Králíci pokusný

pokusný králík

Současní ministři realizují po způsobu diktátorů a bez diskuse svoje sny, které nejsou ani uvážlivé, ani ku prospěchu společnosti. Radí se s manželkou a několika vyvolenými a my, králíci pokusný, neseme na svých bedrech jejich nápady.

Jan Vodňanský kdysi napsal text, který zhudebnil Petr Skoumal s názvem Králíci pokusný. Začínal verši „je králík pokusný a stříhá ušima, je králík pokusný, však také duši má, tu duši ušatou, tu duši pokusnou a oči pláčou tmou, dokud neusnou.“

Text napsal za minulého režimu, platí však bohužel stále. I my jsme dnes králíky, stali jsme se velkou laboratoří, kde si ministři naší vlády zkoušejí, co ještě vydržíme.

Například teď: ministr Heger měl zřejmě sen. V noci se trápil tím, jak řídit ještě lépe svoje ministerstvo a náhle přišlo vnuknutí. Spoj je s jiným ministerstvem. Co takhle s ministerstvem životního prostředí? Příroda je také nemocná. Ne, tu ať léčí Chalupa a Stráský, našli dobrý způsob, jak ji vyléčit sloučením s průmyslem, ale jsou z jiných stran, byl by problém. Ne, nejlepší bude ministerstvo práce a sociálních věcí. Práce se stejně pomalu všude ruší, na ni už ministerstva nebude třeba a pokud někdo onemocní, protože nemá práci, předáme ho o oddělení dál, zrušíme dávky a není třeba jiného ministerstva a úředníků.

To byl ale zvláštní sen, řekl si ráno. To je asi úplná ptákovina. Svěřil se manželce, ale ta k jeho překvapení nejen že plán neodmítla, ale „minimálně moje paní by to rozhodně uvítala“, říká s úsměvem Heger. (citát Lidové noviny). Takže první test prošel. Co v práci?

„Na ministerstvu jsme dospěli k závěru, že zdravotní a sociální témata se velmi prolínají. Existuje i celá řada zemí, kde fungují obě ministerstva v jednom. Proto o takovém řešení uvažujeme,“ pravil ministr (LN). Ukázalo se, že sen přišel k ministrovi po lednové výzvě předsedy vlády Petra Nečase, který vyzval, aby jeho ovečky přemýšlely, bez kterých úřadů a agend se jejich ministerstva obejdou.

Přišla řada bezesných nocí, ministři jsou pracovití a náhle – geniální sen se rozmáchl doširoka, zruší nejen jednu agendu, ale hned celé ministerstvo a to ještě přišel naštěstí tak rychle. Stačil měsíc, vždyť mají premiéra rádi, takže proč čekat? Ministr Drábek, který se proslavil škrtáním různých dávek za účelem úspor na těch, kteří úspory nemají a nově slaví úspěch přesunutím agendy výplaty sociálních dávek z obcí na úřady práce, ze kterých ovšem pracovní agendu již předtím sňal, se také zamyslil. „Když ta myšlenka zazněla poprvé, pokládali jsme to s ministrem Drábkem za vtip.

Po týdnu přemýšlení už to ale za absurdní nepovažuji,“ tvrdí Heger. (LN). Takže Drábkovi to také myslí rychle, stejně jako v případě přesunu předchozí agendy. Navíc se pomalu ukazuje, že vedle změny úřadu, který dávky MPSV vyplácel, došlo také ke změně počítačových programů, které bez výběrového řízení dostala firma s anonymními akciemi napojená pravděpodobně na lidi z okolí ministra Drábka (Česká pozice), ministra samého nevylučujíc.

Ty programy samozřejmě nefungují, ale to je maličkost, do několika měsíců se prý spraví. Králíci zatím počkají. Takže taková dvě obří ministerstva, to je po předchozích pokusech už vlastně maličkost. Nápad se prý zamlouvá i premiérovi: „Je to možné, jen by se muselo převést vyplácení důchodů třeba na ministerstvo financí“, připouští Nečas (LN). Přidává však jemně, že původně měl na mysli skutečně rušení jednotlivých agend a pokud ministerstvo, pak MMR.

Vlastně ale nápad nezamítl, spíše, okamžitě okouzlen takovou tvořivostí, bleskově zapojil do hry oblíbeného ministra Kalouska. Ovšem – jak velkou úsporu by sloučení ministerstev přineslo, neumějí experti odhadnout. „Protože jenom převedením pod jedno ministerstvo by se toho moc neušetřilo,“ uzavírá Heger.

Kromě toho, že ukazují, že nejsou kompetentní, protože toto kolečko citátů jenom odkrývá bídu našich představitelů, si navíc nevšimli, že tady máme demokracii. Realizují po způsobu diktátorů a bez diskuse svoje sny, které nejsou ani uvážlivé, ani ku prospěchu společnosti. Radí se s manželkou a několika vyvolenými a my, králíci pokusný, neseme na svých bedrech jejich nápady.

Naše laboratoř pod jejich vedením odstraňuje králíky, kteří nové léky na lepší a radostnou budoucnost nepřežili. Navenek však máme demokracii. Zvolili jsme si je sami.

Ohodnoťte tento článek!