ODS je vlk v beránčím rouše a nejde se s ní dohodnout

„Ve volebním programu ČSSD „JISTOTY a prosperita“jsou jistoty na prvním místě. Ale jak je chcete lidem zaručit? To je budete vodit za ručičku? Jde o sociální jistoty tak, jak jsou běžné z definice pojmu sociálního státu. Určitě se také nejedná o přehnané, skleníkové sociální jistoty, ale o základní věci“ píše v Lída Rakušanová…

Ve volebním programu ČSSD „JISTOTY a prosperita“jsou jistoty na prvním místě. Ale jak je chcete lidem zaručit? To je budete vodit za ručičku?

Nejde o to někoho vodit za ručičku. Jde o sociální jistoty tak, jak jsou běžné z definice pojmu sociálního státu. Určitě se také nejedná o přehnané, skleníkové sociální jistoty, ale o základní věci.

Ve zdravotnictví se program sociální demokracie zabývá jistotami jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. Chceme, aby zdravotníci, kteří se dobře starají o pacienty, měli existenční jistotu. A zároveň, aby pacienti měli jistotu, že najdou svého lékaře, že bude fungovat jejich nemocnice atd.

Kvalitní zdravotnictví slibují všechny politické strany. Nebylo by proto rozumnější snažit se o reformách s ODS dohodnout než nahánět voličům strach hádkami?

Nejsem vůbec přesvědčen, že všechny politické strany nabízejí lidem „kvalitní zdravotnictví“. Například ODS nabízí jakési singapurskothajské experimenty. Experimentem nemůžete zaručit vůbec nic. My jdeme cestou, která se osvědčila v zemích Evropské unie.

A dohodnout se o reformě?

Já se dohodám sice obecně vůbec nebráním, ale obávám se, že s ODS už se dnes dohodnout nejde. ODS se názorově velmi posunula doprava a ani sociální kabátek, který teď navléká na své krajně pravicové modré šance, jistě nebude schopen někoho ošálit. To je jako, když vlk obléká beránčí roucho, aby se mu podařilo zakroutit krkem nějaké ovci.

Kdy počítá ČSSD s tím, že si lidi budou moci legálně připlatit například na lepší kloubní náhrady?

Co se kloubních náhrad týče, není ta otázka vůbec jednoduchá. Muselo by se určit, co je možné ještě ze zdravotního pojištění hradit, a co již nikoliv. A to se jednodušeji řekne, než udělá.

První věcí, která se ale musí udělat ještě předtím, je zprůhlednit systém financování. Není možné například, abychom u nás platili za některé položky zdravotnického materiálu více než v zemích Evropské unie.

České národní zájmy slibuje ČSSD hájit „v hlubší evropské integraci“. Co to konkrétně znamená? Dovedl byste si představit i federální uspořádání EU?

Představit si umím skutečně leccos, ale federální uspořádání Evropy je pro mne zatím přece jen příliš vzdáleno. Nevylučuji ale, že k tomu jednou dojde. A pokud se tak stane na základě výsledků všeobecné diskuse a případného referenda, proč ne? Pokud jde o hájení národních zájmů v hluboké evropské integraci…

Pro změnu si vy představte, prosím, opak: jak by se asi dařilo hájit národní zájmy v hluboké evropské izolaci? Naším zájmem by podle mého názoru mělo být i díky členství v EU co nejrychleji dohnat země původní patnáctky. Proto mám třeba ve zdravotnictví zájem „opisovat“od „lepších“žáků.

Pro ČSSD přichází po volbách v úvahu i menšinová vláda s tichou podporou KSČM. Uzavře ČSSD v tom případě s KSČM i opoziční smlouvu?

Premiér Jiří Paroubek už několikrát jasně deklaroval, že v případě volebního vítězství ČSSD počítá s menšinovou vládou s podporou napříč politickým spektrem. Já nemám, co bych k těmto slovům více dodával.

Lída Rakušanová, Zlínské noviny

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Tenhle článek naprosto dokumentuje socialistickou demagogii. Ono totiž v současném sporu o zdravotnictví nejde vůbec o to, kdo se jak chová v současné době. Jediným zájmem je nyní, aby ministr zdravotnictví Rath se svojí klikou spolupracovníků, kteří vůbec zdravotnictví po ekonomické stránce nerozumí (a to ani pan ministr) ovládl celý rezort a začal diktovat podmínky.

Ale diktátoři nejsou v Čechách oblíbeni, kromě těch, kteří jsou komunisté, a mají rádi komunistickou diktaturu jakou dělal Stalin, Gottwald a jim podobní. Jedinou logiku by mělo tvrzení, že pokud nemocnice má dostat zaplaceno za poskytování péče, tak musí léčit, a to kvalitně. A je úplně jedno, jestli je to akciová společnost nebo to socialisticko-komunistické „¨nestátní zdravotnícké ústavní zařízení“. Ale to psychopatický ministr včetně jeho přisluhovačů typu Pohanka, Pečenka a Dryml nejsou schopni pochopit. Pak ale nemají na ministerstvu co dělat, a měli by být trestně za své činy a výroky stíháni za veřejné ohrožení.

Ohodnoťte tento článek!