nemocnice a uvést na pravou míru zavádějící a nepřesné informace:

1) Audit provedený v krajské nemocnici neprověřoval hospodaření za uplynulé dva roky, nýbrž za uplynulé ČTYŘI roky, tedy za období 2004 – 2007 před a po sloučení nemocnic. Ze závěrečné auditorské zprávy vyplývá, že došlo mimo jiné opakovaně k porušování zákona o zadávání veřejných zakázek nebo k uzavírání nevýhodných smluv pro nemocnici. Parametry tohoto jednání byly nastaveny už před sloučením nemocnic, později v nich naneštěstí pokračoval i management České zdravotní.

2) Kdo chce vidět auditorskou zprávu, má možnost si ji přečíst a nastudovat! Zpráva je k dispozici v sekretariátu hejtmana a dosud kromě médií o tuto možnost nikdo z občanů, ani z těch, co nejvíce křičí, že audit chtějí a nemají, neprojevil zájem. Ano, šíření a kopírování auditu podléhá standardní mezinárodní smlouvě s nadnárodní auditorskou společností, což ovšem u těchto záležitostí bývá naprosto obvyklé.

3) Redaktor konstatuje, že jsme si vybrali pro vedení nemocnice špatné manažery (ČZ). Bohužel i ti před nimi dělali stejné chyby. Krajmá75 příspěvkových organizací, jsme zřizovatelem těchto firem, nemůžu tedy já ani ostatní sedět u každého výběrového řízení, u každého nákupu! K odpovědnosti skutečně musíme hnát management, ne přesouvat jeho povinnosti na zřizovatele, ten nejedná o výběru dodavatelů, neřeší evidenci léků.

4) V celém auditovaném období seděli v orgánech nemocnice nejen členové současné krajské koalice, ale i opozice a všichni společně jsme dostávali auditované účetní uzávěrky. Při výrazném zvýšení mezd lékařů jsme se obávali, zda se s tím společnost dokáže vyrovnat a byli jsme ujištěni, že ano. Opak je pravdou. Mzda lékařů v krajské nemocnici se zvýšila mezi lety 2005 – 2007 o 48 procent, nejvyšší nárůst se týká karlovarské nemocnice.

5) Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele týkající se celého čtyřletého období sledovaného auditem. Odpovědnost padne tedy i na ty, kteří snad mají tu výhodu, že už jaksi neexistují klíčové podklady z období před sloučením nemocnic, což orgánům činným v trestním řízení značně ztíží situaci.

Ohodnoťte tento článek!