Sebevražedná kampaň lékařů

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína

Iniciativě „Děkujeme, odcházíme“ se v principu nelze divit. Lékaři vykonávají odborně náročnou, psychicky zatěžující práci, mnohdy v nelehkých podmínkách, časově náročnou (tolik času jako někteří lékaři snad nepracují ani vietnamští majitelé nonstopů) a za hodinovou mzdu, která by možná nezaplatila leckterého řemeslníka.

Výsledek akce však dokazuje, jak snadno lze díky špatné komunikaci prohospodařit veškerý původně slibný potenciál.

Symbol cynismu a bezohlednosti

Na otázku, zda mají lékaři dostat přidáno, dokázala loni velká část Čechů odpovědět kladně. Jak se ovšem kampaň stupňovala, dostávaly se do centra pozornosti i přehmaty a těch přibývalo. Najatá PR agentura odvedla výbornou práci při šíření akce a budování jejího významu. Styl komunikace však nezvládla.

Sanitka s nápisem „Náš exodus – váš exitus“ byla pro lékaře bezvýznamnou třešničkou na dortu, jen jedním z mnoha propagačních nástrojů. Pro veřejnost se však stala hlavním symbolem medicínské vzpoury. Netřeba dodávat, že symbolem cynismu a bezohlednosti.

Ještě větší nešikovnost prokázali odboráři při jednáních s vládou. Všechny problémy českého zdravotnictví se náhle zúžily na výplatní pásku. Předseda odborů Engel může stokrát opakovat, že platy jsou jen jedním z mnoha požadavků – ale kdy jsme naposledy slyšeli o těch ostatních? Lékaře nyní překvapuje, že je lidé vnímají jako chamtivce. Mohou si za to, bohužel, sami.

Definitivně jejich pozici v očích veřejnosti pohřbilo odmítnutí lepších mezd pro další zdravotnický personál. „Nepřipojily se, nemají nárok,“ prohlásil odborář Engel na adresu sester a přerod odborníků bojujících za svá práva v bandu nenasytných lumpů byl dokonán.

Začalo se psát o hrozbách omezené péče o novorozence a média s úžasem objevila fenomén takzvaných kulichů, jako by snad klientelismus a nepotismus nepostihovaly každou sféru českého života. Pokud dobře zaplacená agentura nedokázala předvídat tyto důsledky odborářských kroků, odvedla po profesionálním začátku zatraceně špatnou práci.

Přesto by se zdálo, že lékařům svítá na lepší časy. Peníze navíc dostanou, dělit se zřejmě nebudou a v Německu posmutní, že naše odcházející bojovníky vezmou nemocnice zpátky. Lepší příklad Pyrrhova vítězství ovšem najdeme jen těžko.

Stálo jim za to přijít o společenský kredit?

Lékaři opomněli, že pokud nedojde na předpověď starých Mayů, svět neskončí v roce 2012. Nyní si násilím vybojovali pár tisíc na ruku, ale postavili proti sobě drtivou část veřejnosti.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Autor pracuje v agentuře Cook Communications

Ohodnoťte tento článek!