Poplatky, či úplatky?

Titulní obrázek

„Současná západní medicína řeší jen důsledky onemocnění a pacient přestal být brán jako celek. Dnes se nemocný zdá být jen skladbou různých orgánů, které specialisté léčí odděleně,“ píše pro týdeník Respekt v komentáři chilský spisovatel žijící v Praze Jorge Zúniga Pavlov…

Žijeme v době krize, blížícího se českého předsednictví EU a prvního černošského prezidenta USA. Je i po volbách a nastalo období hádek uvnitř ODS. Ale hlavně prožíváme dny, kdy se znovu mluví o regulačních poplatcích.

K tomu všemu se doktoři chystají stávkovat a tím nám říct, že problémy dále čekají na řešení. Den po krajských volbách jsem doprovázel známého k doktorovi do nemocnice na dohodnutou schůzku. Kontakt na lékaře získal díky rodinným známostem, proto doufal v lepší přístup.

V duchu jsem si říkal, že mezi lidmi stále převládá dojem, jak důležité jsou protekční známosti. Vzhledem k závažnosti onemocnění a doporučení radikálního řešení, tedy operace, se kamarád rozhodl hledat také jinou alternativu.

Tajně doufal, že si může pomoci sám a svůj stav zlepšit jinak (homeopatikou, makrobiotikou atd.). Asi proto, že se cítil zklamán tím, že mu jeho lékař nedokázal říct nic o příčinách nemoci. Přes veškeré obavy můj známý pořád věřil…

Já jsem si v tu chvíli uvědomil, že současná západní medicína řeší jen důsledky onemocnění a pacient přestal být brán jako celek. Dnes se nemocný zdá být jen skladbou různých orgánů, které specialisté léčí odděleně.

Po dvou hodinách marného čekání v nemocnici a sledování, jak se lékař snažil být všude, kam byl povolán, jsme to vzdali. Známý napsal vzkaz doktorovi a sestřička slíbila jeho předání. Doufali jsme, že se doktor ozve. Po dvou hodinách tak učinil.

Musel jsem konstatovat, že lékaři vůbec nestíhají ošetřit všechny pacienty, a to je nutí léčit, jako by byli jen sériové zboží. Vrátili jsme se do nemocnice a kamarád byl vyslyšen. Respektive jeho požadavek na sledování nemoci a zjištění, zda opravdu je jeho operace nevyhnutelná.

Návštěva lékaře trvala několik hodin, ale samotná konzultace s ním jen patnáct minut. Nakonec, aby si lékař ušetřil čas, nezaložil pacientovi novou zdravotní kartu a vystavil recept na jméno jiného pacienta.

Dnešní zdravotnictví je plné anomálií. Urgentně potřebuje zlidštit. Je jasné, že chybějí peníze, ale chybějí hlavně lidi. Vyřeší tohle poplatky? Ne. Z pacientů se stávají pouze rukojmí mocenských ambicí politiků. I proto nebude stačit pouze onen třicetikorunový úplatek.

JORGE ZÚŇIGA PAVLOV

Autor je chilský spisovatel, žije a podniká v Praze

Respekt

Ohodnoťte tento článek!