Nepodceňujte choulostivý chrup

Nepodceňujte choulostivý chrup

Horké, studené, kyselé či sladké… Prostě si nevyberete. Po konzumaci některého z takových jídel či nápojů se dostaví krátká a ostrá bolest. Na vině jsou odhalené zubní krčky, které mohou být citlivé a způsobit tak hypersenzitivitu zubů. Čekat na odeznění bolesti se nevyplatí, zubní krčky je potřeba chránit.

K odhalování zubních krčků, kam již nedosahuje zubní sklovina, dochází v důsledku ústupu dásně. Vznikne tak přímé spojení mezi dutinou ústní a zubní dření, v níž jsou ukryté mikroskopické kanálky. Pokud je oblast zubních krčků vystavena agresivním podnětům ve stravě, dojde v odkrytých zubních kanálcích k přenosu tekutiny, která dráždí nervová zakončení zubní dřeně. Nepříjemná bolest je rázem na světě.

S hypersenzitivitou se v průběhu života setká až 57 % dospělých. Řada z nich však tento problém neřeší a naopak připustí, aby bolest stále výrazněji zasahovala do jejich života. Pacienti s citlivými zuby se tak nezřídka omezují ve stravování, když vyřazují z jídelníčku problematické potraviny či nápoje. Vzhledem k tomu, že i čištění zubů je pro ně bolestivé, přestanou si je důkladně čistit, čímž však jen napomáhají usazování zubního plaku v ústní dutině. Bakterie v zubním plaku produkují toxiny, které dráždí dásně a způsobují jejich zanícení. Pokračuje ustupování dásní, zubní krčky jsou stále odhalenější a bolest se zvětšuje. Se zvýšenou produkcí bakteriálních kyselin jde ruku v ruce větší riziko, že vznikne krčkový či kořenový kaz. Ústup dásní pak bývá předzvěstí parodontitidy.

Vedle nedostatečné ústní hygieny, která vede k zánětu a následnému ústupu dásní, může být příčinou hypersenzitivity také nešetrné čištění zubů. „Problémy s citlivými zuby si můžete způsobit přílišným tlakem kartáčku na dásně. Stejně tak byste neměli používat abrazivní zubní pastu či příliš tvrdý zubní kartáček, který poškozuje zubní sklovinu. Kartáček také pravidelně obměňujte,“ vypočítává zásady prevence dentální hygienistka Petra Křížová.

Pokud se u vás hypersenzitivita přece jen objeví, nečekejte na odeznění bolesti, ale co nejdříve navštivte zubního lékaře. Řešením může být omezení pohybu kanálkové tekutiny, a tedy i přenosu podnětů k zubní dřeni. Za základní péči u tohoto onemocnění je ale považováno uzavření odhalených kanálků.

Zubní pasta elmex® Sensitive Professional

V péči o citlivé zuby a obnažené zubní krčky je účinným pomocníkem nová zubní pasta elmex® Sensitive Professional. Je totiž postavena na speciální technologii Pro-Argin®, díky níž můžete zažít okamžitou úlevu od bolesti. Stačí prstem nanést pastu na postižený zub a jemně jej masírovat, to vše dvakrát denně po dobu jedné minuty. Pravidelným používáním docílíte vytvoření dlouhodobé ochranné bariéry, která uzavírá kanálky a blokuje tak bolest. Kromě toho zubní pasta elmex® Sensitive Professional obsahuje jemné čistící složky, vyznačuje se tedy nízkou abrazivitou, a chrání před kazem zubního krčku.

Tuto pastu je vhodné používat v kombinaci s dalšími výrobky řady elmex® Sensitive. Jedná se o ústní vodu elmex® Sensitive Plus, která uzavírá zubní kanálky a obsahuje aminofluorid pro zvýšenou ochranu obnažených zubních krčků, a také zubní kartáček elmex® Sensitive s měkkými vlákny pronikajícími hluboko do mezizubních prostor. Systém elmex® Sensitive představuje komplexní ochranu obnažených zubních krčků a citlivých zubů.

Ohodnoťte tento článek!