Přejít na obsah

Vymítání ďábla

zpět
25.9.2006

Přestože vláda Mirka Topolánka zatím nezískala důvěru Poslanecké sněmovny - a je málo pravděpodobné, že se tak stane - někteří její ministři se do práce pustili s velkou vervou, jako by odmítali brát v potaz politickou realitu. Plánují prodej státního majetku, radikální reformy, transformaci, reorganizaci...

Asi se snaží veřejnosti dokázat, že to se změnami myslí smrtelně vážně a že by byla obrovská škoda, kdyby je poslanci u vesla nepodrželi.

Je to riskantní hra. Vabank. Součástí mimořádné aktivity kabinetu jsou i personální změny ve vládních úřadech. Ministři nejdříve začali s “ přepřaháním koní“ ve svém nejbližším okolí, ve svých kancelářích a na postech náměstků (viz EURO 37/2006). Zájem se ale pozvolna přesouvá i na nižší patra úřadů a k různým přidruženým institucím. Přicházejí noví ředitelé, jiní ze dne na den končí. Největší trofeje? Dvořák, Randák, Höck, Dryml, Sojka… Už zítra ale může být všechno jinak. Nikdo z nově příchozích netuší, zda v nové práci vydrží pouhý měsíc či čtyři roky… Personální změny na ministerstvech zatím neprobíhají stejně intenzivně. Například nové koště na velmi důležitém ministerstvu financí (Vlastimil Tlustý) zatím mnoho prachu nevymetlo. Nejvýraznější změnou je odchod náměstka Tomáše Prouzy, který řídil evropskou agendu a problematiku finančních trhů. Nahradil ho jmenovec Tomáš Zídek, člen Strany zelených, který podle svého životopisu není ve financích příliš zběhlý, zato oplývá zkušenostmi z oblasti ochrany přírody.

V letech 1986 až 1989 byl dokonce předsedou pražské organizace Hnutí Brontosaurus a v devadesátých letech ředitelem odboru ekologie na ministerstvu zemědělství, odkud se zřejmě zná s Vlastimilem Tlustým (v letech 1998 až 2002, za ministra Fencla byl Zídek na ministerstvu i náměstkem, měl na starost jednání s Evropskou unií). Z ministerstva odchází náměstek Karel Goldemund, který patřil do okruhu vyškovských přátel Bohuslava Sobotky. Končí i lidovecký náměstek Jan Málek, ovšem KDUČSL nezůstane škodná, protože na náměstkovský post přichází jiný člen partaje - Karel Mach, který donedávna náměstkoval v resortu zemědělství a kdysi dokonce šéfoval Pozemkovému fondu. Věcně zajímavější jsou Tlustého poradci, jejichž výběr vyvolal rozsáhlé politické spekulace. Tým pod vedením Miroslava Zámečníka, který mimochodem nepatří do okruhu lidí pravidelně spolupracujících s ODS, má mít kompletní politický průřez a zastupovat různé názory. Účast socialistického exministra Jiřího Rusnoka, komunistického vyslance Lubomíra Mandíka (mimochodem spolužáka z VŠE prvního náměstka Eduarda Janoty) či Iva Foltýna za lidovce jsou jistě námětem pro různé spekulace. Jde přitom o externí poradce podobně jako v případě Petra Cibulky, který se před lety podílel na akci Internet do škol. Nyní má radit při řešení různých komplikovaných sporů státu, kterých je na ministerstvu financí víc než dost. Zajímavější jsou však další lidé, které si Tlustý vybral do týmu.

Klíčovou osobou v jednání s Nomurou a ČSOB bude Radek Šnábl, který po Rusnokovi bude radit již druhému ministru financí. Prostředí na ministerstvu dobře zná a mezi úředníky stačil za pár dnů vyvolat rozporuplné reakce. Půjde patrně o jednoho z nejbližších spolupracovníků ministra. Naopak opět pouze politikou je cítit příchod bývalého poslance ČSSD Josefa Hojdara. Ten s Tlustým úzce spolupracoval v dozorčí radě ČKA a později byl vyloučen z ČSSD, nicméně jistě disponuje stále užitečnými kontakty. Průmysl a obchod: Odjezd s Cincibusem. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chystá změny v personálním složení meziresortní komise, která radí České konsolidační agentuře při prodeji Aera Vodochody. V komisi skončí Aleš Cincibus, poradce bývalého šéfa resortu Milana Urbana, a také někdejší šéf kabinetu ministra Jiří Havlíček. Nahradí je Římanův nový náměstek Tomáš Hüner a současný šéf ministrova kabinetu Petr Polák. Říman obmění i statutární orgány státní firmy Osinek.

Z představenstva odejde jeho současný místopředseda Jiří Bis (odvolaný ministerský náměstek), nahradit by jej měl též Hüner. Ten vystřídá Bise i v dozorčí radě elektrárenské společnosti ČEZ. „O dalších změnách na postech jednotlivých odborů ministerstva průmyslu a obchodu, organizacích a firmách, které spadají do vlivu resortu, se rozhodne v nejbližších dnech. Takřka jisté je odvolání Cincibuse z dozorčí rady Čepra,“ konstatoval informovaný zdroj. Jak dodal, ministr nyní vyčkává, jak dopadnou osobní pohovory s lidmi, jejichž odvolání připadá v úvahu. Bývalý poslanec za ODS Martin Kocourek obsadil volné místo v dozorčí radě ČEZ po někdejším šéfu FNM Janu Juchelkovi. Do dozorčí rady jej dosadilo “ Tlustého“ ministerstvo financí. Zemědělství: Výstřel bez varování. Ministryně zemědělství Milena Vicenová zatím žádné velké změny uvnitř svého úřadu nedělala, pokud nepočítáme okruh nejbližších spolupracovníků. Přivedla si Tomáše Douchu, který byl doposud zástupcem ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Kvůli Douchovi nikdo nemusel odejít, zasedl totiž na prázdnou židli šéfa sekce strukturální politiky a vnějších vztahů, kterou na konci července opustila Hana Haidlerová, spojovaná s exministrem Janem Mládkem.

Ministryně však na sebe upoutala pozornost odvoláním dlouholetého ředitele “ satelitního“ Státního zemědělského intervenčního fondu Jana Höcka, jedné z nejvlivnějších postav v českém agrárním sektoru. „Odstřel“ proběhl bez varování 13. září, kdy ministryně Höckovi zatelefonovala a stroze jej o odvolání informovala. Höck a někteří lidé na ministerstvu se domnívají, že na celé věci má hlavní podíl Asociace soukromého zemědělství (ASZ), v jejímž čele stojí bývalý poslanec za ODS Stanislav Němec. Tajemník ASZ Michal Pospíšil je nyní šéfporadcem Vicenové. Soukromníci nikdy neskrývali, že s prací Höcka nejsou spokojeni. Ministerstvo má více přidružených organizací, kde by bylo možné “ přepřahat“ - Pozemkový fond, Podpůrný a garanční fond, Lesy ČR, podniky Povodí, veterinární správa, výzkumné ústavy. Vicenová prý zatím žádné další odvolání nechystá, ačkoliv se hovoří o tom, že ohrožen je například generální ředitel Lesů ČR František Koníček, bývalý poslanec za ČSSD. „Chtěla bych spíše, aby se situace v Lesích uklidnila a stabilizovala,“ říká k tomu ministryně. Co se týče například Pozemkového fondu, chce se nejdříve se stavem této instituce, spravující státní polnosti, detailně seznámit. Ani v tomto případě zatím žádné vyhazovy v plánu nemá. Informatika: Hájení lidovci. Jak už týdeník EURO napsal, dvojjediný ministr vnitra a informatiky Ivan Langer svěřil plánovanou likvidaci druhého ze svěřených resortů a převedení jeho kompetencí na jiné vládní úřady (především právě na vnitro) svému prvnímu náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi, bývalému poslanci za ODS (EURO 38/2005). Ministerstvo informatiky bylo rozčleněno do dvou úseků, první povede Dalibor Veřmiřovský (oblast eGovernmentu, elektronické komunikace a poštovních služeb).

Pomáhat mu budou dva noví sekční ředitelé, Jindřich Kolář a David Stádník. Zejména Stádník může příchod na ministerstvo chápat jako satisfakci, protože tomu není tak dávno, co byl na návrh předchozí ministryně informatiky Dany Bérové vládou odvolán z čela Českého telekomunikačního úřadu. Oba náměstci, Zajíček i Veřmiřovský, mají velmi blízko k projektu eStát, v jehož čele stojí Edvard Kožušník, který dlouhodobě působil jako šéf týmu předsedy ODS Mirka Topolánka pro informatiku a telekomunikace. Pod ministerstvo informatiky spadá i státní podnik Česká pošta. Podle slov náměstka Zdeňka Zajíčka nové vedení neuvažuje, že by současného generálního ředitele Karla Kratinu odvolávalo. Naopak Zajíček vyzdvihl, že si s Kratinou porozuměli ve věci rychlé transformace podniku na akciovou společnost. Zřejmě jediným, kdo z bývalých činovníků ministerstva informatiky zůstane, je Lenka PtáčkováMelicharová. Jako náměstkyně bude mít na starost vnější vztahy. Zdroje týdeníku EURO soudí, že důvodem setrvání je především její stranická příslušnost (KDUČSL). Topolánkova strana si tím pravděpodobně připravuje předpolí pro parlamentní hlasování o důvěře. S lidovci sice už o koalici oficiálně nevyjednává, ale jejich hlasy bude nezbytně potřebovat. Svědčí o tom situace i v jiných resortech, kde se křesťanští demokraté též zdatně drží.

Zahraniční věci: Revoluce nebude. Například na ministerstvu zahraničních věcí vedeném Alexandrem Vondrou zůstává lidovecký náměstek pro právní, konzulární a ekonomické otázky Pavel Svoboda. „Ministr čeká, jak dopadne hlasování o důvěře,“ řekl týdeníku EURO diplomatický zdroj. Vondra nevyloučil další personální změny, ale prý nechystá nic dramatického. „Revoluce nebude, ale rád bych posílil ekonomický úsek,“ sdělil. Doposud povýšil náměstka pro dvoustranné vztahy Tomáše Pojara na svého prvního náměstka. Pojar vystřídá sociálního demokrata Jaroslava Baštu, který by se podle diplomatických zdrojů mohl stát velvyslancem na Ukrajině (EURO 37/2006). Ministerstvo zanedlouho opustí i současný státní tajemník Vladimír Zavázal, který se má stát českým velvyslancem v Itálii. Volný post náměstka pro unijní záležitosti (dosavadní náměstek Vladimír Müller odjel v polovině července na ambasádu v Belgii) ministr zřejmě obsadí teprve poté, co se vyjasní debaty kolem nově vytvářeného postu vládního zmocněnce pro české předsednictví Evropské unie. Obrana: Náměstci na telefonu. Ministr obrany Jiří Šedivý zatím z úřadu vyhodil “ jen“ dva náměstky a šéfa kabinetu. Běží jim výpovědní lhůta, na ministerstvo ale už nechodí. Jsou “ na telefonu“.

O práci přišel náměstek pro ekonomiku Pavel Štalmach a náměstek pro obrannou politiku Martin Bělčík. Agendu obou převzal nový náměstek Martin Barták, který dosud pracoval jako neurochirurg v pražské Nemocnici Na Homolce a donedávna byl poradcem bývalého předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za občanské demokraty Jana Vidíma. Spolupracoval i na tvorbě armádní koncepce ODS. Další větší personální výměny ministr v nejbližší době nechystá. K radikálním změnám prý nejsou důvody. Vnitro: Po Randákovi Husák? Co není dnes, může být zítra. Ministr Ivan Langer 7. září, tři dny po jmenování ministrem vnitra a informatiky, ještě prohlašoval, že nezná důvod, proč by se měl loučit s ředitelem civilní rozvědky Karlem Randákem. „Nevylučuji, že taková situace nastane, ale v tuto chvíli nic takového neplánuji.“ Minulý týden byl však Randák odvolán. Langer, který se na vnitru obklopil pouze třemi náměstky (Jaroslavem Salivarem, již zmíněným Zdeňkem Zajíčkem a Vladimírem Zemanem), když dříve jich tam bývalo sedm, se stejně zastal i policejního prezidenta Vladislava Husáka. I ten však má nyní nůž na krku - do konce roku musí zabezpečit rekonstrukci 300 policejních služeben, jinak bude muset odejít. „Mám v ruce stříbrný tác a na něm maketu jeho hlavy,“ řekl Langer o Husákovi v deníku Právo. Sociální věci: Z jedné vody načisto.

Také ministr Petr Nečas po svém nástupu prohlásil, že ho nezajímá stranická příslušnost jeho spolupracovníků, ale jejich pracovitost, schopnosti, kompetence a loajalita ke státní správě. Chvílí to dokonce vypadalo, že si všechny náměstky zděděné po sociálnědemokratickém předchůdci Zdeňku Škromachovi ponechá. Nakonec k 15. září odvolal tři najednou: Evu Šmejkalovou, Yvonu Legierskou a Jiřího Hofmana. Odejít musel i ředitel odboru ministerských poradců Jan Kostelecký. Doprava: V Ruzyni i na dráze klid. Ani ministr dopravy Aleš Řebíček zatím žádné velké čistky nechystá. Přímo na ministerstvu dosud vyměnil jen tři lidi. Post ředitele kanceláře nově obsadil Rudolf Vyčichla místo odcházejícího Miloslava Müllera, na funkci prvního náměstkastátního tajemníka vystřídal Antonína Tesaříka Ondřej Jašek a do křesla náměstka pro legislativu usedne Pavel Škvára. V přidružených firmách má zůstat vše při starém. Prezident ČSA Radomír Lašák, šéf Českých drah Josef Bazala ani generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová se o své posty zatím obávat nemusejí. „Samozřejmě pokud budou se mnou spolupracovat,“ zdůraznil pro týdeník EURO Řebíček. Dílčí změny navrhl vládě v řídícím výboru Českých drah a ve správní radě Správy železniční dopravní cesty. Místní rozvoj: Němce nikdo nepřekoná. Taktéž nový šéf ministerstva pro místní rozvoj Petr Gandalovič se zatím drží zkrátka. „To se vůbec nedá srovnávat s jeho předchůdci. Největší čistky provedl ministr Němec, před kterým se klepali všichni úředníci starší 40 let,“ popisuje střídání stráží dlouholetá ministerská pracovnice. Gandalovič kromě dvou náměstků nikoho zvenčí do vysokých postů doposud neinstaloval a využil jen současných zaměstnanců. Původní počet čtyř náměstků a dvou vrchních ředitelů snížil na tři náměstky. Dva náměstci z Martínkovy éry - Jiří Patočka a Jan Slanina - byli odvoláni, na ministerstvu jim ale byla nabídnuta jiná místa, která nepřijali. Poslední náměstek - Jiří Vačkář - si post udržel a zůstává náměstkem pro regionální politiku, územní plánování a stavební řád. Je třeba připomenout, že je členem KDUČSL, takže důvod je opět nasnadě. Novým náměstkem ministra pro evropské záležitosti se stal Ivo Hlaváč, který přišel z ČEZ, kde též zodpovídal za evropské záležitosti.

Náměstkem pro finanční toky, bytovou politiku a cestovní ruch se stal dosavadní primátor Plzně Miroslav Kalous. Nová ředitelka komunikace MMR Jana Víšková, která na úřad přišla z Českých aerolinií, tvrdí, že ministr zatím neplánuje změny ani v organizacích, které ministerstvo spravuje. Ředitelé Českomoravské záruční a rozvojové banky, Státního fondu rozvoje bydlení, Ústavu územního rozvoje, PRIVUM, agentury CzechTourism a Centra pro regionální rozvoj ČR by měli zůstat na svých místech. Ministr si již vybral i poradce. Sáhl po Petrovi Gregerovi a Janě Pelcové, kteří se zabývají evropskou agendou v rámci občanského sdružení Europlatform. Na ministerstvo si Gandalovič pozval také dlouholetého analytika České spořitelny Petra Zahradníka a Jana Havránka, jehož devízou jsou prý “ unikátní zkušenosti s klady i zápory současného systému využívání strukturálních fondů“. Školství: Škola volá, přijde Mora. Novými lidmi se zaplňuje ministerstvo školství, kde ministryně Miroslava Kopicová hned druhý den po převzetí úřadu odvolala všechny čtyři náměstky (pátý - pro vysoké školství - odešel již dříve). Vrchním ředitelem kabinetu čili pravou rukou Kopicové se překvapivě stal Petr Roupec, bývalý náměstek exministra školství Eduarda Zemana z ČSSD.

Kontinuitu s érou Petry Buzkové lze zase vysledovat ze jmenování Evy Bartoňové první náměstkyní ministryně. Tato někdejší náměstkyně hejtmana Libereckého kraje totiž v předchozích dvou letech působila na ministerstvu ve funkci ředitelky odboru pro mládež. Nového šéfa má už i ministerská sekce sportu a mládeže, kde se náměstkem stal bývalý prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Naopak dosud není jmenován náměstek odpovědný za sekci pro evropskou integraci. Zdroj z ministerstva školství však týdeníku EURO sdělil, že tento post by měl v nejbližší době obsadit Marek Mora, ekonom působící dosud v evropských strukturách v Bruselu. Zatím se neví, kdo povede sekci regionálního školství - jejím řízením je pověřen Petr Špirhanzl. Křeslo zmíněného náměstka pro vysoké školy obsadil už dříve sociolog a bývalý politik Unie svobody Petr Matějů. Kultura: Teprve začátek. Teprve na startu jsou personální změny v resortu kultury. První úder ministra Martina Štěpánka mířil do ředitelské pracovny Národního divadla na Daniela Dvořáka, další už ale do jeho vlastního úřadu. Z postu náměstkyně odpovědné za církve, umění a lidské zdroje Štěpánek odvolal Kateřinu Kalistovou, která se nedávno stala “ ministryní pro ženu a rodinu“ ve stínové vládě ČSSD vedené Jiřím Paroubkem. Z ministerstva ale neodchází, protože jí bylo údajně slíbeno vedení jiné sekce.

Dosavadní ekonomický náměstek Jiří Richter povede sekci pro rozpočet. Vyhazov dostal Jandákův šéf sekce strukturálních fondů Aleš Gróf, který na ministerstvo přišel loni v době, kdy se ředitelem Národního památkového úřadu stal jeho švagr Tomáš Hájek. Výměna postihla už i odbor ochrany movitého kulturního dědictví: vedoucího Zdeňka Nováka zatím zastupuje Daniela Vokolková. Na ministerstvu se však mluví o tom, že odvolána bude zanedlouho i ona. Hlavní vlna změn však začala teprve minulou středu, kdy Štěpánek na náměstkovský post po Kalistové jmenoval dosavadního ředitele nymburského divadla Adolfa Tomana, který mimochodem díky nominaci ODS působí v komisi pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje. Další hlavy by podle Štěpánka mohly padnout v příspěvkových organizacích ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil závažné nedostatky v hospodaření Divadelního ústavu a České filharmonie. Pod Ondřejem Černým v čele Divadelního ústavu se křeslo kymácelo už začátkem letošního roku, kdy tehdejší ministr Vítězslav Jandák vypsal výběrové řízení - to však nakonec nečekaně vyhrál opět Černý. Životní prostředí: Pomůže i Karas z ČEZ. Petr Jan Kalaš byl jmenován ministrem životního prostředí natolik pozdě, že ani nemohl “ přistát“ v úřadu s připraveným výsadkem náměstků. A když se na postech nejbližších spolupracovníků rozhodl pro změnu, volil z osvědčených ministerských zdrojů. Evropské vyjednávání a legislativu svěřil do rukou dosavadního vrchního ředitele sekce legislativní a státní správy Jana Dusíka.

Technickou ochranu životního prostředí bude řídit Karel Bláha, který dosud vedl odbor environmentálních rizik. Ve své pozici zůstává jediný z náměstků předchozího ministra, šéf ochrany přírody František Pojer. Významnou politickou osobou v řídicím týmu nestraníka Petra Jana Kalaše bude náměstkyně pro politiku a ekonomii Rut Bízková, od roku 1998 tajemnice odborné komise ODS pro životní prostředí. Do svého jmenování působila jako náměstkyně ředitele agentury CENIA, zřízené tímto ministerstvem. Odvolaným náměstkům Tomáši Novotnému, Pavlu Labounkovi i Ivaně Jiráskové nabídl Kalaš setrvání v úřadu. Kvalifikovanějším rozhodnutím ministerstva má pomáhat tým poradců. Ekonomice v životním prostředí se bude nadále věnovat Erik Geuss, na místo poradce pro ekologii v dopravě se urychleně vrací Aleš Kuták, v oblasti státní správy bude radit Jiří Šembera. V tomto týmu podřízeném přímo ministrovi je i tajemník Daniel Vondrouš a tisková mluvčí Karolina Šůlová. Větší překvapení skrývá skupina externích poradců, kteří povedou důležité expertní týmy.

O rozvoj obnovitelných zdrojů se totiž má starat exprezident Svazu průmyslu a dopravy a první polistopadový ředitel ČEZ Petr Karas, dříve vnímaný jako člověk z druhého břehu. Nad reformou vědeckovýzkumných institucí bude pro svého úspěšnějšího protikandidáta na místo ministra bdít senátor Bedřich Moldan. Poradcem pro ochranu přírody bude Pavel Pešout, donedávna předseda ČSOP, ekonomickými nástroji v oblasti životního prostředí se má zabývat Jiřina Jílková. Dva poradní sbory budou přitahovat obzvláštní pozornost - meziresortní skupina pro druhé kolo Národního alokačního programu emisních povolenek, v jejímž čele je Lubomír Nondek, a tým připravující ekologickou daňovou reformu, který povede Milan Ščasný. Zdravotnictví: Zaostřeno na pojišťovny. Na ministerstvu zdravotnictví pokračuje personální program “ antirath“, který se minulý týden projevil například reinstalací Jana Černého do funkce ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Pokud jde o další zdravotnická zařízení přímo řízená ministerstvem zdravotnictví, Tomáš Julínek týdeníku EURO sdělil, že žádné plošné čistky nechystá a bude přihlížet výhradně k pracovním výsledkům ředitelů. Za Davida Ratha došlo na těchto postech ke dvěma změnám. Roman Kraus nahradil v čele Fakultní nemocnice u svaté Anny nynějšího poslance za ČSSD a bývalého prvního náměstka Davida Ratha Michala Pohanku a šéfem Institutu klinické a experimentální medicíny se stal místo Rudolfa Poledne Štefan Vítko. Faktem ale je, že v čele řady fakultních nemocnic stojí lidé blízcí ČSSD a jejich profesní osud nepochybně silně závisí na politickém vývoji. Bůhví proč se na veřejnost dostala opožděně informace o tom, že vláda již ve středu 13. září schválila návrh Tomáše Julínka na kompletní výměnu deseti kabinetem jmenovaných členů dozorčí rady VZP a na změny ve statutárních orgánech čtyř z osmi zaměstnaneckých pojišťoven. Dosavadní zástupci státu, kteří pomáhali Davidu Rathovi prosazovat změny ve VZP po odvolání Jiřiny Musílkové, byli nahrazeni lidmi, u nichž lze předpokládat, že by pomohli Tomáši Julínkovi prosazovat jeho změny, pokud se k nim rozhodne. Nově byl jmenován například první náměstek ministra obrany Martin Barták, šéf občanského sdružení Občan Pavel Vepřek, ředitel odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví Pavel Hroboň nebo předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. V dozorčí radě VZP nahradil exministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Ze statutárních orgánů zaměstnaneckých pojišťoven bylo odvoláno šest zástupců státu a nahrazeno dvanácti novými. Početní disproporce byla způsobena tím, že dosud nebyli v těchto orgánech “ na plných stavech“ a jeden zástupce držel několik hlasů. Silně obsazená bude správní rada Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, kde nově usedne hlavní hygienik ČR Michael Vít, jediný z náměstků Davida Ratha, který se ukázal jako použitelný pro Tomáše Julínka, Pavel Hroboň a poradkyně nového ministra Lucie Antošová. Změny jsou natolik rozsáhlé, že se je ministerstvu nepodařilo najednou připravit, a na změnách ve zbývajících čtyřech zaměstnaneckých pojišťovnách se pracovalo minulý týden s tím, že tento týden by je měla projednat vláda.

NEMOHLI MU PŘIJÍT NA JMÉNO

„Nevadí mi, že jsem byl odvolán, musel jsem počítat, že k tomu jednou dojde, ale uváděné důvody nepovažuji za korektní,“ říká bývalý ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Jan Höck. Odmítá výtky, že špatně komunikoval s ministerstvem či že měl fond skluz ve vyplácení dotací zemědělcům. „Vždycky jsme všechny termíny řádně dodrželi,“ tvrdí. Řízením fondu byl pověřen Vladimír Eck, dosavadní náměstek. Nový ředitel by měl být vybrán na základě výběrového řízení. Když Höckovi zaslali z vlády oznámení o odvolání, zřejmě si oba muže s podobným příjmením popletli. Höcka titulovali jménem Vladimír. „Já ale nejsem puntičkář,“ říká k tomu Jan Höck.

PAN EURO SKONČIL

Ze šesti náměstků na ministerstvu financí musel jako první skončit Tomáš Prouza, který měl na starost zavádění eura. Nahradil ho Tomáš Zídek, člen Strany zelených. Jak si on poradí s eurem, asi zatím nemusí nikoho trápit, protože po předvolebním rozdávání se termín přijetí společné evropské měny vzdálil do nedohledna. Příchod “ zeleného“ Zídka je stejně příznačný jako příchod lidovce Karla Macha. Jak Zídka, tak Macha zná ministr Vlastimil Tlustý z resortu zemědělství, kde zmínění stejně jako on náměstkovali. Oba také symbolizují snahu ODS získat na svou stranu při hlasování o důvěře poslance KDUČSL a Strany zelených.

ZACHRÁNÍ HO DOVOLENÁ?

Jediným vysokým státním úředníkem, jehož výměnu Mirek Topolánek avizoval předem, je náměstek Davida Ratha pro zdravotní pojištění a kontrolu Vladimír Dryml. Ten byl ODS označován za Rathova muže pro špinavou práci a “ nenáviděn“ mimo jiné proto, že se podepsal pod nucenou správu VZP. Původním povoláním lékařchirurg v minulých letech úspěšně řídil soukromou nemocnici ve Vrchlabí. Na ministerstvo nastoupil současně se “ svým“ ministrem a v diskusích předcházejících výběru nástupce Milady Emmerové byl zmiňován jako jeden z kandidátů. Nepotvrdil to však ani on sám, ani expremiér Jiří Paroubek. Ačkoli již byl z funkce náměstka ministra odvolán méně kontroverzní Radovan Suchánek i Antonín Pečenka, bývalý nucený správce VZP, Vladimír Dryml dosud formálně náměstkem ministra zůstává, ačkoli v praxi byl výkonem jeho funkce pověřen blízký spolupracovník Tomáše Julínka Pavel Hroboň. Ten ale nemůže být oficiálně jmenován, protože Vladimír Dryml je na dovolené, a odvolání mu nelze doručit. Dovolenou má až do 12. října, přičemž nynější vláda musí nejpozději do 4. října podstoupit ve sněmovně hlasování o důvěře s krajně nejistým výsledkem.

LANG POZŘEL RANDÁKA

Vyhodit šéfa civilní kontrarozvědky Karla Randáka (na snímku) jen tak nešlo. Vláda tudíž minulou středu na návrh ministra vnitra Ivana Langra provedla bleskovou transformaci zpravodajských služeb, v jejímž rámci se ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace místo Randáka stal šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. „Pan Lang se stal něčím jako vrchním velitelem boje proti terorismu,“ upřesnil záměr nové vlády sloučit obě tajné služby premiér Mirek Topolánek. Háček je v tom, že personálnímu zemětřesení nepředcházela legislativní úprava.

DVOŘÁK VYLETĚL Z KAPLIČKY

Odvolání ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka rozdělilo kulturní scénu. Umělci a vedení uměleckých složek protestují, že ministr kultury Martin Štěpánek nevysvětlil důvody, kvůli kterým Dvořáka odvolal. Rychlost, s jakou byl ředitel po nástupu nového šéfa resortu vyhozen, navodila i podezření, že Štěpánek snad ani nemohl stihnout prostudovat obsažnou zprávu o jarní kontrole v divadle, která měla zjistit závažné nedostatky. Samotný Dvořák odmítl odvolací dopis převzít s tím, že byl za problémy zjištěné kontrolou již potrestán snížením platu a že s ním nový ministr o věci vůbec osobně nehovořil. Štěpánek naopak argumentuje, že dokument nelze podrobně zveřejnit, aniž by došlo k indiskreci, například ohledně platů zaměstnanců, a že herci záměrně přešli jeho nabídku k diskusi.

JIŘÍ PŠENIČKA, Euro


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Euro

Komentovat článek: Vymítání ďábla

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné