Prohlášení Rady SAS k článku Třetina lékařské péče je zbytečná

nemocnice, pokoj, pacient, lékař, sestra

Rada SAS registrovala 11. 3. 2010 na titulní straně MF Dnes s názvem „Třetina lékařské péče je zbytečná“, ve kterém je konstatováno, že prý díky neexistenci elektronických karet pojištěnců a díky existenci podvodníků mezi lékaři je až 1/3 zdravotní péče v ČR poskytována zbytečně.

Rada se proti tomuto tvrzení důrazně ohrazuje.

Rada SAS:

– na základě svých dlouhodobých zkušeností konstatuje, že v ČR je poskytováno jen velmi málo zbytné péče. Považuje za jisté, že její množství nedosahuje ani 5%.

– konstatuje, že zdravotní pojišťovny mají dostatek možností svou revizní činností identifikovat všechny možné finanční úniky, prakticky všechny tyto pojišťovny na svou revizní činnost ale rezignovaly.

– konstatuje, že elektronizace zdravotnictví možné úniky financí neodstraní a nepřinese také žádnou finanční úsporu. Rada SAS je toho názoru, že systém elektronizace zdravotnictví v navržené podobě jen vše významně prodraží.

– je toho názoru, že míra zabezpečení elektronických medií propojených s internetem není v současné době na takové úrovni, aby bylo možné je užívat bez obav z úniku dat s jejich možným následným zneužitím.

– konstatuje, že kontrolu přiměřenosti a zbytnosti zdravotní péče nelze přenášet do vztahu lékař – pacient. Lékař není policista systému, má-li poznat, zda pacient jeho péči opravdu potřebuje, nebo ne, musí jej nejdříve vyšetřit. Náš právní systém nedává lékaři možnost pacienta odmítnout před vyšetřením. Funkci „kontrolora“ má plnit zdravotní pojišťovna pomocí nejspíše finanční motivace v jejím vztahu k pojištěncům.

– odmítá paušalizaci a zobecňování týkající se podvodů ve vykazování neprovedené zdravotní péče. Z ojedinělých záchytů jakýchkoli podvodů nelze usuzovat, že ostatní lékaři uvažují nebo postupují stejně. Prohlášení, která toto zobecnění připouštějí, jsou jen koledováním si o trestní oznámení pro pomluvu.

Ohodnoťte tento článek!