Přejít na obsah

IZIP roky umírá

zpět
1.3.2011
stetoskop, klávesnice, počítač
zvětšitstetoskop, klávesnice, počítačZdroj: sensingarchitecture.com

stetoskop, klávesnice, počítač | Zdroj: sensingarchitecture.com

 

IZIP určitě začínal v roce 2001 v nadšení, že se ušetří peníze, když budou lékaři mít k dispozici všechny zprávy a vyšetření při každé návštěvě u dalšího libovolného lékaře.

Ale IZIP začal úplně špatně a spíše politicky, než jako komerční projekt. Autoři projektu řekli, dejte nám peníze a my vám je v budoucnu ušetříme. Zeptal se tehdy někdo, kdy?

To je snad první otázka nejen v bance, potřebujete na nějaký projekt půjčit peníze a první otázka zní, kdy počítáte s vrácením. Není možné v bance říct, mám dobrý záměr, jednou vydělám peníze a pak říkat, stále nevydělávám, ale je to na dobré cestě, lidé mě chválí, jednou to vrátím.

Když jsme se v roce 2004 VZP zeptali, jaké jsou základní ekonomické údaje IZIP, tedy příjmy a výdaje, tak místo aby nám VZP podle zákona odpověděla, přeposlala náš mail zakladatelům IZIP a došlo k výhružkám. Tedy bylo hned jasné, že „je něco shnilého ve státě dánském“ a že tedy IZIP stále zůstává v červených číslech.

Pak jsem sledoval, jak se IZIP objevuje v lékařských programech a i dodavatelé programů říkali, dali jsme to tam, ale hned dodávali, on to stejně nikdo nevyužívá. A z okolí nikdo neříkal, IZIP je dobrý, využívám ho.

Roky přibývaly a IZIP stále nevydělával

Když jsem viděl, že software obecně nebývá vždy kvalitní a že lékař má často problémy s obsluhou počítače, tak jsem si říkal, co by se stalo, kdyby došlo k rozdílu mezi skutečným stavem a IZIP, když lékař nemůže věřit nikomu a ničemu, jen sobě, on je pacientovi odpovědný.

A co by se stalo, kdyby data o pacientech někdo prodával, jako se prodávají data z bank a jaké by to mohlo mít děsivé důsledky, třeba kdyby se dostal ven seznam nemocných HIV?

A pacient by někoho žaloval, určitě i svého lékaře. A tedy pro lékaře je nejlepší, když jsou data pouze na jednom místě, a to u něj v zamčené kartotéce.

Proto jsem uvítal, že správní rada VZP na konci roku 2010 zvažovala osud IZIP.

K mému velkému překvapení se rada rozhodla, že bude IZIP nadále finančně podporovat. Nejde o velké peníze vzhledem k rozpočtu VZP, není to první projekt, který se nepodařil, ale proč prodlužovat další umírání IZIP? Proč si VZP konečně neudělá nějaký audit, který by jí řekl, co s IZIP.

Jeden můj chytrý známý, zdravotnický statistik s doktorátem, by určitě dokázal vymyslet metodiku a postupy, které by zjistily, kde je problém. Kdyby šlo porovnat údaje z VZP s údaji dodanými z IZIP, porovnat je podle rodných čísel a třeba zjistit, kolik lidí využívá IZIP při každém ošetření u lékaře?

Také by byl určitě zajímavý názor ing. Musílkové, mé bývalé kolegyně v předminulém zaměstnání, ale chytit ji bude asi obtížné, jezdí na silné motorce.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Pokorný, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: IZIP roky umírá

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku IZIP roky umírá

Komentáře

dalších 22 komentářů
StriderCZ IZIP a evoluce  | 24. 03. 2011 14:02

Citace: přínos IZIPu tkví v tom, že širší společnost začala o EHR mluvit Jo kdyby se v téhle zlodějině neutápěly další stovky a stovky milionů, tak bych s Vámi i souhlasil. Ovšem zkušenost za 1 miliardu je *********** drahá zkušenost******* a doufám, že se Ti ********** ********* budou jednou snažit v pekle.

Ash IZIP a evoluce  | 24. 03. 2011 07:58

IZIP byla příležitost, jak proinvestovat peníze. Dál nechám, s dovolením, bez komentáře. Rád bych ale zdůraznil, že elektronické zdravotní záznamy (EHR) a řešení celé dlouhé řady věcí souvisejících je trend současnosti a budoucnosti. Nasazení jakékoli formy takového záznamu potrvá dlouhé roky. Je to totiž a především ZMĚNA ZPŮSOBU MYŠLENÍ celé řady profesí (lékařů, managementu, techniků, úředníků a ... pacientů). To nelze změnit přes noc, ani za rok, ani za pět let. Z příspěvků i odjinud zní stále stejná (velká) množina otázek, deklarace problémů, možností zneužití, rizik nesprávnosti či neúplnosti informací etc. - bylo by toho na celou knihu a každá ze zúčastněných profesí tam najde svoje. Jenže... svět se mění a my s ním. Strašně nerad srovnávám ČR se "západem", opravdu nerad, ale tady to udělám. Míra nasazení nadnárodních standardů v oblasti elektronického zdravotního záznamu (a jeho konkrétních implementací v různých zemích) je na západě vyšší. A to nemluvím jen o HL7. Nechci srovnávat, jen říkám - jde to, funguje to a používá se to - USA, UK, Izrael, ... IZIP vnímám jako nutný "omyl" ve vývoji naší zdravotnické společnosti. Z toho pohledu měl (a zatím asi má) své "místo v dějinách" vývoje elektronizace našeho zdravotnictví. Podobně jako naši dávní předci měli chordu dorzalis - museli ji nějakou dobu mít, jinak bychom my neměli páteř. I využití informačních systémů ve společnosti podléhá pravidlům evolučního vývoje. Vzpoměňte si - chyběl Vám před 15 lety mobilní telefon? A co dnes? Zdůrazňuji, že jsem odpůrcem IZIPu. Přesto říkám: přínos IZIPu tkví v tom, že širší společnost začala o EHR mluvit. Základním předpokladem jakékoli změny myšlení lidí je totiž komunikace o tématu. Tam je prostor ke změně. Ano, je to zdlouhavé, neefektivní, trvá to, kdejaký oportunista si na tom přivydělá a obsahuje to celou řadu slepých uliček. Říkám: Čím víc budeme to téma diskutovat, řešit a zkoušet, tím rychleji se někam dostaneme.

vlasta Někdo a Honza podporují zlodějnu  | 2. 03. 2011 14:47

Plně souhlasím, kdo chce IZIP, ať si ho platí sám, žádné vydržování systému v klinické smrti z peněz veřejného zdravotního pojištění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné