Jak pomáhají preventivní prohlídky u zubaře?

Češi většinou preventivní prohlídky u zubaře zanedbávají. Nezřídka se objevují případy, kdy lidé zubního lékaře ani nemají. Ti pak většinou končí s oteklou tváří a nesnesitelnými bolestmi v čekárnách zubní pohotovosti. Přitom tak dramatický konec vůbec nastat nemusí.

Preventivní prohlídku zaplatí pojišťovna

Preventivní prohlídku plně hradí pojišťovny, a to hned 2x v roce. Preventivní prohlídka by se měla konat 1x ročně a po ní by pacient měl přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku po 6 měsících. Nic z toho si nemusí platit sám. Tyto pravidelné návštěvy stomatologa totiž mají svůj nezastupitelný význam. V rámci absolvování preventivních prohlídek některé pojišťovny nabízejí dokonce bonusy v podobě finančních příspěvků na jiná vyšetření a pomůcky, které by si jinak pacient musel platit sám.

Děti a panický strach ze zubaře

Prohlídky u stomatologa pomáhají dospělým pacientům i dětem. Dětští pacienti by měli zubaře navštívit po prořezání prvního zubu již kolem 6 měsíce věku. Návštěva zubaře s kojencem má hned dvojí význam. Zubař zkontroluje správný vývoj čelistí a poradí rodičům, jak dítěti čistit zuby. Dítě si ale především zvykne na prostory ordinace a osobu lékaře, který mu prohlíží ústní dutinu. Předejde se tak případným zbytečným strachům a nepříjemným pocitům, které někdy návštěvu zubního křesla provázejí od dětství až do dospělosti.

Základem je správná ústní hygiena

Pravidelná kontrola pomůže odhalit zubní kaz hned v zárodku. Jelikož se jedná o infekční onemocnění, včasná identifikace pomůže zabránit rozšíření kazu. Pokud pacient dochází k zubnímu lékaři pravidelně po několika měsících, případné vrtání kazu nebude pravděpodobně nijak rozsáhlé. Důležitá je ale také správná ústní hygiena. Zubař by pacienta měl poučit, jakou technikou čistění udrží zuby zdravé. Kromě klasických měkkých kartáčků by pacient měl zuby pravidelně čistit také příslušnými mezizubními kartáčky a zubní nití. Velikost mezizubních kartáčků určí lékař na základě vyšetření. Při správné prevenci budou vaše zuby zdravé a nebudou vám působit bolest ani jiné obtíže.

Ohodnoťte tento článek!