Krizový štáb: Občanský odpor se vyplácí

Václav Krása, Petr Fiala

Prohlášení krizového štábu: Více než rok trvající krize vzniklá vypovězením smluv zdravotními pojišťovnami všem 189 nemocnicím v ČR končí. S nemocnicemi se o nových smlouvách dohodly všechny zdravotní pojišťovny. Smlouvy jsou již podepsány nebo budou podepsány v nejbližších dnech. Zbývá dořešit některé problémy v plnění dohody s VZP ČR.

Smlouvy jsou uzavírány na 5 let. Rozsah poskytované zdravotní péče v nemocnicích zůstává v podstatě zachován. Žádná z nemocnic potřebných pro občany nebude zrušena. Snížení počtu lůžek v nemocnicích bude v souladu s jejich vlastní potřebou a srovnatelné s přirozenými změnami ve struktuře a počtu lůžek v minulých letech.

Krizový štáb chce zdůraznit, že svedený boj o nemocnice nemá poražené. Zvítězil zdravý rozum, zájem pacientů a občanů.

Krizový štáb děkuje za poskytnutou podporu všem občanům, zúčastněným organizacím, krajům, městům a obcím z celé ČR, dále politickým stranám, které se proti rušení nemocnic postavily, jakož i poslancům a senátorům, kteří podpořili nemocnice a krizový štáb.

Krizový štáb současně konstatuje, že krize ve zdravotnictví, zahájená neodůvodněnými škrty a restrikcemi, odvrácením pokusu o administrativní rušení nemocnic nekončí. Proto krizový štáb rozhodl o tom, že jeho činnost v zájmu zachování kvality a bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče pro občany musí nadále pokračovat.

Ohodnoťte tento článek!