Nejhorší lež v sobě obsahuje přes 90 % pravdy

pero, podpis

Tisková zpráva ministerstva zdravotnictví s názvem: „Ceny léčiv i výše úhrad razantně klesají, stát uspoří miliardy korun“ je v obou výrocích pravdivá. Je však také smutnou zprávou pro pacienty. Od června budou znovu doplácet více.

V příloze ministerské tiskové zprávy je doplatkům věnován jediný snímek. Konkrétně se jedná o léčbu astmatu. Autoři prezentace srovnávají výši doplatků z roku 2008 s budoucími doplatky po revizi od 1. 6. 2010.

V tomto srovnání sice vychází příznivé padesátiprocentní snížení ve prospěch pacientů. Realita je jiná. Na Singulair dnes žádný pacient nedoplácí a budoucí doplatek v řádu stovek korun mohou za snížení považovat snad jedině na úřadu pro šíření státní propagandy.

tabulka, léky, doplatky II

Česká lékárnická komora žádným způsobem nehodnotí efektivitu prováděných revizí a úhrad. Dopad revize cen a úhrad do úspor prostředků zdravotních pojišťoven je jistě prospěšný a potřebný. Snížení úhrad léčivých přípravků ovšem v praxi znamená nárůst doplatků pro pacienty.

Představitelé SÚKL a Ministerstva zdravotnictví by měli být ve svých vyjádřeních směrem k pacientům korektní. Úsporu zdravotních pojišťoven často zaplatí pacienti ve formě zvýšených doplatků.

V řadě případů totiž ke snížení cen léčiv nedojde a skuteční pacienti ve skutečném světě doplácejí více než před revizí. Na tom nic nezmění ani opačná tvrzení SÚKL nebo Ministerstva zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!