Přejít na obsah

Prohlášení ČČK k současné vlně migrace

zpět
1.9.2015
červený kříž, arabský svět, půlměsíc
zvětšitčervený kříž, arabský svět, půlměsícZdroj: .wikimedia.org

červený kříž, arabský svět, půlměsíc | Zdroj: .wikimedia.org

 

V současné době jsme svědky sílící vlny migrantů, která zasahuje některé evropské státy včetně – zatím v relativně menší míře – České republiky. Tato migrace přináší řadu humanitárních, právních, sociálních i dalších problémů, na které bude naše společnost muset reagovat. Těchto problémů si je vědom i Český červený kříž (ČČK).

ČČK respektuje právo České republiky rozhodnout o tom, které osoby, jako územní suverén, příjme na své území a v souladu s principem neutrality se ČČK k těmto rozhodnutím nebude vyjadřovat.

V případě migrantů, kteří se vyskytují nebo budou vyskytovat na území ČR, je ČČK, v duchu principu humanity a nestrannosti, připraven přispívat ve spolupráci s odpovědnými státními orgány k tomu, aby těmto osobám byla poskytnuta potřebná pomoc a aby se po celou dobu pobytu na našem území nacházely v odpovídajících podmínkách s respektem k lidské důstojnosti.

ČČK je v kontaktu s příslušnými státními orgány. Bude-li třeba poskytovat migrujícím osobám pomoc většího rozsahu, osloví ČČK i veřejnost s žádostí o podporu svých humanitárních aktivit.

ČČK rovněž připomíná, že ideální je migraci, která je nutně zdrojem lidského utrpení, předcházet a snažit se poskytovat pomoc přímo v místech krizí nebo v jejich bezprostředním okolí. Složky Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce – včetně ČČK – tak vždy činí (viz např. uprchlické tábory pod gescí složek Červeného kříže a Červeného půlměsíce v Jordánsku a dalších zemích v sousedství Sýrie, rozsáhlá pomoc civilistům přímo v Sýrii apod.) a také tyto aktivity mohou občané České republiky podpořit.

Doc. Dr. Marek Jukl, prezident ČČK

Dr. Josef Konečný, ředitel Úřadu ČČK


Klíčová slova

Autoři

ČČK

Související články

23.6. Ošetřovatelka musí být diplomat i zdatný řidič Ošetřovatelka musí být diplomat i zdatný řidič
0 příspěvků

Komentovat článek: Prohlášení ČČK k současné vlně migrace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné