Konec paniky, maminky mohou své děti nechat zdarma očkovat proti pneumokokům

Od ledna letošního roku mohou být děti zdarma očkovány proti pneumokokové infekci. Grémium majitelů lékáren (GML) se ostře ohrazuje proti tvrzení České lékárnické komory o tom, že zdravotní pojišťovny nejsou povinny hradit toto očkování.

GML zásadně odmítá takové šíření neověřených a nepravdivých informací mezi pacienty. Panika vyvolaná prezidentem České lékárnické komory Havlíčkem mezi rodiči, dětskými lékaři a lékárníky je zbytečná.

Dětský lékař může vakcínu proti pneumokoku objednat v lékárně a poté, co ji aplikuje dětskému pacientovi, vyúčtuje ji příslušné zdravotní pojišťovně. Tato praxe probíhá už několik let a nikdy nevyvolala žádné problémy.

„Provozovatelé lékáren jsou samozřejmě připraveni objednat po dohodě s každým dětským lékařem potřebné vakcíny, včetně vakcíny proti pneumokoku. Žádný problém nevznikne ani při vyúčtování vakcíny pojišťovně. Lékař pro ni prostě vystaví standardní fakturu za svůj výkon včetně ceny za vakcínu. A pojišťovna mu tuto fakturu proplatí. Rodiče nedoplatí ani korunu“, uvedl Mgr. Marek Hampel, předseda představenstva GML.

„Včerejší vyjádření prezidenta Havlíčka si, upřímně řečeno, neumím vysvětlit. Pramení pravděpodobně z jeho neinformovanosti a nulové zkušenosti s provozováním lékárny. Doporučuji mu, aby se seznámil se zněním zákona, dříve než bude v budoucnu o čemkoli informovat širokou laickou i odbornou veřejnost“, doplnil Hampel.

Ohodnoťte tento článek!