Jak přesvědčit banku, aby se postarala o nemocnice?

peníze, euro

„Budeme jednat s bankami o nákupu pohledávek, tak bychom chtěli oddlužit nemocnice,“ pravil nedávno hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Našli účinný lék?

Nám všem, kteří sledujeme neutěšený stav hospodaření krajských nemocnic i při nalévání stamilionů z veřejných prostředků do děravého hrnce, spadl kámen ze srdce.

Sociální demokraté v kraji našli konečně účinný lék na své neduživé zdravotnictví – prodáme dluhy bankám, ty mají peněz dost a ony si s tím potom nějak poradí…

Aniž bych se po dobu své profesní dráhy výlučně pohyboval v bankovním světě, neznám u nás žádnou banku, která by chtěla spravovat zdravotnické zařízení veřejné péče. Co znám, jsou soukromé firmy, které ve zdravotnictví podnikají, ty ale zase nesnáší krajská vládní garnitura v čele s hejtmanem.

Je všechno jinak?

Nebo je všechno jinak. Buď pan hejtman spolu se svým poradcem Netolickým našel tu správnou argumentaci, jak přesvědčit banku, aby se postarala o zadlužené nemocnice – a pak by ten vtip a nápad měli rozhodně prozradit svým kolegům v dalších krajích, nebo za bankou již stojí předem dohodnutá soukromá firma, která od banky pohledávky odkoupí. A to je přece křišťálově čisté!

Nikoli kraj, ale soukromý investor z pozice akcionáře provede restrukturalizaci péče, sloučení a zrušení některých ztrátových oddělení či celé nemocnice. Kraj bude z obliga a odbory si mohou protestovat u nového vlastníka.

Že se banka zbavila pohledávek, za to přece kraj nemůže. Když nevyšel plán se zdravotnickým holdingem, nějaká zadní vrátka do nemocnic pro soukromníka, který správně chápe sociálně demokratické potřeby, se najít musí.

Mimořádných 120 milionů schválených krajskými radními na záchranu nemocnic, a navíc půjčka 50 milionů pro pardubickou nemocnici, kondici krajských zařízení významně nezlepšilo. Tento hasící zásah na úkor dopravy, školství nebo životního prostření si navíc kraj mohl odpustit, kdyby za dobu vládnutí sociálních demokratů neproplácel regulační poplatkya neschválil nákup dublující magnetické rezonance.

Co poradil poradce?

Nákupem špičkového diagnostického přístroje sice vylepšil bilanci vedle již dvou v Pardubicích provozovaných rezonancí a vedeme tak světové tabulky v nejnižších počtech sanovaných obyvatel na počet přístrojů ve spádovém území, ale někdo to zaplatit musí. Ak tomu zlé pojišťovny, které nemocnicím posílají stejně peněz jako v sousedním Královéhradeckém kraji, víc dát nechtějí.

Tak si kladu otázku, co geniálního vymyslel poradce Netolický, který zatím ještě není krajským radním pro zdravotnictví a možná se již dohodl s investorem, který zatím neodkoupilpohledávkyod banky. Že by inspirace u sociálně demokratického přítele moravskoslezského hejtmana Palase s Agelem vylepšená o mezičlánek průtokového ohřívače banky, aby volební program pardubických krajských socialistů zůstal čistý jako čerstvě padlý sníh?

Podle Netolického na odkupu pohledávek bankám Pardubický kraj neprodělá. „Budou z toho mít přiměřený zisk“. Pak si zbývá odpovědět, kdo na tom hlavně vydělá. O trošku víc než třicet stříbrných…

Autor je poslanec Parlamentu ČR a předseda Regionálního sdružení ODS Pardubického kraje

Ohodnoťte tento článek!