Zrušme omezení pracovní doby a zvyšme příjmy

Titulní obrázek

„Je naprosto běžné ve světě i u nás, že mladí lékaři musí strávit v nemocnici spoustu času, odpracovat mnoho služeb. Jedině tak jsou schopni se rychle naučit samostatnosti. Škola na akutním příjmu v noci je daleko lepší než stát na háčkách na operačním sále nebo přepisovat dalekosáhlé zprávy na interně,“ píše k aktuálnímu tématu MUDr. Marek Potysz, manažer ve zdravotnictví…

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby zdravotníci v pracovním poměru by měli možnost prodloužit si základní pracovní dobu o osm hodin týdně. Ministerstvo tak reaguje na dnešní situaci, kdy část odpracovaných hodin přesčas vykazují lékaři přes dohody o pracovní činnosti nebo jiné smlouvy. Co tomuto záměru ministerstva říkáte vy? Pomůže vyřešit současnou situaci? Chápete lékaře, kteří se tomuto návrhu brání? Ptáme se „stálých komentátorů Zdraví.Euro.cz“ Odpovídá MUDr. Marek Potysz, manažer ve zdravotnictví.

Navrhované řešení je typickým příkladem, kdy stát vydává nesmyslné regulace, aby později vymýšlel cesty, jak je obejít.

Je naprosto běžné ve světě i u nás, že mladí lékaři musí strávit v nemocnici spoustu času, odpracovat mnoho služeb. Jedině tak jsou schopni se rychle naučit samostatnosti. Škola na akutním příjmu v noci je daleko lepší než stát na háčkách na operačním sále nebo přepisovat dalekosáhlé zprávy na interně.

Česká řešení, jak obejít zákoník práce jsou různá. Asi nejrozumnější bude zrušit omezení na délku pracovního týdne a paralelně vyřešit mzdové nároky lékařů. Všichni budou spokojeni a šťouraví úředníci nic nenajdou. Třeba je pak někdo propustí.

MUDr. Marek Potysz, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!