Přejít na obsah

Lékárnické desatero vad regulace cen a úhrad léčiv

zpět
2.3.2011
léky
zvětšitlékyZdroj: www.onlyacne.com

léky | Zdroj: www.onlyacne.com

 

O problémech lékárníků bylo na těchto stránkách již několikrát diskutováno. Jaké je ale jejich řešení? Česká lékárnická komora jedno nabízí. Vypracovala desatero vad regulace cen a úhrad léčiv, náprava těchto bodů je zároveň receptem na řešení nejvážnějších problémů.

1. Legislativní kritéria pro posouzení, zda léčivý přípravek zařadit či nezařadit do systému veřejného zdravotního pojištění:

a) jsou nepřehledná a neumožňují dostatečně účinně řídit seznam léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění

b) nejsou dodržována. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny léčivé přípravky, které není možné zařadit do žádné skupiny přílohy č. 2 (např. antiobezitika) a léčivé přípravky, které náleží do seznamu podpůrných a doplňkových léčiv.

2. Nefunguje mechanismus vyřazování léčiv ze seznamu hrazených léčivých přípravků.

3. Nejsou k dispozici dostatečně přesné údaje o nákladech zdravotního pojištění na léky používané v ústavní péči.

4. Regulační autority zcela rezignovaly na úhradovou regulaci léčiv používaných v ústavní péči.

5. Proces stanovení cen a úhrad založený na postupu podle správního řádu je těžkopádný a málo efektivní.

a) Nedokáže reagovat na měnící se podmínky, např. změnu DPH.

b. Průběžné přehodnocování cen a úhrad (revize) se velmi zkomplikovalo mimo jiné v důsledku formální náročnosti správního řízení.

c. Postup podle správního řádu generuje žaloby výrobců na stát.

6. Zachování povinnosti zajistit plně hrazený léčivý přípravek v každé skupině přílohy č. 2 a zavedení ochranného ročního limitu, po jehož překročení jsou pacientovi vráceny zaplacené doplatky a regulační poplatky znamená zdvojenou ochranu pacientů před nadměrnou spoluúčastí. Přitom povinnost plně hrazeného léčivého přípravku ve skupině přílohy č. 2 výrazně komplikuje úhradovou regulaci.

7. Po zavedení nového systému v roce 2008 prakticky došlo k rozbití referenčního systému. Léčivé přípravky s obsahem téže látky mají rozdílnou úhradu přepočtenou na jednotkové množství. Tento nedostatek je průběžně odstraňován v rámci revizí.

8. Výpočet ceny léčivého přípravku je extrémně komplikovaný. V souvislosti s předchozím bodem dochází ke ztrátě orientace předepisujících lékařů o finanční náročnosti farmakoterapie, kterou předepisují.

9. Není dostatečná motivace pro výrobce nabídnout cenu pod úroveň úhrady.

10. Nejsou vytvořeny dostatečné legislativní podmínky a neexistuje ani motivace pro zapojení lékařů a lékárníků do vytváření úspor v lékové politice.

Více o problematice čtěte v článku prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka v aktuálním čísle Zdravotnictví a medicína.

Vedoucím kolektivu autorů desatera je Mgr. Martin Mátl


Komentovat článek: Lékárnické desatero vad regulace cen a úhrad…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárnické desatero vad regulace cen a úhrad…

Komentáře

dalších 7 komentářů
E.T. Pro BOba a Lékárnici  | 3. 03. 2011 09:03

Až zkrachuje polovina lékáren,nic moc se nestane-zůstane Penta-Max a nemocniční. Co to udělá s cenama léků a kam poputuje daň z prodeje léků?Jak vidíte tohle challengere?

lek V pasti jsme všichni  | 3. 03. 2011 08:18

Výborný komentář! Ještě doplním. Ono vůbec není pravda, že když zkrachuje polovina lékáren, skoro nic se nestane. Záleží, jaké to budou. Může dojít k tomu, že budou rozsáhlé oblasti bez lékárenské péče, a na druhou stranu ve velkých městech se toho moc nemusí změnit. Jen lidi pojedou o pár zastávek dál. Část lidí se zařídí jinak, ale starší, špatně pohybliví pacienti budou ve velkých problémech.

PharmDr. Jan Hašek V pasti jsme všichni  | 2. 03. 2011 20:23

Jestli nejsme vystaveni systému naplno, nechci příliš pomyslet na to, až Souronovo Oko zbystří ještě více.... (1) Regulace sítě lékáren neexistuje. Nikdy nevíte, kdy si přes ulici postaví lékárnu Dr. Max... (2) Proti jejich invazivnímu marketingu podpořeným silným finančním kapitálem nezmůžete nic. Pacienty nenalákáte, i kdyby člověk znal celý AiSLP zpaměti. (3) Nevíte v dostatečném předstihu, kdy se úhrada léku sníží třeba z 583 Kč na 89 Kč (viz Sumatriptan), abyste mohli lék do změny úhrady vydat... (4) Pokud se lék nevydá do 3 měsíců od změny, musíte jej povinně na vlastní náklady na současnou cenu snížit... (5) SUKL si zveřejní ve svém informačním prostředku, že do všech lékáren napojí jakýsi router soukromé firmy, kterým bude v reálném čase odsávat data o všech vydaných přípravcích... Jinak pokuta.. (6) Úhrada léků nejen že se mění 1x měsíčně. Pravidelně dochází ke změnám SE ZPĚTNOU PLATNOSTÍ k prvními dni v měsíci... (7) SUKL se najme agenturu, pro kterou pracujou telefonistky, co neznají ani pojmy jako AiSLP, Phoenix, www.lekarnici.cz a dělají průzkum lékáren. Až bude správné načasování, tak se zveřejní tendenční interpretace naprosto nevalidních výsledků, které lékárenský stav poškozují...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné