Přejít na obsah

Mobilní zdraví posílí postavení pacientů

zpět
3.10.2013
Milan Cabrnoch.
zvětšitMilan Cabrnoch.
Autor: archiv

Milan Cabrnoch. | Autor: archiv

 

Ve středu 25. září 2013 proběhlo v Evropském parlamentu pracovní setkání věnované jedné z oblastí elektronického zdravotnictví, a to mHealth. Nechci se pouštět do překladů do češtiny, pojem mobilní zdraví zatím u nás není používán. Tak, jako eHealth je využívání informačních a komunikačních technologií, nástrojů a služeb při péči o zdraví, můžeme říci, že mHealth je využívání mobilních technologií, především telefonů a tabletů, v péči o zdraví.

Mobilní telefony se staly během posledních několika let nedílnou součástí našeho života, bez nadsázky můžeme předpokládat, že většina občanů mobil vlastní a používá. Stále narůstá počet tzv. chytrých telefonů, které umožňují díky stovkám aplikací velice široké využití.

Využívání mobilních technologií umožní pacientům lepší přístup k informacím o zdraví a péči o ně, o nemocech, jejich projevech, možnostech předcházení nemocem i jejich léčení. Díky přístupu k informacím se mohou lidé aktivněji podílet na péči o vlastní zdraví, ale třeba i lépe kontrolovat využívání prostředků svého zdravotního pojištění.

Během jednání, kterému jsem předsedal, vystoupil pan Joan Cornet z Barcelony, ředitel mHealth Competence Center, a pan Paul Buchanan z Velké Británie. Zatímco Joan Cornet popsal možnosti, které využívání mobilních technologií ve zdraví nabízí, Paul Buchanan jako aktivní diabetik ukázal, jak konkrétně mohou chronicky nemocní lidé mobily využívat a současně ukázal, co tomu v praxi nejvíce brání.
Mobily umožňují především chronicky nemocným pacientům zlepšit kvalitu života. Dovolují sledovat celou řadu tělesných funkcí, sdílet informace pacienta s jeho ošetřujícím lékařem. Zvláštní význam mají mobilní technologie pro seniory, kterým poskytují větší bezpečí, možnost spojit se kdykoli s tísňovou linkou, v případě pacientů s demencí i nemocného lokalizovat - pochopitelně při dodržování všech pravidel ochrany soukromí.

Významnou úlohu mohou mobilní technologie, nejen telefony ale i tablety, sehrát již dnes v naší zemi. Lidé mohou na tabletech ve svých elektronických zdravotních záznamech najít klíčové informace o své nemoci i léčbě, výsledky vyšetření, ale i přehled o vykázané zdravotní péči. Najdou své využití po zavedení elektronických předpisů na léky i elektronických neschopenek.

Část diskuse jsme v Bruselu věnovali tomu, jak využívání mobilních technologií pro zdraví podpořit. Je úkolem vlád i nevládních organizací lépe vysvětlit lidem, pacientům, v čem jim bude mHealth prospěšné, a najít dost odvahy a správnou cestu k překonání odporu zdravotníků ke sdílení informací s jejich pacienty.

MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu


Autoři

Milan Cabrnoch, zdravi.e15.cz

Související články

21.11. Nejlepší návrh na české eHealth přinesl Microsoft Nejlepší návrh na české eHealth přinesl Microsoft
0 příspěvků

Komentovat článek: Mobilní zdraví posílí postavení pacientů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Mobilní zdraví posílí postavení pacientů

Komentáře

další 2 komentáře
bubu Proboha - zas ten ksift.  | 3. 10. 2013 12:55

ano, ale to, co on dělá,on to považuje za normální... Neznáme ho, ale jeho články a chování napovídají, že by mohl jaksi mít nějakou poruchu osobnosti...

Joe Proboha - zas ten ksift.  | 3. 10. 2013 11:10

Jak dlouho nás bude ještě pan megatunelář obšťastňovat svými moudry. Snad se dočkáme a bude se dívat z hnědých tepláků zamřížovaným oknem jak mu draží majetek, který teď chybí ve zdrav.pojišťovnách.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné