Konečně jasno

chřipka

Lidé milují katastrofické scénáře, ještě víc je ale potěší, když se z nich vyklube humbuk. Jakou jsme měli před deseti lety radost, když nám Václav Klaus, Miloš Zeman a Fidel Castro oznámili, že tzv. virus Y2K, hrozba zhroucení počítačů v prvních minutách roku 2000, byla jen mediální bublina! Některé počítače ale opravdu potřebovaly „očkování“.

S virem A/H1N1 je to složitější, tenhle problém není jen technický, ještě složitější s tím očkováním proti němu, natožpak povinným. Včera to řešila česká vláda.

Dva týdny poté, co šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg označil celou takzvanou prasečí chřipku za velkolepý podfuk, dobrý jen k tomu, aby si farmaceutické firmy namastily kapsy.

Jen pár dní poté, co se vrchní velitel české branné (bez)moci s pravou vojáckou rázností postavil proti povinnému očkování v armádě. Není to směšné? Je to smutnosměšné.

Obávám se, že tentokrát má pan prezident s tou bublinou pravdu. Prasečí chřipka ten dojem dělá. Nakapsovaly se farmaceutické firmy, nakapsoval se též britský vládní poradce sir Roy Anderson, který prý z té paniky vytřískal 116 tisíc liber.

Věrohodně zní bohužel i Wodargovo tvrzení, podle něhož mají ty firmy na špagátě Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Ale taky mi trochu straší v hlavě, že jeden veledůležitý člověk na českém ministerstvu zdravotnictví dlouhá léta seděl na vysokých postech hned ve dvou takových firmách.

Jenže i Václav Klaus se někdy malinko sekne, tak proč by se nemohl mýlit v případě A/H1N1? A nejnebezpečnější má prý být třetí vlna, která přijde s předjařím.

Navzdory tomu, co už o prasečí chřipce víme (anebo právě proto) je Rubikova kostka směšně jednoduchá ve srovnání s hlavolamem zvaným povinné očkování.

Jenže vláda je od toho, aby rozhodovala, i když v ní kromě jedné zdravotní sestry nesedí nikdo, kdo do toho trochu vidí. A ta naše populární úřednická rozhoduje rázně, jednoznačně, transparentně.

Tvrdě včera odmítla komínovou policii, kterou žádal zasmogovaný Moravskoslezský kraj. Domovní prohlídky kvůli čoudícím kamnům by byla nepřípustná buzerace občanů! Tleskám.

No a pokud jde o buzeraci dvou set tisíc lidí důležitých pro chod státu (včetně prezidenta, jehož asi bude třeba chytat lasem), tu možná dle svého uvážení vyhlásí hlavní hygienik, má to ze zákona v popisu práce. Ale musí to vládě předem hlásit!

Nevím jak kdo, ale já mám po tomhle rozhodnutí jasno. Prasečí chřipka je opravdu vážný politický problém.

Ohodnoťte tento článek!