Na snížení marží doplatí pacient

„Marže českých lékáren nejsou, pane ministře, v Evropě jedny z nejvyšších. Naopak. Lékárny podléhají, na rozdíl od obchodů, velmi tuhé regulaci,“ píše ve své polemice prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba…

Ministr zdravotnictví Rath ve čtvrtečním rozhovoru pro Právo použil řadu tvrzení, z nichž je většina pochybná či přímo lživá.

Za prvé: lékárny nejsou žádný obchod, jak tvrdí ministr. A už vůbec ne jeden z obchodů v Česku nejvíce prosperujících. Lékárny podléhají, na rozdíl od obchodů, velmi tuhé regulaci. A lékárník má, na rozdíl od prodavače, vysokoškolské vzdělání. Nebráníme se hledat v systému parazity, ale na rozdíl od ministra je vidíme zjevně někde jinde.

Při hledání parazitů je třeba vycházet z pravdivých argumentů. Marže českých lékáren nejsou, pane ministře, v Evropě jedny z nejvyšších. Naopak. Lékárny ve vámi zmíněném Španělsku mají marži téměř 28 procent. Naše činí 17,7 procenta. Více si mohou k ceně léků účtovat i lékárny v Portugalsku, Švédsku, Slovensku, Lotyšsku, Itálii, Bulharsku, ale i Belgii, Německu a Lucembursku. Tedy prakticky ve všech evropských zemích.

Za druhé: ministr Rath tvrdí, že jsem v minulosti při snižování marží „strašil“ krachy lékáren. Nestrašil. Nebyl jsem ve funkci a nebyl k tomu důvod. Všechna předešlá snížení na sebe vzali distributoři. Až to nynější ne. Jinými slovy, až to nynější tříprocentní snížení dopadne plně na lékárny. Pokud by ale ministr svůj krok podložil studií, věděl by to od počátku. To se ovšem nestalo. Takové jednání je pro ministra Ratha typické. Naneštěstí.

Co se tedy stane, pokud se ministrovi podaří dosáhnout svého? Ohroženy jsou především lékárny v menších městech a na vesnicích. To znamená, že skončí takové, které vsadily na to, že nabídnou své služby v místech, kde žije méně lidí.

Také vzniká nebezpečí snižování kvality lékárenské péče, protože zhoršující se ekonomická situace motivuje lékárny především k tomu, aby co nejvíce prodaly. To je v naprostém rozporu s postavením lékárníka v systému poskytování zdravotnické péče nejen v Česku, ale v celé Evropě.

Lékárník je nejlépe vzdělaný odborník ve zdravotnictví v oblasti komplexní farmakoterapie, a ne ten, kde jen prodává léky, tedy zmíněný obchodník. Lékárníci nejen informují pacienta o jejich léčbě (přestože informaci obdrží od lékaře, je ze statistik známé, že velká část pacientů tuto informaci potřebuje zopakovat), ale také kontrolují práci lékaře a nesou za to právní odpovědnost.

Hlavní výhodou, kterou jsou údajně motivovány kroky ministra Ratha, je, že se pacientovi zlevní léky. Ne, pane ministře, nezlevní. Zejména proto, že lékárny snížením přirážky ztrácejí prostor k poskytování individuálních slev pro pacienty. A to je fakt.

Lubomír Chudoba (Autor je prezident České lékárnické komory) pro Právo

Ohodnoťte tento článek!