Reforma, nebo deforma zdravotnictví?

Titulní obrázek

„Při hodnocení jednotlivých případů, kdy proti sobě popuzuje lékaře i pacienty, totiž není zřejmé, zda navzdory protivenstvím statečné vyvádí nemocné zdravotnictví z krize, za což bude v budoucnosti veleben, anebo zda páchá nevratné škody,“ řekl Ivan Hoffman ve své Ranní poznámce…

Ranní poznámka Ivana Hoffmana

Při pohledu na kroky ministra zdravotnictví by se komentátorům neobyčejně hodila křišťálová koule, ve které by bylo vidět do budoucnosti.

Při hodnocení jednotlivých případů, kdy proti sobě popuzuje lékaře i pacienty, totiž není zřejmé, zda navzdory protivenstvím statečné vyvádí nemocné zdravotnictví z krize, za což bude v budoucnosti veleben, anebo zda páchá nevratné škody.

Aktuálně si pan ministr Julínek neporozuměl s renomovaným onkologem Klenerem. Ministr má pana profesora za neschopného manažera, kterého nezbylo, než odvolat.

Profesor má naopak pana ministra za škůdce, který likviduje unikátní pracoviště.

Pomineme-li jako politickou reakci opozice, která hovoří o ministerské aroganci moci, a zajímáme se o názor odborníků, tedy lékařské veřejnosti, ani zde o nějakém hlasitém poklesku pro ministra nemůže být řeč.

K tomu, že ministr neumí o užitečnosti svých rozhodnutí přesvědčit doktory, kterých se to týká, samo o sobě problém není. Jeho úkolem není hájit zájmy lékařů, k tomu jsou odbory, nýbrž zájmy občanů. A zájmem občanů není jenom péče o zdraví, ale i to, aby prostředky na tuto péči byly vynaloženy co nejúčelněji.

Problém, ke kterému by právě bylo dobré mít tu křišťálovou kouli je v tom, že ani občané kroky svého ministra neoslavují a mnozí naopak doktora Julínka podezírají z toho, že po socialisticku likviduje schopné, aby jejich zisky přerozdělil ve prospěch neschopných, anebo že jde na ruku spekulantům s realitami.

Lidově řečeno, jde o to, zda ministerstvo řídí klientelistický vydřiduch, anebo zda konečně šéfuje českému zdravotnictví rázný manažer s vizí.

Určitě bychom neměli Julínkovi křivdit, ale ani naletět.

Ivan Hoffman, ČRo 1

Ohodnoťte tento článek!