Přejít na obsah

Reakce na článek MUDr. Kateřiny Bazikové “IZIP - proč mi vadí”

zpět
4.10.2010
pero, podpis, smlouva
zvětšitpero, podpis, smlouvaZdroj: www.branicassociates.org

pero, podpis, smlouva | Zdroj: www.branicassociates.org

 

Vážená paní doktorko, se zájmem jsem si přečetl Váš článek. Vážím si Vašeho zájmu i otevřenosti, s níž jste veřejně vystoupila se svými názory.

(článek vyšel vZdraví.Euro.cz č. 38/2010, přečíst si jej můžete ZDE)

Je zřejmé, že většina Vašich pochybností plyne, jak sama uvádíte, z nedostatku informací. Asi se shodneme, že v medicíně s informacemi získanými v masmédiích skutečně pro vytvoření názoru nevystačíme.

Dovolte mi, abych Vám jako spoluautor systému elektronických zdravotních knížek pacientů na internetu - IZIP - podal několik vysvětlujících informací.

Elektronická zdravotní knížka pacienta na internetu (EZK) je skutečně místem, kde se shromažďují zdravotní informace pacienta. Ukládají je tam ošetřující lékaři a další zdravotničtí pracovníci, a doplňkově může zaznamenat informace i sám pacient. Shromažďování informací probíhá výhradně se souhlasem pacient. Pouze pacient může také rozhodnout o tom, komu tyto informace ukáže (obdobně jako by je měl v obálce v kapse).

Velice vážná je otázka, nakolik lze informacím uvedeným ve zdravotní knížce pacienta důvěřovat. Všechny informace, které byly do knížky vloženy, jsou podepsány tím, kdo je tam vložil. U každé informace je jméno vkládajícího a kontakt na něho, včetně telefonu a emailu. V případě pochybností si tedy může každý pravdivost informací ověřit. Informacím ve zdravotní knížce můžete důvěřovat více, než informacím, které vám pacient sdělí nebo přinese na papíře.

Stejně tak je to s kompletností informací. Ve zdravotní knížce je pouze to, co tam předchozí lékaři zadali, stejně jako v pomyslné obálce pacienta jsou jen ty zprávy, které mu předchozí lékaři předal. Nakolik může lékař věřit, že to, co mu pacient řekl, je úplné a pravdivé?

Pokud předává pacient lékaři zprávy na papíře, nakolik se může lékař spolehnout, že žádná nechybí? V medicíně jsme prostě zvyklí pracovat s jistou mírou nedostatku informací, stejně jako jsme zvyklí si informace v případě pochybností ověřovat. Rozhodně však je vždy lepší mít více, než méně informací, a to IZIP nabízí.

V případě záchranné služby funguje systém trochu jinak než v běžné praxi. Při své registraci pacient souhlasí s tzv. “emergentním přístupem” ke svým zdravotním informacím. Velice malá skupiny zdravotníků, modelově dispečerky záchranné služby, mají oprávnění vstupovat za přísně sledovaných podmínek do ZK i bez souhlasu jejich majitele - pacienta.

V praxi tak dispečerka vyhledává zdravotní informace pacienta, jakmile jej záchranná služba identifikuje, a vysílačkou předává důležitá data zasahující posádce. Souhlasím s Vámi v tom, že je nesmysl, aby záchranáři v terénu nad pacientem brouzdali po internetu, tak to opravdu v IZIP není. V praxi již záchranáři v celé řadě případů právě díky informacím ze ZK mohli rozhodnout rychleji a správněji (epileptici, diabetici či lidé po operacích).

Využívání systému je dobrovolné pro lékaře i pro pacienta. Nepředpokládám, že by byl někdo k zadávání dat nucen zákonem nebo podobně. Na druhou stranu vím, že pacienti, kteří pochopí důležitost informací pro kvalitu a bezpečnost zdravotní péče, přesvědčí své lékaře, aby jim tyto informace do ZK ukládali. Stejně tak lékaři, kterým záleží na kvalitě a bezpečnosti péče, kterou poskytují, data do IZIP zadávají a také je tam vyhledávají.

Věřte mi, že žádný lékař nevloží do ZK úmyslně nepravdivou informaci. Vždyť je pod ní jeho podpis. A proč by to dělal? Přesto provozní řád IZIP na takovou situaci pamatuje, a takový sabotér by byl okamžitě ze systému vyloučen.

Otázku ochrany dat pokládám za zásadní. IZIP jí věnuje mimořádnou pozornost a využívá k tomu nejnovějších technologií. Dokládá to celá řada osvědčení a certifikátů. Data v systému jsou zabezpečena řádově lépe, než v informačních systémech jednotlivých zdravotnických zařízení, a to nemluvím o kartotékách v papírové podobě.

Ruku na srdce - jak těžké je pro zločince (protože pokud někdo krade data, je zločinec) dostat se k zdravotním záznamům či chorobopisům na Vašem pracovišti? Data v IZIP jsou v současnosti nejlépe chráněnými zdravotními informacemi.

Je jasné, vážená paní kolegyně, že do krátkého dopisu se nevejdou všechny informace, které potřebujete a které si plně zasloužíte mít. Zdravotní knížky jsou prospěšné i pro celou společnost.

Dovolte mi, abych Vás pozval k osobnímu setkání, k návštěvě společnosti IZIP, a. s., kde bychom Vám já i odborní pracovníci mohli podat vyčerpávající informace, odpovědět na všechny Vaše otázky a vyvrátit Vaše pochybnosti. Věřím, že i Vaše zkušenosti a postřehy nám pomohou systém dále zlepšovat.

Odpověď MUDr. Bazikové na tento článek si budete moci přečíst na www.Zdravi.Euro.cz zítra.


Klíčová slova

Autoři

MUDr. Milan Cabrnoch, Zdravotnické noviny

Související články

29.7. Státní oslíku, otřes se! Státní oslíku, otřes se!
23 příspěvků
22.7. Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život
7 příspěvků
24.5. Elektronická ofenziva Elektronická ofenziva
5 příspěvků

Komentovat článek: Reakce na článek MUDr. Kateřiny Bazikové “IZIP …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reakce na článek MUDr. Kateřiny Bazikové “IZIP …

Komentáře

dalších 38 komentářů
uživatel nefunkční nesmysl  | 13. 10. 2010 23:42

Je poměrně zjevné že IZIP v praxi nefunguje a fungovat nemůže. bombastická mediální kampaň je jedna věc, nevybíravé další praktiky a lži nahaněčů jsou další, a praktická použitelnost rovněž a ta bohužel již zůstala jaksi nedořešena. Neznám nikoho ze svého okolí, kdo by měl v IZIPu nějaké záznamy. Sám knížku mám a nemám v ní záznam rovněž žádný a není to proto že bych nechodil k lékaři. Je zjevné, že IZIP nikdo nepoužívá a údaje v něm uložené jsou tedy na nic. Systém by měl smysl jen kdyby byl povinný, což samozřejmě nelze, protože jej vlastní soukromá firma. takhel je to jen drahý tunel a ty peníze se mohyl využít jinak.

katango ad spotřebitel  | 6. 10. 2010 16:06

ad Pospec : a jak víte,že dokumentace na IZIP je kompletní ? Jo .Vybavuji si také různé špeky z práce v PL Kosmonosy,např.poslali paní z chir.odd. jako hysterku a ona to byla pooperační peritonitida.Poslali pána jako dementního a bylo to uremické kóma.Poslali psychotika,že psychotí a on nepsychotil,ale měl zlomenou nohu.Z mé praxe jako AS : poslali slečnu,že má únavový sy,nasadili Ritalin.byla to deprese.Rok vyšetřovali mládence pro bolesti hlavy včetně CT.Byla to deprese.atd atd...

pospec ad spotřebitel  | 6. 10. 2010 13:43

ad katango karty netřeba, pacienti se kradou při prevenci dle rč,nebo zástupu. Jinak IZIP osobně chválím, hlavně kvůli PA dg. Třeba k nezaplacení je, když přinesou domů vytuhlou babičku z LDN, napsáno je že chodí a obslouží se sama,skutečnost je ležák který nekomunikuje a rodina mi strčí papír s 6-10 psychotropními léky, k tomu warfarin, statiny atd, a dokumentace není.Potom stačí mrknolut na izip a ouha, psychiatr neviděl,léky píše sekundář 14 dní po promoci, pak stačí léky nedat a babička začne chodit. pospec

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné