Překážka Rath

„Lékaře mám ve velké vážnosti a cti. Už proto, že bych si netroufal nést jejich odpovědnost za život a smrt nemocných lidí. Ve velké nevážnosti a v opovržení držím však ty lékaře, kteří svou slavnou Hippokratovu přísahu – vše pro pacienta – používají jako beranidla k proražení cesty k vyšším ziskům,“ píše ve svém sloupku Jiří Hanák…

Lékaře mám ve velké vážnosti a cti. Už proto, že bych si netroufal nést jejich odpovědnost za život a smrt nemocných lidí. Ve velké nevážnosti a v opovržení držím však ty lékaře, kteří svou slavnou Hippokratovu přísahu – vše pro pacienta – používají jako beranidla k proražení cesty k vyšším ziskům.

To se právě děje v těchto dnech, přičemž tato nemravnost má vyvrcholit jejich květnovým „generálním protestem“ proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Prý i za cenu zavření ordinací.

Ministra zdravotnictví jsem neměl ve velké oblibě. Ani ne tak pro příliš razantní nástup jako proto, že ve Sněmovně na pavlačové útoky ODS proti sobě s chutí odpovídal slovníkem stejné cenové skupiny. Dobrou věc, totiž své reformy zdravotnictví, tak prodával špatně, lidem nesrozumitelně.

Jaký pak div, že éter ovládla poplašná zpráva Mirka Topolánka, vyslovená před televizní kamerou, že české zdravotnictví je před krachem. Jen tak na okraj: kdyby po tomto výroku měl politik Topolánek po volbách sestavovat vládu, pak tedy pán Bůh s námi a zlý pryč! Zatím poslední odezvou hlasu této poplašné trouby byla páteční demonstrace proti Davidu Rathovi na Staroměstském náměstí v Praze.

Sešlo se na ní na deset tisíc lidí: lékárníků, lékařů, zubařů, japonských turistů, hokejových fandů, kolemjdoucích čumilů a také těch, které Topolánkův výrok upřímně znejistil. Impozantní!

Naštěstí se ministr Rath už zklidnil a v nedělní televizní debatě hovořil k věci, nebo, jak by jistě řekli oni demonstrující lékaři, hovořil „byznys“. I dozvěděli jsme se: že úhradová vyhláška, což byl hlavní kámen úrazu pro demonstrující lékaře (do jaké finanční výše může lékař ordinovat) se zubařů naprosto netýká.

Plnili tedy slib, daný na kongresu ODS prezidentem jejich komory Pekárkem, že zubaři nebudou ODS jen volit, nýbrž že pro ni budou agitovat i mezi pacienty.

Hippokratés by zaplakal. Že lékárníci tam byli proto, aby si opět mohli zvednout svoje marže, Rathem snížené. Jak ušlechtilé! A lékaři, kterých se úhradová vyhláška týká?

Ta, přiznávám, nepříliš podařená, bude od prvního dubna upravena ku prospěchu pacientů. Proč tedy demonstrovali, ne-li v modrém politickém žoldu? Díky však za tuto demonstraci. Možná přispěla k tomu, že David Rath konečně promluvil tak, že i příslovečná babička na Šumavě mu rozuměla.

Uskuteční-li se v květnu skutečně „generální protest“ lékárníků, zubařů a soukromých lékařů, nebude to nic jiného, než politický mítink ODS pár týdnů před volbami, kalkulující s uměle vyvolaným strachem nemocných lidí.

Nic to nebude mít společného s tím, že David Rath je první ministr, který chce s českým zdravotnictvím pohnout. S chybami a s omyly, což je lidské. Důvod bude jediný. David Rath, kandidát ČSSD, musí jít! Zisky, marže a politické zadání, o to však půjde. A Rath je toho překážkou.

Jiří Hanák, Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bednarik

Ach jo….pane spisovateli, ptal jste se nějakého účastníka demonstrace kdo ho tam poslal? Kromě hokejových fandů (hokej začal hodinu a půl po skončení demonstrace na úplně jiném náměstí), japonských turistů (jsou všude po světě) a čumilů (já říkám novinářů) tam byla spousta lidí, kteří tam přišli o své vlastní vůli (neposílala je tam žádná strana), kteří jsou znechuceni stylem Rathova jednání, jeho obcházením legislativních procesů, jeho arogancí, lhaním, nabádáním k třídnímu boji, neznalostí resortních problémů, vytrhováním z kontextu, korupcí, jeho závisti, zášti a pro plno dalších ministrových (ne ministerských) postojů, závěrů a nečekaných zvratů. Zeptejte se ODS, jistě Vám to zdůvodní lépe.

Dr.Prát

Praktičtí lékaři stávkovali a demonstrovali a budou opět v květnu?¨Ti lékaři,kteří kdysi pracovali v nemocnicích a když zjistili jak odborně náročná a psychicky vyčerpávající je to práce/boj o život na JIP,pohotovostní služby,kde se nespí+odpovědnost jednoho lékaře za cca 60 nemocných atdatd/, tak vzali raději do zaječích a zašili se na obvodech,kde léčí rýmy a občas i kašel? A zbytek pošlou raděj do špitálu,kde se vyžehlí a dá do pořádku i to,co zpackali… a za to mají vyšší příjmy,o které se teď bojí?!Tak to ne!Jejich drzosti a běžně zavřených ambulancí již ve 12 hod snad už bylo dost.

Dan Konečný

Pane Hanák. Opravdu si myslíte, že 10.000 VŠ vzdělaných lékařů, lékárníků jsou hloupoučká individua, která nemají vlastní názor a nechají se zmanipulovat ODS k účasti na nějakém mítinku? Opravdu si myslíte, že je tam ODS nahnala aby ČSSD zatopili před volbami? Pokud ano – jste naivní a nebo slepý. V každém případě byste se měl živit něčím jiným než psaním do novin.

pijavice z Ostravska

Pane Hanáku,je mi Vás upřímně líto-jsem členem ČSSD, nyní z této partaje vystupuji.Od revoluce 1989 jsem nikdy nečetl Rudé Právo a vidím,že tam zůstali stále stejni redaktoři.Přeji Vám do další práce a uražování lékařů hodně štěstí.

Lerchová

Vážený pane redaktore, já na staromáku byla, kolem stáli lékaři, medici, lékárníci, pacienti, neviděla jsem žádného fanouška hokeje ani japonského turistu.

Myslíte, že 10.000 lékařů přijede do Prahy hájit ODSjak tvrdíte vybez toho, že by měli k protestu vážný důvod? Já nejsem voličem ODS, jsem bývalý volič ČSSD, ale kolik myslíte, že by se vyskytlo příznivců ČSSD v řadách lékařů ochotných cestovat mnoho hodin na demonstraci jen aby podpořili svou stranu?

Náměstí by bylo poloprázdné pane redaktore… já nestávkovala za svoje „prachy“ (pro vaši informaci 150.000 hrubého za rok), ale za to abych i nadále mohla svým pacientům (mezi které někdy i Vy budete patřit) předepsat jejich léky, zordinovat vyšetření, já tam stála i za Vás a děsí mě, že tomu nerozumíte, nechcete rozumět a svoje nelogické závěry prezentujete v tisku.

Bohumír Šimek

Vaše myšlenky, pane Hanáku, mi připadaly vždy nechutně agresivní. Ale to je můj problém. Avšak, kde se ve Vás bere tolik pýchy rozumět problémům, kterým nerozumí ani nemocniční kolegové? Vy vystačíte s pomluvami ambulantních lékařů a vůbec Vás nezajímaji jejich úzkosti o existenci svých praxí, že mají strach, že zaplatí desetitisíce až statisíce svým pacientům za léky, za vyšetření, za sanity, za inkontinenční pomůcky…

Kdo myslíte, že to zaplatí, když to nebudou platit ani pojišťovny, ani pacienti? O tom nevíte nebo nechcete vědět? Redaktor má usilovat o pravdu, jinak ho slušný člověk nepotřebuje. Polopravdami šíříte jen závist a nenávist lůzy, které se koĺem nás tolik zdvihá!

O.Bartosova

ad dr Prát

Pane kolego, dělám medicinu 20 let, léta v nemocnici a dodnes mám souběh práce specialisty v nemocnici a praktika a ujišťuji vás, že na dobrém praktikovi závisí zdraví a životy největšího množství pacientů.Váš projev je dokladem sebestřednosti a arogance specialistů a vrcholné nekolegiálnosti. Přijďte si sednout na místo praktika a vydržte tam aspoň 1/2 roku. Velmi Vás zdravím.

Dr.Mares

Vážený pane Hanáku!

Příště až budete zveřejňovat nějaké své polemiky a budete argumentovat výroky soudr.ministra,račte si ověřit některá fakta.Jsem stomatolog,kterého by se vyhláška neměla týkat,ale realita je někde jinde.

Všichni zubní lékaři,kteří spolupracují se zdr.pojišťovnami,mají u každé této poj.limit do 30-tého června,rovnající se objemu péče za pololetí loňského roku.Ve stomatologii je problém hlavně to,že děláme některé drahé protetické práce,které pojišťovnám účtujeme a posléze je platíme laboratořím.Měsíčně je výše faktur od zubních laboratoří v objemu 50-70 tis.Kč.

Stačí tedy,aby v květnu přišlo několik babiček a chtělo udělat snímatelné náhrady a limit bude vyčerpán.Je nemožné hlídat limity u všech smluvních pojišťoven-od VZP lidé odcházeli,k zam.poj.přicházeli-tudíž na stejný limit musím ošetřit více lidí.Dalším důvodem,proč se zubaři angažují je fakt,že ministr má v ůmyslu zrušit náš ceník výkonů(jedna z mála dobře fungujících věcí ve zdravotnictví)a zavést nesmyslnou vyhlášku s bodovým systémem.
Ohodnoťte tento článek!