Ošetřovala jsem arabskou princeznu

Ivana Linzerová v Království Saúdské Arábie

Jmenuji se Ivana, je mi 43 let a pracuji jako fyzioterapeutka. K myšlence vycestování za prací do zahraničí mě přivedl inzerát agentury G5 Plus, který nabízel možnost vysokého výdělku, a protože jsem matka samoživitelka, finance musím řešit dvojnásob. Jela jsem se tedy podívat do G5 Plus, abych zjistila, o čem to vlastně celé je.

Po první infoschůzce jsem se okamžitě nadchla, cítila jsem, že tuhle změnu prostě potřebuji, a to navzdory reakcím okolí, které mě strašilo tím, že mě někdo unese nebo strčí za pár velbloudů do harému. Já se však odradit nenechala, nikdo za mě totiž účty platit nechtěl.

Příprava v agentuře zahrnovala účast na přípravných kurzech a do toho jsem navštěvovala lekce angličtiny. Pak už ale přišla vytoužená pracovní nabídka, a to přímo od saúdskoarabské princezny! V G5 Plus pro mě zajistili veškeré dokumenty potřebné pro vycestování, takže jsem mohla vyrazit vstříc dobrodružství.

Princeznu jsem poprvé potkala v Číně, kde jsem se seznamovala s léčebným rehabilitačním programem, a odtud jsme pak letěli do princezniny rodné země, Království Saúdské Arábie (KSA). Některé věci jsem znala, něco jsem ale zažila poprvé, třeba rehabilitaci jazyka, jeho ruční vytahování, protahování i stimulaci dutiny ústní různými tyčinkami z ledových obinadel, v tom mě čínská lékařka trénovala usilovně.

Rehabilitační péče pro člena královské rodiny má svá specifika. Především se rehabilituje odpoledne a večer a cvičí se a masíruje jen tehdy, když princezna sama chce. Můj hlavní rehabilitační program trval hodinu a půl a co dvě hodiny jsem prováděla cévní gymnastiku, mezitím jsme s ostatními zdravotníky a služebnými polohovali, asistovali u toalety a hygieny, občas jsme pacientku i se všemi přístroji přesouvali na vozík a procházeli se po chodbách nemocnice.

Měla jsem také možnost nakouknout na standardní rehabilitační ambulanci, která patří k nemocnici. Oddělení je striktně rozdělené na mužskou a ženskou část a ženy jsou ošetřovány jen ženami-fyzioterapeutkami. A protože je KSA bohatou zemí, všechna oddělení jsou zásobována tím nejmodernějším vybavením, každá fyzioterapeutka má svůj počítač, kde může nahlédnout do pacientových záznamů. Na velmi vysoké úrovni je pak vybavení dětských rehabilitací.

V KSA jsem také absolvovala několik odborných kurzů, které jsou trochu jiné než u nás, a musím říci, že mě v mnohém obohatily a rozšířily můj pohled na možnosti přístupů k léčbě. Česká fyzioterapie je ovšem v KSA velice ceněná a považují nás za opravdové odborníky, o čemž svědčí nejen nadstandardní finanční ohodnocení, ale i přítomnost mnoha fyzioterapeutů v početné královské rodině.

A touhle informací teď, ač nerada, ukončím svou malou ochutnávku profesního života českého fyzioterapeuta v KSA. Psát o tamní kultuře, památkách, přírodních krásách a trávení mého volného času je neméně zajímavé povídání, ale to by už vydalo na celou knihu…

Další informace o práci v zahraničí pro zdravotníky najdete na www.g5plus.cz.

Ohodnoťte tento článek!