K lékové politice D.Ratha nemohu mlčet

Leták „JISTOTY A PROSPERITA“ (pro ty, co jsou u koryta) věnovaný zdravotnictví, který jsem našel ve své poštovní schránce a který jsem si pracovně nazval „Pinďourkova léčba drátem“ mne donutil napsat tyto řádky. Přestože jsem proti svým známým v mé věkové kategorii „relativně zdráv“…

Když jsem v září loňského roku dovršil sedmdesátý pátý rok svého pobytu na této Zeměkouli, tak jsem si myslel, že už si budu pouze v pohodě užívat zbytku života, neboť v této době, kdy se každým dnem blížím ke hrobu, je zabývání se věcmi veřejnými zbytečnou ztrátou času.

Leták „JISTOTY A PROSPERITA“ (pro ty, co jsou u koryta) věnovaný zdravotnictví, který jsem našel ve své poštovní schránce a který jsem si pracovně nazval „Pinďourkova léčba drátem“ mne donutil napsat tyto řádky.

Přestože jsem proti svým známým v mé věkové kategorii „relativně zdráv“, přece jenom beru pravidelně několik léků na chronické problémy s bederní páteří, očima, srdcem, žílama a prostatou.

Ty mi lékař pravidelně předepisuje, přibližně jednou za dva měsíce, tj. asi pětkrát do roka. To, že musím na některé z nich doplácet, mi nevadí. Dokonce to pokládám za samozřejmost.

Velmi mi však vadí, že ve stanovování výše těchto doplatků není žádný systém, respektive je v tom sytém podle starého známého vtipu, kdy se občan ptá ekonoma: „Jaký je z ekonomického hlediska rozdíl mezi nevěstincem a bordelem?“ a ekonom mu odpovídá: „Nevěstinec je hospodářská jednotka a bordel, to je systém.“ A právě takový „systém“ je ve stanovování doplatků za léky ministerstvem zdravotnictví.

Jako první příklad uvedu lék na mé problémy s prostatou Ipertrofan 40 (užívám jej ve čtyřměsíčních cyklech – tři měsíce jedna tableta denně – měsíc přestávka), kde je uplatnění tohoto systému markantní.

rok: 2000, cena: 708, VZP: 660, doplatek: 48

rok: 2005, cena: 539, VZP: 450, doplatek: 89

Zatímco v roce 2000 jsem doplatil za 9 balení v roce celkem 432 Kč (VZP hradila 93% ceny léku a já 7%), tak v roce 2005, kdy cena léku klesla proti roku 200 o 24%, jsem doplatil za 9 balení 801 Kč (VZP hradila 83% ceny léku a já 17%), tedy jsem zaplatil o 369 Kč více a pojišťovna o 1890 méně.

To se stalo ještě před zahájením „Pinďourkovy léčby drátem“. Jak tomu bude během ní nevím, protože první tři balení léku mi letos budou předepsána až začátkem dubna.

Léky, které beru na ostatní výše uvedené problémy mi už byly předepsány v době uvedené „léčby“, kdy D.Rath tvrdil, že snížením marže lékárníků se léky pro pacienty zlevní.

Cena léků od ledna 2006 skutečně klesla o Kč 37,60. Platba VZP však neklesla o stejnou částku, ale o Kč 63,86, takže jsem nedoplácel Kč 360,50 jako v prosinci, ale Kč 386,50 tj. o Kč 26,- více.

Z toho vyplývá, že soudruh D.Rath nemluvil pravdu. Kdyby ji měl a úhrada VZP se nezměnila, potom bych doplácel pouze Kč 323.-, tj. o Kč 27,50 méně. Takže soudruh D.Rath lhal, jak kdysi Rudé právo tisklo.

Na základě těchto zkušeností navrhuji následující řešení plateb pojišťoven za léky:

– především zrušit úhrady všech volně prodejných léků (paralen, ibalgin, gastogel atd. atd.);

– hradit pouze léky, které jsou výhradně na lékařský předpis a to:

– v plné výši léky na nemoci bezprostředně ohrožující život pacienta; – ve výši x% z ceny léků na nemoci, které bezprostředně neohrožují život pacienta; při čemž počet procentních bodů x stanovit podle toho, jak daná nemoc snižuje kvalitu života pacienta, tj. jaké trvalé následky zpravidla zanechává – čím menší následky, tím větší doplatek a naopak, čím větší následky, tím menší doplatek. Při změně ceny léku zásadně neměnit počet procentních bodů x.

Vím, že tímto návrhem mnohé pacienty nepotěším. I mne postihne, protože některé z výše uvedených léků jsou volně prodejné. Myslím si, že je to návrh spravedlivý, zamezující korupci při stanovení výše úhrady.

Po 1. březnu uvidíme, jak bude „Pinďourkova léčba drátem“ pokračovat. Snad ji ve zdraví přežijeme. Pokud bude pokračovat i po volbách, potom mi nezbývá nic jiného, než popřát všem pacientům: „Buď hodně pevné zdraví nebo hodně rychlou a bezbolestnou smrt.“

Jiří Krejčí, Neviditelný pes

autor je penzista z Dobrušky

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Mgr. Jiří Zimák

Ano tak to je, spoluúčast na léky stále roste, a snad si lidé (včetně jeho nekritických obdivovatelů) uvědomí na základě vlastní zkušenosti, že ministr Rath neustále lže. Snížil lékovou přirážku se zdůvodněním, že to občanům zlevní léky, ale neřekl už, že výrazně sníží úhrady léků.

Výsledek – v řadě případů výrazně vyšší doplatky za léky a o dvacetník levnější Paralen. Ve zmíněném soc. dem. volebním plátku se také uvádí, že marže lékáren patří u nás k nejvyšším v Evropě. Přitom je to přesně naopak. Zase lež, tentokrát přímo a úmyslně organizovaná vládnoucí stranou s cílem poškodit v očích veřejnosti jednu profesní skupinu – lékárníky a zdůvodnit tak hloupé a nepromyšlené kroky současného ministra zdravotnictví.

Je oblíbeným „trikem“ porovnávat naši „společnou obchodní přirážku distributorů a lékáren k výrobní ceně léku“ s „čistou marží lékárny z prodejní ceny léku v lékárně“ v jiných evropských zemích. Lidi tomu totiž nerozumí, lékaři taky ne , novináři a média jakbysmet a doslova „třídní“ nenávist je na světě.

Jindřich Graf

Vážený vrstevníku, ( je mně o rok méně než Vám) ani já nemohu mlčet a to k Vašemu článku v Neviditelném psu ze dne 7. března. Nebudu kometovat Vaši zřejmou oblibu slova „pinďourek“, ale zaměřím se na věcnou stránku, která se sporadicky ve Vašem článku objevuje.

I já beru lék na prostatu a na rozdíl od Vás nedoplácím ani korunu. Ne, nemám protekci, protože jsem u „koryta“. Ale můj lékař mi vybral lék, který je pojišťovnou plně hrazen. A funguje! Celou noc nemusím jít močit!

A takových léků na tuto potíž starších pánů je díky vyhlášce Dr. Ratha celá řada. Proč Váš lékař Vám vybral lék s doplatkem, zjistěte u něho. Zdá se, že vůbec máte smůlu na lékaře. Jste-li relativně zdráv, jak píšete, jsem si téměř jist, že na Vaše „drobné“ potíže existují plnohodnotné léky bez doplatků.

Vaše návrhy řešení finančních problémů zdravotnictví jsou jistě zajímavé, ale jejich uvedení do praxe by vyvolalo tisíce protestních dopisů, podobných tomu Vašemu.

MUDr . Lorencová

Vážený pane penzisto , dovoluji si odepsat na Váš článek. Každému je přeci jasné : když VZP vytvořila dluh 14 miliard za několik let vlády ředitelky Musílkové , pak musí následovat šetřící opatření , které VZP stabilizují . Nebo byste se mohl také dočkat platby 100%ceny kdyby VZP úplně zkrachla .Dobře si pamatuji ještě doby vlády ODS jak kázala utahování opasků a to nikomu nevadilo .Teď se jedná o pár korun , které líčíte za 6 let . Divím se Vám.

Tesař Lubomír PharmDr

Nechci se vyjadřovat k autorovým návrhům v oblasti lékové politiky.Velice oceňuji ale skutečnost, že senior si dal práci a spočítal si, proč na léky doplácí víc. Obvykle starší generace, získávající informace z Práva a Halo novin, za vše viní lékárníky.Pan ministr přece nemůže lhát, a každý soukromník jen vykořisťuje…

Pan J.Graaf, tuším zaměstnanec ministerstva zdravotnictví, pochopitelně bude svádět vinu na lékaře,že nedokáže předepsat pacientovi bezdoplatkový lék na prostatu.Lékař léčí podle toho, co pacient potřebuje a nemůže každému zaměnit např fytofarmakum za alfablokátor.To je trik posledních ministrů zdravotnictví podsouvat lékařům neochotu pacientům šetřit peněženku.
Ohodnoťte tento článek!