Přejít na obsah

Petr Holub: Zdravotnictví na šikmé ploše

zpět
29.5.2013
Ilustrační foto; zdravotnictví, stetoskop
zvětšitIlustrační foto; zdravotnictví, stetoskop
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; zdravotnictví, stetoskop | Autor: Shutterstock

 

Velké nemocnice v Praze se ze státu na hlavní město převádět nebudou. Ministr zdravotnictví Leoš Heger řekl iDnes, že tento záměr, o kterém se delší dobu mluví, nakonec nepředloží. Návrhy ministra většinou hovoří o dalších úsporách a nepřímo o omezování zdravotní péče.

Tento fakt je i námětem příspěvku Petra Holuba, který jej nazval Zdravotnictví na šikmé ploše.

Lidé se musí smířit s tím, že zdravotní péče bude méně dostupná než v minulých letech. Nejdříve přišly zprávy, že provoz omezují nemocnice, musí se tedy déle čekat na operace, které je možné odložit. Zároveň se zjistilo, že zdražují léky v nemocnicích i v lékárnách.

Tato zpráva je sama o sobě špatná, nejde však vyloučit, že bude ještě hůře. Péče se omezila, protože vláda chce šetřit a zlikvidovat schodek veřejných financí. Tento schodek vytvářejí také zdravotní pojišťovny, proto největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, snížila platby nemocnicím o pět až deset procent.

Nemocnice proto logicky omezují své výkony, kde to je možné, aby pokud možno neohrozily zdraví pacientů. Zároveň vláda zvýšila sazbu daně z přidané hodnoty a týká se to i léků, kde daň vyrostla o čtyři procenta z jejich ceny.

Došlo tedy k tomu, k čemu dojít muselo. Občanům se takový vývoj ani nemůže líbit, zvláště těm, kteří zdravotní péči potřebují, celá společnost je však postavena před nutnost utrácet jenom za to, na co jsou peníze. Politici by mohli o úsporách ve zdravotnictví mluvit otevřeně, zase se jim ale nedá tolik divit, že o tak nepopulárním tématu raději mlčí.

Obavy z dalšího vývoje však vzbuzuje fakt, že prostým šetřením se nedají současné potíže vysvětlit, respektive se nedá vyloučit, že současné potíže vyvolají další problémy. Nápadné jsou dvě nesrovnalosti.

Předně: Všeobecná zdravotní pojišťovna šetří, přitom na účtech ostatních pojišťoven se stále shromažďují přebytky na úrovni deseti miliard korun. Soukromá zdravotnická zařízení nadále vytvářejí zisky v řádu miliard. Kdyby se využily všechny nevyužité peníze, které koneckonců pocházejí ze zdravotního pojistného, nemusela by se péče omezovat.

Odtud vzniká přirozená obava, že veškeré úspory Všeobecné zdravotní pojišťovny skončí jenom tím, že se zvětší přebytky ostatních pojišťoven.

Další nesrovnalostí je fakt, že výdaje na léky vyrostly loni rychleji, než vyrostla daň z přidané hodnoty. To opět otevírá zvláštní perspektivu. Zdravotnictví jako veřejný systém potřebuje nějaký plán, kterým směrem se má rozvíjet.

Na tento plán česká exekutiva rezignovala, protože šetří, kde se dá. Ukazuje se však, že ministerstvo zdravotnictví spolu s pojišťovnami mohou donutit nemocnice, aby omezily operace, nedokážou ovšem přimět farmaceutické firmy, aby zlevnily své léky.

Donedávna se říkalo, že Česká republika musí zavádět nejnovější medicínské postupy, zároveň ale musí posílit sektor dlouhodobé péče, který může pomoci pacientům k návratu do života. Úroveň dlouhodobé péče zaostává za západní Evropou mnohem víc než užívání moderních technologií a léků. Tento rozpor se během šetření prohlubuje. Léčebny dlouhodobě nemocných přicházejí o peníze, výdaje na léky však rostou. Proto nejde vyloučit, že šetření nemusí letos skončit.

Menší zdravotní pojišťovny, kliniky a farmaceuti budou i nadále vydělávat, což opět donutí k dalším úsporám zdravotní pojišťovny. Nemocnice a léčebny vykážou méně výkonů a dostanou tedy méně peněz. Pak nezbude než dostupnost péče opět omezit. Nejde o to, že se dnes děje něco strašného, zdravotnictví se však ocitlo na nebezpečné cestě.


Komentovat článek: Petr Holub: Zdravotnictví na šikmé ploše

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Petr Holub: Zdravotnictví na šikmé ploše

Komentáře

dalších 5 komentářů
navratil jiný pohled  | 30. 05. 2013 09:14

Je škoda, že se píše, omezovat, omezovat. není nárok, zvýšit spolúčast. Zásadou je, že tato vláda nebo stát nemá v podstatě jiné příjmy než z daně ze mzdy, platí obrovské částky tam kde by nemusela, kdyby hospodářství fungovalo a kdyby stát něco vlastnmil z čeho by plynul příjem. ČEZ sám to nevytrhne.Stát je chudý, zisky plynou ven. I za rohlík část jeho ceny plyne jinam. Pokud by byl stát bohatý bylo by bohaté i zdravotnictví, byly by silnice a nebyli bychom v kvalitě života až ve třetí desítce zemí. Pokud mám pojištění chci aby mělo nějaký efekt, pojištění se ukazuje, že se bude muset zvednout, zvednout se musejí i platy, aby se pojištění mohlo zaplatit 24 let po sametu - na koho to všechno teď můžeme svést?

D Je třeba  | 29. 05. 2013 15:11

Je třeba to řešit komplexně. Není možné, aby stát platil za svoje pojištěnce již řadu let stále stejně málo, asi 730,- Kč měsíčně, když se vše zdražuje a počet těchto pojištěnců pořád roste. Není možné, aby pojišťovny pořád hradily kdejaký lék, který si pacient může sám koupit, např. Detralex a jiné "pomocné" léky. Není možné, aby pojišťovny hradily pořád pacientům zubní výplně, léčení obezity, vypalování bradavic, lázně všeho druhu. Je třeba zvýšit spoluúčast pacientů, která je u nás pořád nízká, a to právě vypuštěním řady těchto výkonů ze zdravotního pojištění. Jenže to by se musely provést opravdové reformy a ne řešit, zda se může nebo nemůže kouřit v restauracích.

007 Celé je to o jednom  | 29. 05. 2013 13:37

Jak bylo uvedeno, nezodpovězenou otázkou nadále zůstává, proč chce stát pořád mermomocí platit všechno všem? Bez ohledu na to jestli jde o život nebo banální prkotinu. Pak samozřejmě "nejsou peníze" , ale ten, kdo v tom umí chodit, vytváří ze státních peněz soukromé zisky. A nemalé. A kdyby byla celá ambulantní sféra placená přímo cash, na provoz nemocnic by bylo peněz dost. A kdo by na to skutečně neměl, tomu může stát něco přispět. Stejně to k tomu pomalu směřuje. V Austrálii to tak funguje. Proč by si například normálně zdravý výdělečný člověk nemohl sám platit léčbu anginy, bolesti zad bez organického nálezu, ječného zrna, drobné řezné rány, nebo zubů?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné