Zdravotnictví: báchorky a realita

Titulní obrázek

Chtěl jsem polemizovat s názory hejtmana Karlovarského kraje, ale tváří v tvář skutečnosti od toho ustupuji. Polemizovat se dá jen s někým, kdo chce slyšet odlišný názor a vycházet z reality. Bohužel, poslední informace vnášejí do problému nové světlo…

Dění v karlovarském zdravotnictví není jevem v Česku izolovaným, ale generalizovaným. Hrobník zdejšího zdravotnictví, Česká zdravotní, usiluje o vstup do Krajské zdravotní, a. s., Ústí n. Labem s obratem 6 miliard ročně. Nejde tedy o vylomeninu na úrovní jednoho kraje, ale o nastupující privatizaci celého českého zdravotnictví. Metody v našem kraji budou uplatňovány postupně v dalších regionech. Došlo i na slova původního předsedy představenstva České zdravotní dr. Köcka, který tvrdil, že vznik Karlovarské krajské nemocnice, a. s., je správnou cestou k privatizaci.

Pan doktor nečekal, že u nás umíme číst i rakouské noviny. Jeho slova byla hejtmanem Pavlem následně dementována a tento doktor byl „odejit“. Nástupce na jeho místě je David Hanzl, který, dle informací mně sdělených byl jako ekonomický náměstek ve dvou pražských fakultních nemocnic u propadu několika set milionů korun a byl také „odejit“. Přesto nebo právě proto nastupuje jako předseda České zdravotní do našeho nebohého kraje.

Povídání o restruktualizaci, zefektivování je jen nátěr. Dluh nemocnice, nyní překračující původních 41 milionů, dále narůstá, tak je nezbytné se ptát a/je to neschopnost, b/je to cesta privatizace, c/loupež za bílého dne? Odpověď nechť určí každý sám. Na toto nebezpečí upozorňovali primáři karlovarské nemocnice v otevřeném dopise v listopadu 2005, o tomto nebezpečí jsem já osobně psal v tisku před dvěma roky. Tyto názory byly zesměšňovány a bagatelizovány. Nemá cenu v daném bodě apelovat na zdravý rozum, na potřeby pacientů. Cesta je vytyčena. Co bychom vlastně chtěli? Podle současných zdravotních znalců je člověk „homo economicus“. Logicky péče o tak zvané ekonomické zdraví je, dle tržních komsomolců, péčí o zdraví nás všech. Jen doufám, že toto vše občané při volbách do krajského zastupitelstva zhodnotí.

Václav Larva, předseda OVV ČSSD, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!