Kapky pro Dr. Ratha

„David Rath utrpěl ve sporu s lékárníky drtivou porážku. Tvrdil, že „milionářům“ z lékáren jde jen o zisk a dveře provozoven jich proto uzavře nejvýše pětina. Skutečností bylo, že proti snížení marží stávkovali téměř všichni,“ píše komentátor na Lidovky.cz…

David Rath utrpěl ve sporu s lékárníky drtivou porážku. Tvrdil, že „milionářům“ z lékáren jde jen o zisk a dveře provozoven jich proto uzavře nejvýše pětina. Skutečností bylo, že proti snížení marží stávkovali téměř všichni.

Tato prohra má jasný politický rozměr. Síla protestu Ratha usvědčila z toho, že jeho tvrzení, podle něhož chce vedení lékárnické komory „rozvrátit zdravotnictví“ na objednávku ODS, bylo čirým nesmyslem a pomluvou. ¨

Průběh stávky naznačil, že velká část lékárníků se cítí Rathovou cenovou politikou existenčně ohrožena. Ministr na potupu reagoval v duchu své filozofie, že pokud dostane od někoho políček, „já dám tři další“ a lékárníkům začal vyhrožovat trestním stíháním. O řešení situace a dialogu neřekl ani slovo.

Konfliktní ministr se tak stává jedním z největších problémů premiéra Paroubka. Ten ví, že situace ve zdravotnictví nejenže není s ohledem na volební vyhlídky ČSSD „ideální“, jak již připustil, ale je katastrofická. Odvoláním Ratha by premiér sice přiznal selhání při výběru „talentů“, ale pomohl by situaci řešit.

Podle dosavadního Paroubkova vystupování lze ovšem odhadnout, že učiní něco mnohem méně rozumného: bude se snažit problémy hasit stále více osobně. Dobře mu tak.

Pavel Máša, Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!