Ocásky

Jiří Franěk píše ve svém komentáři pro Právo: „Ministr zdravotnictví David Rath včera v polední besídce ČT 1 zase jednou pozapomněl, že i tady platí poučka „cokoli od této chvíle řeknete, může být použito proti vám“. To když řekl, že stomatologická komora je ocáskem ODS“…

Ministr zdravotnictví David Rath včera v polední besídce ČT 1 zase jednou pozapomněl, že i tady platí poučka „cokoli od této chvíle řeknete, může být použito proti vám“.

To když řekl, že stomatologická komora je ocáskem ODS. Výrok nezdvořilý, drsný, zajisté vyvolávající vlnu protestů. Kromě toho však obsahuje logickou chybu, kterou asi nepostřehne nikdo z těch, kdo se jím budou cítit dotčeni.

Vysvětlím na příkladu. Někdy v samých počátcích „budování kapitalismu“ se majitelé trafik a benzinových čerpadel snažili získat licenci na prodej běžných volně prodejných léků, jako je třeba paralen. Na tom by nebylo nic zvláštního, v mnoha zemích to funguje běžně, u nás to neprošlo.

Matně si vzpomínám, že hlavním argumentem byl nedostatek farmaceutické kvalifikace trafikantů a pumpařů a vůbec už nejsem schopen si vybavit, jak se k tomu sporu stavěly politické strany. Jen jedno je jasné: vyhrál zájem lékárnické lobby.

Tuto historii mi vlastně připomněl opět David Rath jiným svým výrokem. Podle jeho slov proti němu v pátek na Staroměstském náměstí demonstrovali bohatí lidé: zubaři, lékárníci, soukromí lékaři. Já bych asi volil slovo „zámožní“, ale to na věci příliš nemění, stejně jako není příliš důležité, kteří ředitelé nemocnic (členové ODS) dávali svým lidem na tu demonstraci placené volno.

Lze snad tvrdit, že se tito demonstranti sešli, aby pomohli ODS k volebnímu vítězství? Nikoli, sešli se proto, aby prosadili své zájmy, a pravicová ODS jim přizvukuje, protože jsou to její přirození voliči. Podstatou politiky totiž nejsou volební sliby (často jeden druhému nápadně podobné), ale právě zájmy.

David Rath by tedy byl pravdě blíž, kdyby řekl, že ODS je „ocáskem“ stomatologické komory a dalších lobby – a zrovna tak by třeba někdo mohl tvrdit, že ČSSD je „ocáskem“ docela jiných zájmových skupin.

Chtěl jsem tím říci, že by debatám na toto téma slušelo, kdyby kupříkladu prezident českých zubařů Jiří Pekárek otevřeně pohovořil o zájmech svých kolegů místo přitroublého pseudoargumentu, že neziskové nemocnice navrhují komunisté.

Jiří Franěk, Právo

Stanislav Novák

pane Franěk, až budete příště o něčem psát, laskavě se předem poučte, aby Vaše úvahy o nemožnosti prodeje léčív mimo lékárnu nezněly jako hloupé plácání do vody. Pro novinářský život to možná neplatí, ale v reálu plně platí poučka, kterou nám vtloukala již paní učitelka na obecné škole: neznalost zákonů neomlouvá. http://www.uskvbl.cz/?id_menu=22

Jan Pospíšil

V tom případě je David Ráth ocas ČSSD. Nejprve byl pravicový, ted je levicový, hlavně, že může rozhodovat o penězích. Jediná šance jak zabránit zločincům v rozkrádání a pronásledování občanu: odebrat jim možnost rozhodovat o penězích. Levičáci nebo pravičáci stejně jim jde jenom o to, jak si nahrabat pro sebe.

Nutné je snížit státní rozpočet, zrušit daně, zrušit všechny státní služby, které jsou jenom semeništěm korupce a organizovaného zločinu. Stát je pro občany smrtelně nebepečným!!!

Bohumír Šimek

Podle Davida Ratha má ODS ocásek ve stomatologické komoře. Podle Zimmermana má ČSSD ocásek v lékařské komoře. A jaký ocásem má David Rath?

Tesař Lubomír

Pan Franěk píše sice čtivé články, ani mi nevadí že v Právu, ale píše bez znalosti toho, o čem píše.Zajímalo by mě, co konkretně znamená lékárenská nebo stomatologická lobby.
Ohodnoťte tento článek!