Je to v šuplíku

„Soukromí lékaři, zubaři a lékárníci se teprve shodli na tom, že krizová situace trvá. Proč ale ti Němci jsou na tom tak špatně? Vím, oni totiž netuší, že expert ODS na zdravotnictví Miroslav Macek má v šuplíku svou vlastní, jedinou správnou, zaručenou koncepci na fungující a neprodělečné zdravotnictví“ píše komentátor Práva…

Včera ráno dolehly ke mně až do koupelny Jobovy zvěsti z rádia. Zemi zachvátila stávka praktických lékařů a polovina všech praxí zůstala zavřena. Protestují, že jim pojišťovny málo platí, zatímco své úředníky rozmazlují. Zoufalí doktoři už musí zčásti pracovat zadarmo.

Lékaři už mají po krk neplacených přesčasů a nelidských pracovních podmínek. Prezident lékařské komory slibuje, že stávka se bude opakovat i příští pondělí. A jak by nestávkovali, když třetina všech jejich lékařských výkonů zůstává stále nezaplacena.

Pojišťovny jim dluží dvanáct miliard, které tak lékaři dávají zdravotnictví v zemi jako dárek. A to je nutí vyplňovat dvě hodiny denně formuláře. O ten čas jsou pak okradeni pacienti. Lékaři už mají dost politiků, kteří lidem slibují neomezené lékařské výkony a přitom omezují platby do zdravotnictví.

Zbystřil jsem sluch. Co na to moje oblíbené ministerstvo zdravotnictví, ozve se? Nezklamalo, ministerstvo se nedá a tvrdí, že za posledních pět let platy lékařů vzrostly o 1,3 procenta a obraty o 1,5 procenta. Stávka má proto vyděračský charakter.

Také pojišťovny jsou rozhořčeny. Podle nich by si zvýšení příjmů pro lékaře vyžádalo razantní zvýšení příspěvků na nemocenské pojištění.

Vrásky na čele se mi prohloubily.

Krize českého zdravotnictví asi dosáhla vrcholu a já se tady klidně holím. Jestlipak je ve stávce i moje paní doktorka, když mi zrovna došly prášky? Tak teď ať se razantní ministr Rath ukáže, jestli zvládne i tohle povstání, pak bude teprve mužem na svém místě.

Pak se ozvala rána, to jak mi spadl kámen ze srdce. Tohle všechno přece probíhá – říká hlasatel -v sousedním Německu. Zaplaťpámbu, u nás doma je všechno v klidu.

Soukromí lékaři, zubaři a lékárníci se teprve shodli na tom, že krizová situace trvá. V pondělí 30. ledna budou na tři hodiny zavřeny lékárny, inu, to se přečká. Proč ale ti Němci jsou na tom tak špatně?

Vím, oni totiž netuší, že expert ODS na zdravotnictví Miroslav Macek má v šuplíku svou vlastní, jedinou správnou, zaručenou koncepci na fungující a neprodělečné zdravotnictví.

Řekl to přece v neděli v televizi. Kdyby Němci hezky poprosili, známý bonviván a gourmet by jistě vstal od mísy ústřic a láhve moselského a v rámci sousedské výpomoci by si odskočil krizi německého zdravotnictví vyřešit. Jak je to jednoduché.

Pavel Verner, Právo

Ohodnoťte tento článek!