Kde se „vaří“ zástupné problémy

Titulní obrázek

„Ještě nedávno se hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel ohrazoval, že v karlovarské nemocnici žádná krize není a že si pouze nalháváme zástupné problémy. Možná i proto dlouho nebyla ochota k jednání. Vedení Karlovarského kraje nakonec se zástupci zdravotníků k dohodě dospělo,“ píše autorka komentáře ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicína Zdraví.Euro.cz…

KOMENTÁŘZdraví.Euro.cz

Ještě nedávno se hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel ohrazoval, že v karlovarské nemocnici žádná krize není a že si pouze nalháváme zástupné problémy. Možná i proto dlouho nebyla ochota k jednání. Vedení Karlovarského kraje nakonec se zástupci zdravotníků k dohodě dospělo.

Stížnosti primářů na urážlivé jednání představenstva, spory ředitelů sokolovské a karlovarské nemocnice kvůli výši platů lékařů v KV, podezření na předražené nákupy zdravotnického materiálu pro KKN, odstoupení náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Horkého z funkce dozorčí rady krajské nemocnice, odstoupivší primáři, sepsané výpovědi, trestními oznámeními se to jen hemží. Pak dokonce stávka… Na to, že Karlovarská krajská nemocnice, a. s., vznikla teprve před půldruhým rokem, bilance více než zajímavá… Nabízí se pár otazníků. Byla tato akciová společnost vůbec životaschopně připravená? Proč hejtman zpočátku bagatelizoval rozrůstající se problémy?

Kolaps, či optimalizace?

Zdravotníci vyslovili nespokojenost se způsobem, jakým vedení sloučených nemocnic informuje veřejnost. Někteří lékaři se proto v tisku snažili vysvětlovat, jak to ve skutečnosti v karlovarské nemocnici a v celé akciovce vypadá. Zveřejňují se výše platů, k nahlédnutí jsou výplatnice… Svůj pohled na fungování Karlovarské krajské nemocnice poskytla naší redakci i jedna z lékařek KKN, a. s., Karlovy Vary (jméno má redakce k dispozici).

Mimo jiné píše: „Od počátku roku 2007 se projevují dopady nekompetence správců na všech polích. Několikrát se obmění primáři na interním oddělení v Sokolově i v Chebu, jsou uzavírána celá oddělení, odcházejí celé týmy specializovaných lékařů. Kolaps je označen jako koncepce restrukturalizace a vydáván za optimalizaci lůžkového fondu. V polovině roku 2007 je již jasný ekonomický propad 40 milionů místo slibované úspory 5 procent z obratu. K 1. lednu 2008 rezignovalo na vedoucí funkci 15 z 18 primářů. Vrchní sestry je následovaly. Je již podáno více než 240 výpovědí k poslednímu lednu. Dojde-li ke katastrofickému scénáři, zůstane karlovarská nemocnice prázdná.“

Hrozba exodu a bůh s námi

Doufejme, že se naplnění této pesimistické prognózy nedočkáme, když už se konečně začalo jednat. Dovedete si ale takovou situaci domyslet do konce? Nemocnice bez odborného zdravotnického personálu, tomu se říká kvalitní zdravotní péče. A hlavně dostupná. Kdyby skutečně v karlovarské nemocnici došlo k hromadnému exodu zdravotníků, bůh s námi. Nebo spíše s Karlovarským krajem. Zajímalo by mě, odkud by se do prázdné nemocnice v poměrně značné časové tísni rekrutovali náhradní zdravotníci. Nebo by se budova na nějaký čas uzavřela a „jeďte si, maminko, porodit třeba do Plzně“?

Nebojím se, že by se odešedší lékaři neuživili ve zdravotnických zařízeních jinde, třeba hned v sousedním kraji. Anebo na klinice estetické medicíny v Karlových Varech? Vždyť by se do „své“ nemocnice za čas mohli vrátit, proč ne. O lékařské kapacity má zájem každé rozumné vedení. A sestry? O ty už bych vůbec neměla strach, o ně je přeci zájem trvalý. Ty by se ale ani nemusely ucházet o práci v Čechách, a místo toho třeba rovnou zamířit do některé sousední země od nás na západ, kde mají náruč stále otevřenou.

Obávám se, že by jim tam chleba, byť také o dvou kůrkách, mohl zachutnat natolik, že by o nějakém vracení se do mateřské nemocnice možná ani neuvažovaly. Tomu říkám luxus. Co na tom, že se české zdravotnictví potýká s akutním nedostatkem sester a za ty peníze se asi ještě dlouho potýkat bude. Rozpadající se nemocnice by také opravdu nikomu nevadila? Ani autorům reformy českého zdravotnictví? A co kdyby karlovarského hejtmana chytil třeba slepák?

Markéta Mikšová, Zdravotnictví a medicína

Ohodnoťte tento článek!