Zdravotnictví vs. lékaři

Titulní obrázek

„Zajímavý paradox: Zatímco lékařům se u nás věří, nedůvěřujeme zdravotnictví. Proč ale vlastně není v moci lékařů garantovat vstřícný a současně ekonomicky zdravě fungující zdravotní systém? Asi že lékaři jsou pouhými zaměstnanci v obrovském byznysu a mohou leda tak pomáhat lidem…,“ píše v komentáři pro Regionální deník Ivan Hoffman…

Zajímavý paradox: Zatímco lékařům se u nás věří, nedůvěřujeme zdravotnictví. Proč ale vlastně není v moci lékařů garantovat vstřícný a současně ekonomicky zdravě fungující zdravotní systém? Asi že lékaři jsou pouhými zaměstnanci v obrovském byznysu a mohou leda tak pomáhat lidem, léčit nemocného, zachraňovat život zraněnému.

Zdravotnictví je ale především ten obrovský byznys, který parazituje na lidském zdraví. A léčit zdravotnictví? To je protimluv. Co je dobré pro pacienta, nemusí být dobré pro zdravotnictví. V tom je právě potíž s doktory, co se dají na politiku. Je to jako když se dají na podnikání, už to nejsou lékaři. Zůstává jim, pravda, titul a ještě chvíli mají nějaké lékařské vědomosti a dovednosti.

Pokud ale jde o pacienty, neřeší už jak je léčit, nýbrž jak na nich vydělat či alespoň neprodělat. Jako z každého pravidla budou i z tohoto nějaké výjimky, ale vzácné, jež nic neřeší. Není to dlouho, co se reformní poplatek předhazoval veřejnosti, coby zázračný recept na oddlužení systému.

Dluhy nemocnic se ovšem loni ve většině krajů výrazně zvýšily! Jestliže už zdravotní péče není zneužívána hypochondry, jak se lékaři-politici snažili veřejnosti podsunout při zavádění poplatku, pak zdravý rozum velí říct: „Promiňte, občané, mýlili jsme se.“

Poplatek, zavedený kvůli špatné diagnóze, se má samozřejmě zrušit! A správná diagnóza zadlužování? Inu, tuneláři, klientelismus, korupce, zmanipulovaná výběrová řízení, neprůhledné a nevýhodné zakázky. Jako vždy, jako ve všem. Také co jiného? Važme si těch doktorů, kteří místo politiky léčí! Není na tom věru nic samozřejmého, preferovat zdraví pacienta před vlastní plnou peněženkou!

Ivan Hoffman, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!