Josef Šťáva se raduje. Vyhrál.

Titulní obrázek

„Obchody s nakaženou krví vězňů v režii východoněmecké tajné služby, obcházení embarga na dovoz zbraní a munice, úplatky a skandály mezinárodního rozsahu – to vše se vybavuje ve spojení se jménem Josef Šťáva,“ píše ve svém komentáři pro týdeník Reflex Jan Zvelebil…

Obchody s nakaženou krví vězňů v režii východoněmecké tajné služby, obcházení embarga na dovoz zbraní a munice, úplatky a skandály mezinárodního rozsahu – to vše se vybavuje ve spojení se jménem Josef Šťáva, o jehož pochybných aktivitách psal Reflex jako první (21/1999 a 7/2000).

Důvodů, proč stát s firmou Josefa Šťávy nechtěl obchodovat, bylo mnoho a u řádného soudu to mohl obhájit. Pokud by k němu vůbec došlo.

Když firma Diag Human v roce 1996 podala žalobu, nezaplatila povinné soudní poplatky, řízení bylo zastaveno a věc mohla být zanedlouho navždy promlčena.

Stát místo toho přistoupil na arbitráž, mimosoudní řízení, které není zdaleka tak transparentní, a její nález nelze soudním procesem ani revidovat.

Navíc se dá uplatnit ve většině zemí na světě. Šťávovi stačí prodat nárok komukoli, kdo České republice dluží nějaké ty miliardy, a ten pak pohledávku „zaplatí“ kusem papíru.

Bez ohledu na zoufalé výkřiky ministra zdravotnictví Tomáše Julínka o další obraně si musíme přiznat smutnou skutečnost: žádná obrana neexistuje. Alespoň v rámci pravidel.

Vzhledem k pestré minulosti Josefa Šťávy by se mohlo stát, že ho někdo dotlačí k nějakému ústupku, ale to už by musela být hodně špinavá hra.

Bohužel – účinná obrana neexistuje ani proti politikům a ministerským úředníkům, kteří jsou za fiasko zodpovědní. JUDr. Jiří Oršula, brilantní právník, který stojí v pozadí causy Diag Human, se na spory se státem specializuje od roku 1994 a Josef Šťáva není první ani poslední klient, jenž z našich daní slušně zbohatne.

Poučení z toho je jediné a stále se opakuje. Stát je zlý hospodář a špatně hájí naše zájmy. Čím méně rozhodování a odpovědnosti úředníkům svěříme, tím méně toho pokazí.

Jan Zvelebil, Reflex

Ohodnoťte tento článek!