Rath objevil středověk

„Říká se, že se historie se opakuje. A platí to asi i na zdravotnictví. Byly tu pokusy zopakovat znárodňování – vzpomeňme na snahy doktorky Emmerové – a nyní jako by dozrával čas na novou přestavbu,“ píše ve svém komentáři pro Zlínské noviny Kareřina Volná…

Říká se, že se historie se opakuje. A platí to asi i na zdravotnictví. Byly tu pokusy zopakovat znárodňování – vzpomeňme na snahy doktorky Emmerové – a nyní jako by dozrával čas na novou přestavbu.

Ta proběhne v režii Davida Ratha a údajně vyvede české lékárny ze středověku, kde podle ministra zamrzly. Rath s myšlenkou na zásah do vydávání léků nepřichází poprvé.

Nejdřív plánoval, že by je mohli místo lékárníků vydávat přímo lékaři v ordinacích. Tehdy se důrazně ozvalo, že možná není nejlepší, když je bude vydávat právě doktor finančně zainteresovaný na tom, jaký lék předepíše: Česko je s korupcí trvale na štíru a tenhle systém by nahrával úplatkům od farmaceutických firem víc, než je zdrávo.

Je totiž mnohem snazší kontrolovat dva a půl tisíce lékáren, než pětadvacet tisíc ordinací, upozorňovali tehdy experti. Dodávali, že lékař má už tak práce i administrativy nad hlavu.

A že profese lékaře a lékárníka je oddělená už od středověku. Rath se právě toho chytil a se středověkem hodlá zatočit: vymýtí ho zbrusu novou vyhláškou. Pak se možná zaměří i na skutečné problémy…

Kateřina Volná, Zlínské noviny

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Václav Šeda

Pan ministr se nemusí bát hněvu a trestu Otce vlasti a ruka mu nejspíše zůstane. Aby měl čím podepisovat další své skvělé nápady. Připomíná mě to útlé mládí a první zprávy o Velkém kormidelníkovi v daleké Číně. Vymyslel a do praxe zavedl teorii velkého skoku. Na vesnicích a u každého domu se stavěly miniaturní vysoké pece, které měly zajistit levnou a vysokou produkci surového železa a oceli… Kdo reptal, byl v lepším případě odsunut daleko do vnitrozemí a tam musel plnit další novátorské myšlenky velkého Mao Ce Tunga.

Je to nejen zvrácení historií ověřených odborných zkušeností, ale i o popření ekonomických zákonitostí. Kdyby tomu bylo jinak, neprobíhaly by proces, zhrnutý pod termínem globalizace.

Ohodnoťte tento článek!