Potřebujeme dokonalejší zákon, ne více nástrojů kontroly

Titulní obrázek

„Ačkoliv ZoL pamatuje na sankce pro kdejakou pitomost, zákonodárci jaksi zapomněli na sankce, a tak se ustanovení paragrafu 83, odstavec 4 ZoL může celkem beztrestně obcházet,“ píše v reakci na článek Zdravotnictví a medicína člen Čestné rady ČLnK RNDr. Václav Šeda…

Zdravotnictví a medicína 31-32/2008 přinesly článek „Dva lékárníci přišli o licenci kvůli drogám“ (můžete si jej přečíst ZDE). Text proložený citacemi prezidenta České lékárnické komory musí potěšit každého lékárníka – odebrání licence, kraj jako zřizovatel lékáren, odebrání akreditace krajem, kraj se nemusí řídit zprávou ČLnK…

Ačkoliv ZoL pamatuje na sankce (pěti až sedmiciferné pokuty) pro kdejakou pitomost, zákonodárci jaksi zapomněli na sankce, a tak se ustanovení paragrafu 83, odstavec 4 ZoL může celkem beztrestně obcházet.

V tomto duchu je i citované vyjádření SÚKLu, že „lékárník nemá povinnost vydat léky, pokud má podezření na jejich zneužití“. Zákon říká lékárník, nebo farmaceutický asistent lék NEVYDÁ.. Podle mě je rozdíl mezi slovy nevydá a nemá povinnost vydat. Pokud by to bylo úmyslem zákonodárce, jistě by do zákona zvolit druhý termín.

Mám za to, že nepotřebujeme více nástrojů pro kontrolory, ale dokonalejší zákon a více odvahy situace tohoto typu rázně řešit, k čemuž se musí postavit čelem moc výkonná i zákonodárná.

A co mě potěšilo nejvíc? Že takový „lékárník bez licence“ sice nesmí za táru (ale kdo to ohlídá, že?), ale může v klidu podnikat a to i v oblasti poskytovaní lékárenské péče (nebo kdekoliv jinde). Nefalšovaný Absurdistán.

Kolegyně a kolegové, jak se vám líbí takto prezentovaný pohled na lékárnickou komoru?

RNDr. Václav Šeda, člen Čestné rady ČLnK

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!