Přejít na obsah

Naruby

zpět
20.8.2008

"Lékárník nebo lékárnice pacienta s vysokým krevním tlakem přeměří a pak mu bez vědomí lékaře prodá léky, jimiž se dlouhodobě léčí. Tak by to mohlo fungovat už od příštího roku. Vzpomínám profesorku, jak při hodnocení matematických úloh říká „nesnažte se být originální za každou cenu“. Originalita vyšetření, prováděného lékárnou, je o dost horší," píše pro Zdraví.Euro.cz Jiří Killian...

Komentář čtenáře Zdraví.Euro.cz

Lékárník nebo lékárnice pacienta s vysokým krevním tlakem přeměří a pak mu bez vědomí lékaře prodá léky, jimiž se dlouhodobě léčí. Tak by to mohlo fungovat už od příštího roku - viz článek Léků bez receptu má být víc.

Vzpomínám profesorku, jak při hodnocení matematických úloh říká „nesnažte se být originální za každou cenu“. Originalita vyšetření, prováděného lékárnou, je o dost horší. SÚKL avizuje vytvoření nové kategorie léčivých přípravků „bez lékařského předpisu s omezením“. Je třeba říci, že SÚKL korektně žádá obec lékařskou o vyjádření a celou věc zvažuje.

Svazovat výdej léku s vyšetřením pacienta lékárnou mám za bizarní nesmysl. Jednak k čemu jsou dlouhodobě platné recepty, jimiž lékař může omezit počet kontrolních vyšetření na nezbytné minimum, jednak poskytování zdravotní péče včetně ordinace léků je svázáno s povinnostmi, danými právními normami, kterým nemůže lékárna vyhovět, leda by zřídila patřičně vybavenou ambulanci s lékařem a sestrou.

Návrh dává lékárníkovi za úkol provádět anamnestické a fyzikální vyšetření, což jsou výkony lékařské péče. Na straně jedné lékař nemůže vydávat léky, na straně druhé lékárník může ordinovat. Když epileptik ztratí léky, žádná lékárna mu je nedá bez receptu, ač je to i životně důležité. Zato má táž lékárna ordinovat podle vlastního vyšetření. Hrozný princip.

Nerozumím zdravotní péči, poskytované dospělým, třeba je to pro ně nějak výhodné a prospěje jim to. Pokud by se ale měl takový způsob péče týkat dětí, pak před ním důrazně varuji všechny rodiče. Zoufalá představa léčby jakou normalizace naměřených hodnot může být, a také bývá, prvním krokem na cestě k nebývalým hrůzám.

Někdo si možná řekne, že TK a puls umí změřit každý. Ať se ale přihlásí lékárna, která to lege artis zvládne u dětí, a lékárník, který dokáže zjištěný nález interpretovat a podle toho vydat lék pro děcko.

Jistě, rodičům se nezakazuje jít k lékaři. Jenže dává se jim volba možnosti, kterou stát ohodnotí jako možnou, jakkoli je veskrze špatná. A jestliže se lékárník má opírat o skutečnost, že lék byl v posledních 6 měsících předepsán, pak zrovna u dětí může těch 6 měsíců představovat půlku dosavadního života jak dávkování tak volba léku se za tu dobu výrazně mění.

Je spousta věcí, o kterých pacient nemá tušení a tak se rozhoduje bez potřebných informací. Je stejná spousta věcí, o kterých nemá tušení ani lékárník. Jakkoli ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že lékaři mají plytké znalosti, doporučuji rodičům nemocných dětí, aby lékařům ve věci diagnózy a ordinace léků věřili více než ministerstvu. Tu důvěru mohou založit na prosté vědomosti, že lékař je vzdělán v lékařství a lékárník v lékárnictví.

Krátce po revoluci se objevila řada šarlatánů, kterým lidé naletěli v dobré víře, že jejich léčitelství je lepší než naše medicína, do které se snaží vetřít kdekdo a které kdekdo rozumí do chvíle, kdy je zle.

Šarlatáni postupně ztrácejí klientelu, která draze nabyla špatnou zkušenost. Nyní je na obzoru cosi méně výrazného, přesto principiálně stejného: nelékaři mají sami od sebe podat léky – útočné chemikálie, o kterých vědí něco málo, proti nemocem, o kterých vědí ještě méně, pacientům, o kterých nevědí zhola nic. Pod záštitou státu.

Vyzývá Šalamoun: Otevři ústa svá za němého. Píšu tu tedy za děti a vyzývám za ně stát a SÚKL, aby právě děti byly vynechány z pokusů nahradit lékařskou péči čímkoli jiným. Z pokusů, jejichž výsledek bývá nezvratný.

MUDr. Jiří Kilian, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Naruby

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Naruby

Komentáře

dalších 102 komentářů
jan bigbadaboom Re:Re:Re:Re:A propos  | 21. 10. 2008 10:32

dobry den, mohu srovnavat (ucim na onom ustavu farmakologie - dnes uz nikoli katedre) a mohu zodpovedne prohlasit, ze chemii tu zadnou neucime. Chmii se uci medici leda tak v zakladech chemie (lekarska chemie) nebo jeste v biochemii -a ty chemicke znalosti co tu prezentuji na farmakologii jsou vskutku k smichu. A co se tyce farmakologie -ta je tu 2 semestrova (na Farmacii byla vzdy 3-semestrova). Kvalita vyuky podobna, s tim rozdilem, ze studenti na farmacii chodili z 90 % na prednasky, zato medici tak na 30-40 %. Znalosti u zkousky? skoda mluvit. Lekari by se nemeli automaticky prohlasovat za odborniky na leciva - jsou odbornici na diagnostiku, terapii obecne (farmakoterapie je jen jednim z postupu!!), ale rozhodne ne na leciva.

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:práce lékaře  | 1. 09. 2008 07:57

Jak kdy, víte.

Michal Uhler Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:práce lékaře  | 31. 08. 2008 19:02

Humor, sarkasmus, vtip... Toť jsou rovněž pojmy, které nevíte, co znamenají, že?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné