Přejít na obsah

SZP: Proč VZP klame v číslech?

zpět
26.2.2016
otazník, stetoskop
zvětšitotazník, stetoskopZdroj: Shutterstock

otazník, stetoskop | Zdroj: Shutterstock

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (VZP) pokračuje v sérii článků, které ji mají propagovat v tisku. Bohužel však opět klame veřejnost. Nedávno zveřejnila VZP informaci o počtu svých smluvních zdravotnických zařízení.

Tato informace byla zcela zavádějící a chybná (viz 22. 1. 2016: Právo - VZP má nejvíce smluv s poskytovateli zdravotních služeb; tribune.cz - VZP má nejvíce smluv s poskytovateli zdravotních služeb). Následovalo sdělení o vysokých nákladech, které VZP vynakládala na léčení svých pojištěnců. I toto sdělení bylo přinejmenším zavádějící, protože v porovnání s příjmy, které pro jednotlivé pojišťovny zohledňují předpokládané výdaje, byly úhrady VZP naopak podprůměrné.

Nyní VZP manipuluje s veřejností sdělením o výjimečné dostupnosti a úhradách lázeňské péče pro své pojištěnce (viz 11. 2. 2016 – vitalia.cz – Příspěvek na lázně: přehled pojišťoven podle výše výdajů). Stačí však porovnat samotnou VZP zveřejněné plánované náklady na lázeňskou péči s náklady ostatních pojišťoven vůči jejich příjmům a ukazuje se, že VZP naopak pro své pojištěnce vyčlenila nejmenší podíl příjmů na lázeňskou péči ze všech zdravotních pojišťoven.

Všechny zaměstnanecké zdravotní pojišťovny připravily v roce 2014 (uváděno s ohledem na časové období zdrojů uváděných v článku VZP) pro své pojištěnce nejméně 1 % ze všech svých skutečných příjmů na lázeňskou péči. Pouze v případě VZP to je pouze 0,8 %. Pokud už VZP takto zjednodušuje pohled na poskytovanou léčbu, pak správná odpověď je, že u VZP byste měli mít proti ostatním pojišťovnám až o 20 % menší šanci lázeňskou péči získat.

Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR


Klíčová slova

Autoři

Ladislav Friedrich, zdravi.e15.cz

Komentovat článek: SZP: Proč VZP klame v číslech?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku SZP: Proč VZP klame v číslech?

Komentáře

další 2 komentáře
Vk mediální boj mezi ZP  | 26. 02. 2016 18:25

Toto je jen další důkaz mediálního boje zdravotních pojišťoven o pacienty, respektive hlavně o příjmy od nich. Další důkaz o zbytečnosti zdrav. pojišťoven, jejichž provoz (včetně intrik, nelevných náborových akcí, medicínsky nesmyslných bonusů) ujídá peníze určené na péči o pacienty těm, kteří o ně pečují - tedy zdravotníkům. Falešné jsou údaje všech ZP. + povýšenecké jednání všech ZP se zdravotnickými zařízeními včetně neodůvodnitelné preference některých (za co, proč?). Proč musí ZZ komunikovat s tolika ZP a ještě často za každou odbornost zvlášť. Proč musí každý zaměstnavatel platit zdravotní pojištění za své zaměstnance každý měsíc několika ZP, když by to stačilo posílat na jedno místo stejně jako posílá sociální pojištění a daně?

101 Výborně, inženýre  | 26. 02. 2016 11:56

Kéž by všecky podvody, lži a zlodějny přerozděloven (jsou to přerozdělovny, ne, že ne), vyplavaly za Vašeho prezidentování na hladinu !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné