Očekávaný efekt

„Pokud půjdete v nejbližší době k lékaři, vezměte si kromě čistého spodního prádla také politické argumenty. Vedle lékařské prohlídky může totiž dojít i na poměrně dlouhou debatu o akutním řešení současné krize zdravotnictví, jehož příčinou je podle lékaře současný ministr David Rath,“ píše v komentáři Bohumil Kartous…

Pokud půjdete v nejbližší době k lékaři, vezměte si kromě čistého spodního prádla také politické argumenty. Vedle lékařské prohlídky může totiž dojít i na poměrně dlouhou debatu o akutním řešení současné krize zdravotnictví, jehož příčinou je podle lékaře současný ministr David Rath.

Tak třeba v soukromé klinice Mediscan v Praze Na Poříčí se můžete setkat s tím, že si s vámi bude chtít lékař po prohlídce popovídat o tom, že je zaregistrován u té stejné pojišťovny a že je to dobře. Od zdravotních pojišťoven není v současnosti daleko k politické situaci ve zdravotnictví, a tak se lékař zeptá na váš názor na to, jak to jde ve zdravotnictví všechno z kopce. Lékař vypisuje recepty na léky a přitom vykládá, že za to může ministr zdravotnictví.

Pak ukáže vedle na stůl, kde leží nějaké papíry. Lékař říká, že je to petice vyzývající ministra zdravotnictví k odstoupení. Mluví o tom, že je to tady hrozné a neúnosné. Lékař říká, že půjde-li to takhle dál, bude silně omezena lékařská péče. Konkrétně mluví například o rakovině a o tom, že se péče v této oblasti zhorší. Lékař přitom neustále opakuje, že je to hrozné. Viditelně chce, abyste petici podepsali.

Vy se ale rozhodnete, že petici nepodepíšete. Stejně jako drtivá většina veřejnosti – včetně novinářů – nedokážete posoudit, na čí straně je pravda a zdá se velmi nepravděpodobné, že by šlo pravdu takhle jednoduše přiřazovat na jednu stranu sporu. Navíc se vám třeba zdá, že celý spor se nevede o bytí a nebytí českého zdravotnictví, ale o to, která zájmová skupina elitních specialistů na lidské zdraví bude moci zdravotnictví kontrolovat.

Pokud se takto rozhodnete a odmítnete petici podepsat s tím, že nemáte k takového rozhodnutí dost objektivních informací, lékař se urazí, neurvale vám vrazí do ruky recepty a drze vám řekne „Běžte domů“. Asi se není co divit, když má v čekárně dost lidí a strávil s vámi čtvrt hodiny dialogem, který neměl očekávaný efekt.

Ano, očekávaný efekt. Pomiňme naprosto současnou teologickou při o tom, kdo má pravdu boží v otázce českého zdravotnictví. V ordinaci by mělo být úplně jedno, jaký má lékař politický názor.

V ordinaci má lékař takovou autoritu a v podstatě mocenskou převahu nad svými pacienty, jako nemá v běžném osobním společenském styku, který není vynucen právem, nikdo jiný.

Lékař je, a teď to není myšleno vůbec pejorativně, šaman. On je tím, kdo z hlediska vašeho zdraví rozhoduje o vašem osudu, protože on je na základě své odbornosti informovaný, kdežto vy nevíte v podstatě nic. O svém zdraví se sice rozhodujete sami, ale bez lékaře nemáte šanci se o něčem vůbec rozhodnout.

Pokud ale nějaký lékař, vědom si této převahy, v rámci lékařského vyšetření přesvědčuje své pacienty o tom, které politické řešení je to správné, aby mohli nadále počítat s potřebnou lékařskou péčí, dopouští se z etického hlediska velmi hrubého zneužívání svého postavení. Je to podobné, jako kdyby politické petice předkládal svým studentům učitel. Pravděpodobně je to ještě horší, protože autorita lékařů zůstala, na rozdíl od učitelů, dosud nezpochybněna. Ale pozor, co není může být. Politizace ordinací úpadek lékařské autority přímo předurčuje.

Bohumil Kartous, Britské listy

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Ano, tady mají Britské listy zcela jistě pravdu. Politika do přímého jednání lékaře a pacienta absolutně nepatří. Otázka ovšem je, že díky těmto negativním politickým dopadům většina lékařů při své práci není v takovém stavu mysli, aby pracovali jako roboti, zcela bez známek reakce na okolní dění.

Takže se může stát, že to pacient pozná jinak. Sice s ním bude jednáno slušně, ale už nemusí dostat léky, které si nadiktuje, jak byl zvyklý, místo pěti balení léku Agapurin ret. dostane jedno a ještě s označením „P“, což je informace pro lékárníka, že tento lék si hradí pacient sám. Tak to prostě bude a nikdo s tím nic nenadělá. V tom je lékař opravdu šaman.

Bohumír Šimek

Podle autora článku lékař má být šaman rozhodující o osudu pacienta… Lékař dnes již rozhoduje jen o osudu svém, o svém přežití, na víc mu nezbývá! Jestliže od limitu, který je mu tajen, bude pacientům v plné výši hradit léky, ortopedické pomůcky, inkontinenční pomůcky, sanity, odborná i svoje vyšetření…, protože jim je přestane platit zdravotní pojišťovna, kam se ztratil váš šaman? Když ten váš šaman chce uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, zjišťuje, že je bezprávnou osobou, na kterou se zákony této země nevstahují! Kam jsme se to propadli?!?

R.Čermák

Citát:

„V ordinaci má lékař takovou autoritu a v podstatě mocenskou převahu nad svými pacienty, jako nemá v běžném osobním společenském styku, který není vynucen právem, nikdo jiný.“ Nebuďte směšný, co např. autoservis ?Ohodnoťte tento článek!