Pacienti a lékaři v roli rukojmích

Titulní obrázek

„Lékařů důvěřujících v pozitivní změny ve zdravotnictví ze strany ČSSD poté, co David Rath málem zlikvidoval ambulantní sféru, podstatně ubylo. Ale ubývá i lékařů důvěřujících v pozitivní změny reformy zdravotnictví Tomáše Julínka. Dravost tunelářů, kteří nejspíš mají dostat zelenou, je pro nás obyčejné nepředstavitelná,“ píše v komentáři pro Zdraví.Euro.cz Bohumír Šimek…

Lékařů důvěřujících v pozitivní změny ve zdravotnictví ze strany ČSSD poté, co David Rath málem zlikvidoval ambulantní sféru, podstatně ubylo. Ale ubývá i lékařů důvěřujících v pozitivní změny reformy zdravotnictví Tomáše Julínka. Dravost tunelářů, kteří nejspíš mají dostat zelenou, je pro nás obyčejné nepředstavitelná.

Jednoznačné je, že obě strany neopírají svoje změny ve zdravotnictví o důvěrný vztah lékaře se svým pacientem ani o svobodu pacienta a svobodu jeho ošetřujícího lékaře. Obě strany nehledají přirozené vztahy ve zdravotnictví, ale jen konstruktivisticky vymýšlejí organizaci spotřeby peněz odevzdaných ve zdravotní dani a rizikově spravovaných v kolektivisticky uložených penězích.

To vše, pocit ztráty vztahu ke zdravotnictví našich lékařů v politice již působících, narůstající nedůvěra k našim politikům a spousta osobních negativních zkušeností vede lékaře k přesvědčení o nutnosti začít se politicky organizovat, aby obhájili smysluplné využití občanských finančních prostředků investovaných do zdraví pacientů. Proto se lékaři v mnoha krajích, nejen v Karlovarském, sdružují do různých hnutí, se kterými hodlají aktivně vystoupit již letos v podzimních volbách do krajských zastupitelstev a navíc se hodlají prosadit do Poslanecké sněmovny i do Senátu Parlamentu ČR.

Pozoruhodné je, že na internetu panuje vůči našim politikům nepředstavitelná, vulgárně vyjadřovaná skepse, že další korytáři si hledají svoje koryta, a zcela absentuje připuštění možnosti, že do politiky se mohou dostat i slušní lidé. Není to dobrá vizitka našich politiků ani naší společnosti.

Je nezbytné, abychom se pokusili zastavit „tunelování“ naší zdravotní daně na všech úrovních, i když si nejsem jist, zda nebude pozdě, než se naši kolegové probudí ze svojí politické letargie a planých politických očekávání. Angažovanost přes lékařskou komoru, odborná sdružení i různá rebelská sdružení se jeví jako neefektivní. Kdo z lékařů si uvědomuje selhávání politických reprezentací, pociťuje nutnost aktivně se zúčastnit politiky. Již nyní se účastní ve vznikajících lékařských politických sdruženích, aby se pokusil ovlivnit politiku v tomto státě ve prospěch pacientů i lékařů.

MUDr. Bohumír Šimek

Ohodnoťte tento článek!