Válka nervů

šachy

V některých nemocnicích se už začaly podepisovat výpovědi, zatím to ale zdaleka není masový jev. Do konce roku máme ještě tři týdny, takže času je dost. Zatím vedení lékařů intenzivně lobuje.

Pozvali si na svůj nedávný sjezd ministra zdravotnictví a snažili se ho dotlačit k nějakému slibu. Jenže ministr Heger se k ničemu dotlačit nenechal.

V době, kdy řídil Fakultní nemocnici v Hradci Králové, byl znám jako brilantní ekonom, manažer, pod jehož vedením nemocnice prosperovala, člověk držící slovo. Stejný styl práce si přinesl i na ministerstvo. Jako lékař má pro problémy lékařů pochopení.

Ve své vlastní straně je však kritizován, že je moc měkký a moc nalevo. Někteří spolustraníci dávají dokonce dost okázale najevo, že oni by to ministerstvo řídili daleko lépe a tvrději, jen kdyby jim k tomu dali příležitost.

Nejen proto ale nemá ministr Heger kam ustoupit. Přidávat není z čeho. Když doktoři zjistili, že tudy cesta nevede, začali hledat objížďky. Čerstvě znovuzvolený předseda České lékařské komory Kubek si dal rande s ministrem dopravy.

S ministrem Bártou ovšem neprojednávali stav železničního zdravotnictví. To už je dávno zprivatizované, spadá pod společnost AGEL patřící miliardáři Chrenkovi a vliv ministerstva je veškerý žádný.

Kubek a Bárta se podělili o názory, co s tím naším zdravotnictvím tak nějak povšechně. Oba pánové proto měli své důvody. Spiritus et pecuniae agens Věcí veřejných si spočítal, že 40 000 lékařů není zanedbatelná lobbistická skupina. Doktoři by se šikli.

Lékaři mají stále v naší společnosti vysoký kredit, jejich pacienti jim věří. Získat je, to by pro Věci veřejné mohlo být docela terno. Ale i doktor Kubek měl zájem s panem ministrem dopravy dospět k vzájemnému pochopení. Vládnoucí koalice zatím stále mluví stejnou řečí.

Aspoň co se zdravotnictví týče. Mít někoho, kdo by ve vládě za lékaře loboval, by se zase šiklo doktorům.

Lékaři by získali aspoň nějaké mzdové navýšení, ministr Bárta by získal gloriolu toho, kdo zabránil odchodu lékařů do ciziny, a Věci veřejné by získaly konečně voličskou základnu.
Teď jde jen o to, co by tím získala státní kasa.

Ohodnoťte tento článek!