O politickém buranství

„Začalo to označením prezidenta za téměř vrtošivého nechápavého staříka, pokračovala přes brutální válcování legislativy až k vrcholnému dílku, což byly kvóty na lékařské a zdravotnické úkony,“ píše Vladimír Železný…

Byla to sociální demokracie, která do naší politiky vnesla okázalé buranství. To když proti uhlazenému a profesorskému Václavu Klausovi kdysi postavil Miloš Zeman slovník a chování čtvrté cenové skupiny. A uspěl.

Pak se na pár let naši socialisté poněkud z tohoto stylu vychýlili, aby se přes odbočku autistního, do sebe uzavřeného Špidly a dětsky poživačného a maloměšťáckého Grosse zase pokorně vrátili k zemanovskému modelu. Proto přišel Paroubek jako okázalý buldozer.

A je zatím úspěšný. Aby ale oslovil i hosty restaurací vyšší cenové skupiny, vybavil se navíc Rathem. Asi ani netušil, co dělá.

Sociální demokracie tím objevila nový typ buranství. Buranství řekl bych blazeované. Stejně neomalené zemanovské výroky, ale pronášené s motýlkem na krku a v docela slušném netesilovém obleku.

Začalo to označením prezidenta za téměř vrtošivého nechápavého staříka, pokračovala přes brutální válcování legislativy až k vrcholnému dílku, což byly kvóty na lékařské a zdravotnické úkony.

Rath je světovým unikátem. Jediný ministr zdravotnictví, který předem ví, co udělají bakterie a viry v jednotlivých měsících roku. Svým rozhodnutím vlastně určoval, že viry a bakterie nesmějí nakazit více lidí v lednu 2006, než nakazily v lednu 2005. V únoru zas ne více než v loňském únoru…

Rozdíl smí být jen plus tři procenta. Lékař pak nesmí překročit počet diagnostických nebo laboratorních úkonů z loňska o více než tři procenta.

Nezávisle na tom, zda sem labutě zavlečou ptačí chřipku nebo zda propukne epidemie. Arogance nebývalá a kvalifikace nulová. Je to stejné, jako by po katastrofálních povodních v Praze někdo rozhodl, že na 99 let odloží stavbu protipovodňových stěn, protože přece nastala takzvaná stoletá voda, a tak je možné jedno století počkat. Že se stejná záplava může objevit hned následující rok, co na tom?

Lékaři, sestry a další pracovníci nemocnic, ale i pacienti zaplnili Staroměstské náměstí. Přesto, že těsně před demonstrací, a zřejmě na nátlak premiéra, Rath svá nařízení přece jen zmírnil, neskočili mu na to.

Stejně jako se neujaly prefabrikované propagandistické teze o tom, že za demonstracemi stojí opoziční ODS a lékařům že jde o více peněz. Když jsem pak stál na Staroměstském náměstí v davu lékařů, sester i pacientů, padala tam slova o tom, že ptačí chřipka je pro obyvatele České republiky méně nebezpečná, než je ministr Rath.

Lidé mají, zdá se, politického buranství dost. Ať toho s motýlkem nebo toho v umolousané košili a páchnoucího alkoholem. To bylo pro mne nadějné poselství ze Staroměstského náměstí. Rath je ovšem dál ministrem a Paroubek má o jeden problém před volbami více.

Vladimír Železný pro Metro

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Pokorná

Pane Železný, buran jste hlavně Vy. Znám spoustu lidí co ministru fandí. Lékaři si namají na co stěžovat. Někdy v ordinacích si málem musíte prosit o vyšetření. Už by se konečně měl s tím zdravot.udělat pořádek.

uživatel nepodepsán

Paní pokorná, vypláchněte si vždy ústa, než napadnete člověka, který v životě již něco dokázal. Vy jenom házet špínu.

Libor Ládek

To, že článek napsal pan Železný, je úsměvné: kdo všechno se ještě zapojí do protirathovské koalice?

Ale k věci samé – co kdyby si někdo už konečně pořádně posvítil na soukromé lékaře? Většina z nich pracuje 4-5 hodin denně, odpoledne jsou na poliklinikách mnohdy k nezastižení.

A také by bylo vhodné podívat se na výkony, které vykazují: moje tchýně nedávno z výpisu zdravotní pojišťovny zjistila, že je asi největší marod ve svém městě – přes polovinu výkonů lékaři vykázali neoprávněně?! A můj tchán, sám lékař, z výpisu zase zjistil, že měl např. zlomenou ruku, přestože v dané době byl naprosto zdráv a ordinoval. Když se teď konečně našel někdo, kdo je ochoten si věci trochu prošetřit, snaží se z něj na náměstích udělat nepřítele lidu. Jak průhledné!

HONZA

Pán Železný zase noblesně a s motylkem neplatí clo a bůh co ještě nedodržuje ne nadarmo ho z NOVY vyhodili

jarolim

Neni ani tak dulezite co vsechno pan Zelezny v zivote dokazal, ani me to osobne nezajima. Diskuse by se mela venovat obsahu clanku. Pominu-li ubohy pokus o trapne ironizujici formu, tak obsahem autor jenom prokazal, ze demonstrace a protesty lekaru, sester a zanedbatelne casti pacientu, stejne jako jeho prispevek jsou soucasti predvolebni agitky ODS.

Ohodnoťte tento článek!