Nemocniční audit, politika a pravda

Titulní obrázek

„Již pár týdnů je veřejnosti k dispozici mnohokrát zmiňovaný takzvaný nemocniční audit, v plném znění je dostupný na internetových stránkách Karlovarského deníku. Po přečtení všech 134 stran se u mne kupodivu nedostavil vztek nad tím neštěstím, nýbrž úleva – potvrdila se veškerá tvrzení stávkujících a rozzlobených zdravotníků, kteří před téměř rokem podávali na protest hromadné výpovědi a vyšli do ulic spolu s tisíci sympatizujícími lidmi,“ píše MUDr. Alena Hofmannová z Nemocnice Karlovy Vary…

Buď je za vším neprozíravost, neochota naslouchat, omezenost a hloupost, nebo bylo naopak vše pečlivě připraveno, klíčoví lidé finančně zainteresováni a nad tuneláři se rozprostřela ochranná politická křídla…

Již pár týdnů je veřejnosti k dispozici mnohokrát zmiňovaný takzvaný nemocniční audit, v plném znění je dostupný na internetových stránkách Karlovarského deníku.

Po přečtení všech 134 stran se u mne kupodivu nedostavil vztek nad tím neštěstím, nýbrž úleva – potvrdila se veškerá tvrzení stávkujících a rozzlobených zdravotníků, kteří před téměř rokem podávali na protest hromadné výpovědi a vyšli do ulic spolu s tisíci sympatizujícími lidmi.

Primáři, lékaři a sestry byli hejtmanem Pavlem tvrdě kritizováni a obviňováni ze šíření poplašných zpráv a lží – v nemocnici prý vše funguje, personálu je dostatek, dialýza se prodávat nebude, prodej a privatizace nemocnic je čirý nesmysl a tak podobně.

Hejtman, jeho spolupracovníci a politici byli opakovaně upozorňováni již před více než třemi lety, že převodem nemocnic na a. s. a jejich sloučením se chystá velký „tunel“, opět bez odezvy. Pod smlouvou s Českou zdravotní je podepsán hejtman Pavel. Proč?

Nabízejí se pouze dvě možnosti – buď je za vším neprozíravost, neochota naslouchat, omezenost a hloupost, nebo bylo naopak vše pečlivě připraveno, klíčoví lidé finančně zainteresováni a nad tuneláři se záměrně rozprostřela ochranná politická křídla.

Když ke dnu, tak rychle a dokonale

Audit jasně pojmenoval chyby tehdejšího managementu České zdravotní a hlavní příčiny ztrát v hospodaření, podvody v účetnictví, nové nevýhodné smlouvy s dodavateli, několikanásobně předražené nákupy materiálu oproti dřívějšku, nárůsty mezd a vysoké manažerské odměny…

Radní Mutínský auditorům sdělil, že Česká zdravotní byla vybrána proto, aby byli ředitelé konečně donuceni k převodu nemocnic na a. s. a aby se zpřetrhaly vazby mezi farmaceutickými firmami a primáři.

To se tedy opravdu výtečně povedlo. Jsou zde přesně popsány „nové vazby“ mezi manažery a dodavateli, vzájemně si vycházeli až neuvěřitelně vstříc a Karlovarská krajská nemocnice byla dokonale vysávána. Jednoznačně byl záměrem úplný hospodářský rozvrat a následný prodej za minimální cenu. Komu asi?

Audit dále uvádí, že „jakmile se právní forma nemocnic změnila na s. r. o. a následně na a. s., přestaly jim být poskytovány příspěvky z rozpočtu Kraje, které dříve dostávaly“. A že to původně byly stamilionové částky. Prostě když ke dnu, tak rychle a dokonale, ale nikdo asi nepočítal s tím, že v nemocnicích pracují lidé, kterým na jejich fungování opravdu záleží a chtějí své pacienty léčit tak, jak se správně má.

„Politikaří“ lékaři, nebo politici?

Jako zkušený politik pan hejtman „otočil“, stylizoval se do role zachránce zdravotnictví a hrdiny, který je připraven všechny chyby napravit. Za tímto účelem importuje i třinecké „know-how“ v podobě nového výkonného ředitele. Snad proto, že tam již s privatizací nemocnic udělali lepší zkušenosti?

Tento ředitel Ferenc zakázal jakoukoli politickou propagaci na půdě nemocnice, ale na hejtmanův plakát ODS se to nevztahuje. V politických aktivitách je bráněno pouze těm, kteří dříve jasně ukázali, že jim záleží na zdravém chodu nemocnic. Smutná ironie osudu.

Snad bude lehké domyslet si, proč se v novinách nedávno nechutným způsobem rozmazával medicínsko-etický případ úmrtí 88letého, těžce nemocného člověka. Jak jinak, mohou za to přece doktoři, kteří místo léčení v práci politikaří.

Domnívám se, že předvolební tahanice a házení špíny jsou hanebné a únavné. Snažila jsem se sepsat pouze pravdivé skutečnosti, nicméně – už aby bylo po 18. říjnu.Věřím, že lidé mají již dostatečně otevřené oči a snadno rozeznají, kdo se stydět nemusí a kdo by měl…

MUDr. Alena Hofmannová, gynekologicko-porodnické odd., Nemocnice Karlovy Vary

Zdravotnictví a medicína

Ohodnoťte tento článek!